سه شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۹

ویروس جدید کرونا چه شکلی است ؟ + عکس زیر میکروسکوپ

گروهی از دانشمندان در فورت دیتریک ایالت مریلند آمریکا در مطالعه اخیرشان توسط یک میکروسکوپ پرقدرت موفق به تصویربرداری از ویروس کرونا شدند.

به گزارش شفقنا از فرارو، چند ماهی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به کووید-۱۹(COVID-19) مبتلا شده‌اند و تاکنون این ویروس جان هزاران نفر را در سراسر جهان گرفته است.

دانشمندان طی این مطالعه با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی توانستند تصاویری از ویروس کرونا به دست آورند.

میکروسکوپ الکترونی روبشی یا SEM نوعی میکروسکوپ الکترونی است که قابلیت عکس‌برداری از سطوح با بزرگنمایی ۱۰ تا ۵۰۰۰۰۰ برابر با قدرت تفکیکی کمتر از ۱ تا ۲۰ نانومتر (بسته به نوع نمونه) را دارد.

تعداد مبتلایان به بیماری کرونادر سراسر جهان به بیش از ۱۳ میلیون و ۶۰۷ هزار نفر رسید و شمار مرگ‌های ناشی از این بیماری همه‌گیر بیش از ۵۸۴ هزار نفر ثبت شد.

ویرس جدید کرونا چه شکلی است ؟ + عکس زیر میکرسکوپ  ویرس جدید کرونا چه شکلی است ؟ + عکس زیر میکرسکوپ

 

جهش جدید کرونا ؛ جزئیات تغییر شکل ویروس و عفونی‌تر شدن آن

پژوهشگران شواهد محکمی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد یک جهش جدید در ویروس کرونا قدرت انتشار آن را افزایش داده و این ویروس را عفونی‌تر کرده است.

 

به نقل از ایرنا، دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: تحقیقات جدید حاکی از آن است ویروس کرونا در یک جهش جدید از فرم ۶۱۴ D به ۶۱۴ G تغییر شکل داده است.

وی در ادامه این مطلب آورده است: یافته‌های جدید دکتر کوربر از آزمایشگاه ملی لس‌آلاموس و همکارانش که به تازگی در مجله Cell منتشر شده است، نشان می‌دهد ویروس کرونا تحت تاثیر این تغییر کوچک اما موثر بسیار راحت‌تر به سلول‌ها وصل شده و به آن‌ها ورود کرده و در دستگاه تنفسی فوقانی ـ بینی، سینوس‌ها و گلو سریع‌تر تکثیر می‌شود.

ویرس جدید کرونا چه شکلی است ؟ + عکس زیر میکرسکوپ

 

پژوهشگران در این مطالعه علاوه بر این‌که توالی ژنتیکی بیشتری را بررسی کرده‌اند، آزمایش‌هایی را نیز روی حیوان، انسان و سلول‌ها انجام داده‌اند.

جهش جدید ویروس کرونا از فرم D۶۱۴ به ۶۱۴ G که در اروپا شناسایی شده و به نقاط دیگر گسترش یافته، پروتئین SPIKE را که مسئول ورود ویروس به داخل سلول‌هاست، تحت‌تاثیر قرار داده است.

این جهش برای اولین بار در اوایل ماه آوریل مورد توجه تیم مطالعاتی قرار گرفت و آن‌ها الگویی مشابه در سطوح مختلف جغرافیایی (ملی، منطقه‌ای، شهری و محلی) مشاهده کردند.

به گفته دکتر دیوید مونتفیور از محققان این مطالعه، این جهش عفونی بودن نسخه جدید ویروس را ۳ تا ۹ برابر کرده است.

جهش ویروس کرونا به فرم جدید به خوبی نشان می‌دهد این ویروس یک دشمن نیرومند است، اما خوشبختانه داده‌های بالینی تیم تحقیقاتی دکتر کوربر و همکارانش حاکی است که با وجود عفونی‌تر شدن ویروس شدت بیماری یا کشندگی آن در فرم جدید بیشتر از فرم اولیه نشده است.

محققان تاکید کرده‌اند با توجه به این‌که شکل جدید ویروس سریع‌تر از فرم اولیه آن منتقل خواهد شد، خواه این نتیجه‌گیری در نهایت تایید شود یا خیر این تغییر ارزش توصیه‌های لازم شامل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را نشان می‌دهد.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این جهش جدید باعث ایجاد تغییراتی در روند همه‌گیری بیماری کوویدـ۱۹ خواهد شد یا نه؟

 

ویرس جدید کرونا چه شکلی است ؟ + عکس زیر میکرسکوپ

 

منابع: فرارو و ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *