نکاتی درباره خرید فرش + بهترین مدل فرش برای منزل

فرش
ب

فرش دست‌باف ایران انواع زیادی دارد. تنوع در روش تولید، اندازه، جنس، کیفیت، ظرافت، نفاست، و گونه گونی طرح، رنگ و تفاوت‌های ظاهری و ساختاری همگی باعث شده است که فرشی دست‌باف ایران دارای فرآورده‌های خاصی باشد که هر یک نام مشخصی دارد.

نکاتی که قبل از خرید فرش و بعد از آن باید بدانید ! + انواع فرش

تفاوت فرش های ماشینی و دستباف؛ چیزهایی به جز قیمت

فرش ماشینی و فرش دستباف از نظر قیمت تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند . اگر اگر در منزل، کودک خردسال یا فرد سالخورده ای دارید، بهتر است قبل از خرید فرش به نوع نخ و الیاف استفاده شده در بافت فرش دقت کنید زیرا گاهی باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود.

اگر در خانه کودک خردسال یا سالمند دارید باید فرشی بخرید که از بروز مشکلاتی برای آنها جلوگیری نماید . یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سالمند یا کودک پیش آید ، خطر شکستگی دست و پا بر اثر سر خوردن روی فرش است .

جنس نخ فرش دستباف، ابریشم و پشم و جنس نخ فرش های ماشینی، پولی پروپیلن و نایلون است. بنابراین فرش های ماشینی به راحتی روی سنگ و سرامیک سر می خورند اما فرش های دستباف به علت نوع نخ و سنگینی، این مشکل را ندارند.

الیاف مصنوعی به کار رفته در بافت فرش ماشینی ممکن است موجب حساسیت پای شما و سایر اعضای خانواده تان شود . برای جلوگیری از این مشکل بهتر است فرش دست باف بخرید . همچنین اگر سابقه آسم و آلرژی دارید فرش های تزیینی و فانتزی نخرید چرا که ذرات گرد و غبار به سادگی در این نوع فرش ها به دام می افتند و موجب بروز آلرژی می شوند.

درصد نایلون فرش های ماشینی بالاست و به آسانی مو، آلودگی های دیگر را جذب می کند اما فرش های دستباف مو و آشغال به خود نمی گیرند و باعث آلودگی خانه نمی شوند.

اگر پول کافی برای خرید فرش دستباف ندارید فرش های ماشینی را بخرید که از تراکم بالایی برخوردارند و دارای تعداد گره و استحکام بیشتری هستند ، چون این ویژگی در فرش سبب کمتر جمع شدن گرد و خاک و آلودگی در آنها می شود.

نکاتی که قبل از خرید فرش و بعد از آن باید بدانید ! + انواع فرش

مسئله مهم ماندگاری؛ رازهایی درباره جنس فرش

یکی از ایراداتی که فرش ها دارند این است که بسیار سریع گرد و خاک را به خود جذب می کنند و با کوچکترین تکان آن را در فضا منتشر می سازند .

برای جلوگیری از این مشکل می توانید فرش هایی را انتخاب کنید که در بافت شان از اولفین استفاده شده است . این نوع فرش ها سریع تمیز می شوند و در برابر رطوبت مقاوم هستند اما به مرور زمان حالت اصلی خود را از دست می دهند و کش می آیند.

آن دسته فرش هایی که در بافت شان نایلون استفاده شده است نسبت به فرش های دیگر ارزان ترو با دوام ترهستند و در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند.

انتخاب فرش براساس رنگ و مد

مردم برحسب سلیقه خود فرش انتخاب می کنند اما در خرید فرش به جز سلیقه ، مد روز نیز دخالت دارد . تا چندی پیش افراد بیشتر فرش هایی انتخاب می کردند که رنگ های روشن داشت اما رفته رفته با روی کار آمدن فرش های گردویی یا قهوه ای سوخته تمایلات به سمت آنها کشیده شد .

اکنون نیز رنگ سورمه ای و دودی بیشتر از همه رنگ خریدار دارد و روی بورس است مخصوصا مدل هایی که دورشان را با نخ ابریشم دوخته اند و نسبتا گران تر از فرش های دیگرند.

نکاتی که قبل از خرید فرش و بعد از آن باید بدانید ! + انواع فرش

سه دلیل برای نه گفتن به خرید فرش های رنگی ارزان

۱.یکی از فرش هایی که طرفداران زیادی در بین فرش های دیگر دارد فرش های گل برجسنه است که از تنوع طرح و رنگ مختلفی برخوردار است و دارای قیمت مناسبی است . این فرش ها برای دفتر کار مناسب هستند .

کیفیت این فرش ها پایین است و طرح برجسته روی این فرش ها تا اولین شست و شو دوام دارد. خرید این نوع فرش برای اتاق کودک مناسب نیست زیرا تمیز کردنشان سخت است و راه رفتن و نشستن روی آنها کودک را آزار می دهد.

برای اتاق کودک بهتر است فرش هایی با طرح های ساده بخرید که زود تمیز می شوند. هنگامی که فرش های برجسته پا می خورند هم سطح می شوند و چون سطح های توخالی آنها از برجستگیشان بیشتراست نازک شده و فرم اولیه خود را از دست می دهند.

۲.فرش های تزئینی و یا فرش های گره ای برای دکور مناسب هستند و اگر برای خانه استفاده شوند به این دلیل که تار و پودشان از جنس نخ های ضخیم و باریکی است ، هنگام راه رفتن زود کنده می شوند و جارو کردنشان بسیار سخت است .

اگر از این نوع فرش ها در خانه استفاده شود ، خیلی زود باقی مانده های غذا و خرده نان ها درون تار و پود فرش ها جا خوش می کنند و تمیز کردنشان کار چندان آسانی نیست.

۳. فرش های رنگی طرح دار معمولا از ترکیبات نامرغوبی تهیه شده اند و وزن بسیار سنگینی دارند . این فرش ها برای اتاق خواب طراحی شده اند اما استفاده از آنها برای اتاق خواب مناسب نیست و می تواند برای کودکان، آلرژی زا باشد .

نکاتی که قبل از خرید فرش و بعد از آن باید بدانید ! + انواع فرش

 

روزگاری که فرش‌های لاکی با طرح‌ها و نقش‌های گوناگون انتخاب نخست به عنوان کفپوش تمام خانه‌ها بودند چه زود گذشت. کف خانه‌های امروز ما کمتر رنگ فرش دستباف به خود می‌بیند و سنگ و سرامیک و پارکت، نتیجه علاقه و تمایل مردم به مبله و مدرن کردن خانه‌ها است.

با وجود این، باز هم فرش، نقش پررنگی در خانه‌های برخی ایرانیان دارد. اگر جزو این دسته افراد هستید باید بدانید دوام، نقش و طرح و رنگ آن‌ها حرف اصلی را می‌زند.

اینکه چه نقشی و چه طرحی مناسب خانه شما است و چه تاثیری در فضای خانه و روحیه افراد خانواده دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

علاوه بر این، فرش باید زیبا و مناسب با سلیقه خریدار باشد. زیبایی آن که قابل دیدن است و به راحتی می‌توان تشخیص داد، اما تشخیص مواردی مانند دوام فرش که با نوع الیاف و موادی که در فرش به کار رفته است، ارتباط مستقیم دارد، کار آسانی نیست.

اگر قصد دارید عید امسال فرش نو در منزل پهن کنید همین روز‌ها زمان مناسبی برای خرید فرش است.

 

تابلوفرش‌ها

از جمله وسایل تزئینی که برای زیباسازی خانه استفاده می‌شود، تابلوفرش‌ها هستند. تابلو فرش‌ها سهم عمده‌ای در زیبایی خانه‌ها به عهده دارند.

تابلوفرش‌ها انواع گوناگونی دارند که هنگام خرید باید مدنظر داشته باشید.

همیشه سعی کنید تابلوفرشی که می‌خرید، داراش نقش‌های سنتی با رنگ‌های سرد باشد.

رنگ‌هایی که در خانواده رنگ آبی قرار می‌گیرند، گزینه‌های خوبی هستند. نقش‌های سنتی یادآور احساس‌هایی از گذشته‌های به یادماندنی است که به طور معمول حس گذشته نگر انسان را تقویت و برانگیخته می‌کند.

تابلوفرش‌ها را در جا‌هایی نصب کنید که علاوه بر زاویه دید مناسب، نمای زیبایی نیز به خانه شما بدهند.

 

دقت کنید که نقش تابلوفرش و فرشی که در اتاق پهن کرده اید، باید در تناسب با هم باشند.

تابلوفرش‌ها را در مجموعه به دو روش می‌توانید به دیوار نصب کنید. یکی روش میخکوب کردن است و دیگری چسباندن که البته تکنیک میخکوب کردن، شیوه بهتری است؛ به این دلیل که ممکن است مواد شیمیایی موجود در چسب باعث فساد فرش شود. علاوه بر این اگر تابلو فرش را به روش میخکوب کردن نصب کرده باشید، می‌توانید آن را به راحتی در مواقع لزوم، از جای خود جدا و تمیز کنید و هر زمان که خواستید برای تغییر دکوراسیون جای آن را تغییر دهید.

 

الیاف فرش‌ها

یکی از راه‌های تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن الیاف فرش ها، سوزاندن تکه‌ای از مواد به کار رفته در آنهاست که بعد از سوختن، شکل و حالت و بوی خاصی دارد و براساس آن می‌تواند طبیعی یا مصنوعی بودن آن را شناخت، اما این امکان برای مردم عادی و در فروشگاه‌های فروش فرش، فراهم نیست و آن‌ها چاره‌ای ندارند جز اینکه بر تجربه خود و شهرت قالی فروش تکیه کنند.

هنگام خرید یک فرش، به رنگ، نقش و کیفیت آن باید توجه کنید. رنگ‌هایی مثل آبی، سرمه‌ای و طلایی، از جمله رنگ‌هایی هستند که در ایجاد حس آرامش، صمیمیت و امنیت در خانواده نقش پررنگی دارند.

فرض کنید با خستگی زیاد از محل کار خود برگشته اید و به دنبال جایی برای استراحت هستید، چه چیزی بهتر از یک زمینه آبی و سرمه‌ای می‌تواند آرامش بخش باشد؟

 

اگر نقش فرشی که انتخاب می‌کنید، برگرفته از طبیعت باشد، به صورت ناخودآگاه، آن حس آرامش حضور در طبیعت به شما منتقل می‌شود.

در روزگاری که فرصت گشت و گذاری بی دغدغه و راحت محدود و اندک است، بد نیست که گاهی کف اتاق خانه خود دراز بکشید و آهوان خرامان سبزه زار‌های رویایی فرش خانه را دنبال کنید!

نقش‌های پرطرفدار که شاید مردم بار‌ها از آن‌ها استفاده کرده اند، اما حتی نام آن‌ها را هم نمی‌دانند، لچک ترنج، خشتی یا قاب قابی، محرابی، افشان و گل فرنگ است.

کمتر پیش می‌آید که مردم عادی از نام نقش چیزی بپرسند و به طور معمول براساس آنچه دیده اند و در ذهن دارند، قالی خود را انتخاب می‌کنند.

البته به رنگ آن بیشتر اهمیت می‌دهند و سعی می‌کنند که رنگ آن را در تناسب با دیگر وسایل اتاق انتخاب کنند. کرم قهوه ای، سرمه ای، لاجوردی و لاکی، رنگ‌های پرطرفدار امروزی هستند.

فرش‌ها علاوه بر اینکه وسیله‌ای برای پوشاندن کف خانه هستند، به عنوان ابزاری برای زیباسازی خانه نیز به کار می‌روند.

استفاده از هر رنگ و طرحی، جلوه خاصی به منزل شما خواهدداد.

رنگ‌های روشن معمولا باعث می‌شوند که فضای خانه بزرگ‌تر به نظر برسد و این مسئله مناسب خانه‌هایی با متراژ پایین است. رنگ‌هایی مانند سرمه‌ای ممکن است فضا را بسته و تنگ نشان دهد، اما حس صمیمیت و امنیت را افزایش می‌دهند.

 

شست و شوی فرش‌ها

گاهی اوقات شست و شو و تمیز کردن فرش‌ها به یکی از سخت‌ترین کار‌های خانه تبدیل می‌شود.

حتی در خلوت‌ترین و کم رفت و آمدترین خانه ها، باز هم امکان کثیف شدن فرش‌ها وجود دارد.

برای مثال آلودگی آشپزخانه روی فرش‌ها تاثیر می‌گذارد و شفافیت آن‌ها را از بین می‌برد.

البته شستن زیاد فرش‌ها هم کار درستی نیست. چون از عمر و کیفیت آن می‌کاهد. با این وجود شستن یک بار در سال فرش‌ها برای تمیز بودن و زیبا به نظر رسیدن آن‌ها لازم است.

 

به تازگی شرکت‌های تولید فرش، شست و شوی سالانه فرش را نیز در بخش گارانتی گنجانده اند که با خرید از این شرکت‌ها کار شما به مراتب آسان‌تر می‌شود.

با این وجود، بعضی از مردم بهترین و سالم‌ترین راه برای شستن فرش‌ها را شستن خانگی می‌دانند. شستن فرش با دست مطمئن‌تر از شستن با دستگاه است.

اما با توجه به فضای کوچک خانه‌ها و همچنین مصرف بیش از حد آب و نبود فضای کافی و مناسب برای خشک کردن فرش، بهتر است این کار را بر عهده مراکز شست و شوی فرش بسپاریم.

زیرا خشک شدن فرش و به ویژه مکان و شیوه‌ای که برای خشک کردن فرش در نظر گرفته می‌شود، بسیار مهم است.

 

منابع: برترین ها / نمناک/هبربانو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *