سه شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۹

ماجرای اعدام سه جوان معترض آبان ماه + لغو حکم اعدام

سخنگوی قوه قضائیه درباره تایید حکم اعدام سه نفر در ارتباط با حوادث آبان ماه توضیحاتی ارائه کرد.

 

نچه که از ناحیه همکاران قضائی اعلام شده این است که حکم بعد از فرجام خواهی متهمان تایید شده و به دادسرا اعاده شده است؛

 

اینکه حکم اجرا شود یا خیر بستگی به اجرای احکام دارد و ممکن است در این فرآیند اعمال ماده ۴۷۷ یا هر اقدام دیگری انجام شود تا نتیجه آن با تغیر مواجه شود

 

تایید حکم صحت دارد، اما درباره مطالبی که در رسانه ها منتشر شد باید بگویم که این پرونده را خدای متعال کمک کرد که جنایات انها برملا شود.

 

آنها عناصر اصلی اغتشاشات بودند، اما در صحنه اغتشاشات دستگیر نشدند.

 

دو نفر از آنها در صحنه دزدی مسلحانه دستگیر شدند که در حال دزدی بودند.

 

بعد از دستگیری در گوشی موبایل این افراد صحنه هایی که خودشان بانکی را آتش زدند و اقدامات خراب کارانه ای را انجام دادند، موجود و مشخص بود.

 

آنها این فیلم ها را به خبرگزاری های خارجی ارسال کرده بودند و به دست خودشان بهترین مستندات را ضبط و در جلسات دادگاه اقرار کردند.

ماجرای اعدام سه جوان معترض آبان ماه + لغو حکم اعدام

 

هشتگ #اعدام_نکنید مهمترین هشتگ توئیتر، اینستاگرام و تلگرام تا اینجای سال ۹۹

 

همزمان با اعلام خبر تایید حکم اعدام سه جوان دستگیرشده در حوادث آبان۹۸، کاربران فضای مجازی، به این حکم با هشتگ #اعدام_نکنید اعتراض کردند.

 

به نقل از تحلیل شبکه های اجتماعی مجازی، این هشتگ نه تنها در توئیتر فارسی، که در اینستاگرام و تلگرام نیز با استقبال کم‌سابقه‌ای مواجه شد به نحوی که هیچ هشتگ دیگری در سال جاری در میان کاربران

فضای مجازی تا این حد مورد استقبال قرار نگرفته است.

 

آمار در مورد هشتگ #اعدام_نکنید چه می‌گوید؟

 

آمار و ارقام بدست آمده حاصل از داده‌کاوی مطالب منتشر شده با این هشتگ، بی‌سابقه است که وضعیت آن به تفکیک به شرح زیر است:

▪️توئیتر

این هشتگ تا لحظه تنظیم این گزارش، بیش از ۴ میلیون توئیت و ریتوئیت داشته و حداقل ۱۰۳هزار کاربر در توئیتر فارسی این هشتگ را توئیت کرده‌اند

که همین موضوع باعث شده است که هشتگ #اعدام_نکنید برای ساعاتی به ترند اول توئیتر در جهان تبدیل شد. مجموع توئیت‌های منتشر شده با این هشتگ تاکنون نزدیک به ۱۰میلیون لایک داشته است.

 

▪️اینستاگرام

در اینستاگرام هزاران کاربر این هشتگ را استوری کرده‌اند.

اما در پست‌های اینستاگرامی نیز که در کمپین‌های اینستاگرامی کمتر از استوری‌ها مورد توجه است نیز، به هشتگ #اعدام_نکنید اقبال فوق‌العاده‌ای شده است

 

به نحوی که پست‌های حاوی این هشتگ نزدیک به ۶میلیون لایک داشته و حدود ۲۰۰هزار کامنت داشته است.

▪️تلگرام

در تلگرام نیز بیش از ۸ هزار پست در نزدیک به ۳ هزار کانال تلگرامی با هشتگ #اعدام_نکنید منتشر شده است.

پست‌های حاوی این هشتگ حدود ۶میلیون بازدید تاکنون داشته است.

با توجه به آن که فضای تلگرام عمدتا به اخبار اختصاص دارد و کمپین‌های سیاسی کمتر مورد توجه است، توجه به این هشتگ آماری بی‌سابقه را نشان می‌دهد و در میان هشتگ‌های غیر تبلیغاتی، این آمار و ارقام کاملا بی‌سابقه است.

 

ماجرای اعدام سه جوان معترض آبان ماه + لغو حکم اعدام

کدام توئیت‌ها بیشترین لایک را دریافت کرده است:

تاکنون ۸توئیت با هشتگ #اعدام_نکنید منتشر شده که حداقل ۲۰هزار لایک داشته است و از این حیث در توئیتر فارسی چنین موضوعی بی‌سابقه است.

اکثر این توئیت‌ها توسط هنرمندان منتشر شده است.

هیچکس، بهرام، علی عظیمی، الهام کردا و مهناز افشار از جمله هنرمندانی هستند که توئیت‌هایشان با این هشتگ بیش از ۲۰هزار لایک داشته است.

اما پرلایک‌ترین توئیت برای محمد مساعد بوده است که تاکنون بیش از ۳۵.۵هزار لایک دریافت کرده است. این روزنامه‌نگار در توئیتر خود نوشته است:

ما داریم اینجا چنگ می‌زنیم به دیوار. ما اینجا داریم چنگ می‌زنیم به دیوار و می‌گوییم #اعدام_نکنید.

استقبال بی‌سابقه از این هشتگ در حالی صورت گرفته است که برای اولین بار این هشتگ توسط کاربری به نام «نقطه» در ساعت ۱۲:۴۰ روز ۲۴تیر ماه منتشر شد که پس از آن و ظرف ۱۲ ساعت به ترند اول توئیتر در جهان تبدیل گشت.

چرا این هشتگ تا این میزان مورد اقبال واقع شده است؟

وقایع تلخ آبان ماه سال گذشته همچنان در خاطره جمعی ایرانیان باقی مانده است و همچون زخمی ترمیم نشده هنوز ذهن آنان را می‌آزارد.

 

همین امر باعث شده است که اخبار مربوط به آن وقایع هنوز ذهن ایرانیان را به خود مشغول کند.

 

بسیاری از کاربران فضای مجازی در طول ماه‌های گذشته نسبت به کشته‌شدن معترضان وقایع آبان و قطعی اینترنت اعتراض و سؤالات جدی داشته‌اند.

 

خبر اعدام سه نفر از معترضان به آن وقایع نمک بر زخمی است که الان ۸ ماه است که بازمانده است و راز توجه به این هشتگ را باید در همین امر جستجو کرد.

واکنش چهره‌های سیاسی به هشتگ اعدام نکنید

 

بعد از آنکه سخنگوی قوه‌ی قضائیه صحت خبر حکم اعدام سه تن از معترضان حوادث آبان ماه را تائید کرد، هشتگ اعدام نکنید ترند جهانی شد.

 

علی مطهری در همین رابطه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: لازم است قوه قضائیه مردم را درباره صدور حکم اعدام سه جوانی که در آشوب‌های آبان ۹۸ شرکت داشته‌اند قانع کند.

روشن شود که آیا آن‌ها اقدام مسلحانه کرده‌اند یا انسانی را به قتل رسانده‌اند؟ اگر نه، توضیح داده شود.

شکوری‌راد در توئیتی با هشتگ اعدام نکنید نوشت: رسیدگی قضایی به پرونده سه جوانی که گفته شده است در ارتباط با حوادث آبان۹۸ محکوم به اعدام شده و در آستانه اجرای حکم هستند شفاف نبوده و قانع‌کننده نیست.

آن‌ها که مقصر واقعی هستند باید محاکمه و مجازات شوند. این اعدام‌ها خطایی افزون بر خطا‌های گذشته است.

محمود صادقی نیز نوشت: «حوادث فاجعه‌بار آبان ۹۸ محصول یک تصمیم نابجا بود که هیچ مقامی مسئولیت آن را به عهده نگرفت.

دستگاه قضایی به جای برخورد با مسبب با سبب برخورد کند.»

پروانه سلحشوری در توئیتی با هشتگ اعدام نکنید نوشت: «گر شد از جور شما خانه موری ویران، خانه خویش محال است که آباد کنید.»

 

او همچنین در توئیتی دیگر و با تبریک به نماینده‌ای که به تازگی فرزنددار شده بود، با هشتگ اعدام نکنید نوشت: «قدم نو رسیده مبارک باشد.

 

خوشحالی و تبریک همکارتان به همه جز شما هم مبارک باشد. اما فراموش نکنیم که آن سه جوان هم فرزندان مادران دیگری هستند.

 

مادرانی که آغوش فرزندانشان را می‌خواهند نه جنازه آن‌ها را. شما هم نماینده مجلس هستید و هم یک مادر. صدای مادران ایران باشید.»

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر در صفحه‌ی تلگرام خود نوشت: «بعنوان کسی که ۳۰ سال است علیه اعدام مبارزه می‌کند و قلم می‌زند و قبلاً توسط قوه قضاییه به همین دلیل محکوم شده، ضمن ابراز تاسف عمیق از اجرای چند حکم اعدام در روز‌های اخیر و البته خشنودی از دستور توقف اجرای حکم قصاص شخصی دیگر در اراک از سوی ریاست قوه در سحرگاه همین امروز، در خصوص ۳ محکوم آبان دقیقاً در جریان جزئیات هستم که از همان ابتدا قوه قضاییه با تصمیم شعبه ۱۵ مخالف و درصدد نقض حکم بود. سخنگوی قوه قضاییه هم سه شنبه ۲۴ تیر گفت: اجرای احکام یک فرایند قانونی دارد و ممکن است در فرایند قانونی با اعمال ماده ۴۷۷ و دیگر فرایند‌ها؛ نتیجه پرونده، تغییر کند.»

 

ماجرای لغو حکم اعدام سه معترض حوادث آبان

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در پی انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر صدور دستور اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه، مرکز رسانه قوه قضائیه ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد همچنانکه روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اعلام کرد «ممکن است در فرایند قانونی اجرای احکام، دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعمال ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توأم با تغییر کند».

بنابراین در این پرونده نیز در صورت وصول درخواست، قوه قضائیه طبق روال قانونی به آن رسیدگی خواهد کرد اما تا کنون درخواستی از جانب وکلای متهمین واصل نشده است.

همچنین مدیرعامل خبرگزاری میزان در توییتر خود از تکذیب خبر منتشر شده در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر دستور آیت الله رییسی برای اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه خبر داد و نوشت:

 

 

منابع: باشگاه خبرنگاران ، آفتاب نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *