شنبه , ۳ آبان ۱۳۹۹
ماجرای هوایپمای ماهان در سوریه چیست + عکس و فیلم

ماجرای هوایپمای ماهان در سوریه چیست + عکس و فیلم

دیشب دو جنگنده  اف ۱۵ آمریکا با پرواز بر فراز منطقه «التنف» در مرز عراق و سوریه برای هواپیمای مسافربری ایران که از سوریه به‌سمت لبنان در حرکت بود، مزاحمت ایجاد کردند.

 

اسرائیل: ما نبودیم !!

مقام‌های عالی رتبه صهیونیستی در واکنش به اخبار منتشر شده در خصوص رهگیری هواپیمای مسافربری ایران از سوی جنگنده‌های اسراییل مدعی شدند:جنگنده‌هایی که هواپیمای ایرانی را رهگیری کردند اسرائیلی نبوده‌اند.

ماجرای هوایپمای ماهان در سوریه چیست + عکس و فیلم

بازتاب هواپیمای ماهان

به دنبال این حادثه خلبان هواپیما مجبور به فرود ناگهانی در ارتفاع بسیار پایین شد که در نتیجه آن تعدادی از سرنشینان زخمی شدند.

اکثر رسانه ها اظهارات مسافران ایرانی و ادعای مقامات آمریکایی را پوشش دادند.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: «پس از اینکه رسانه های دولتی ایران ویدیویی منتشر کردند که در آن مسافران زخمی و ترسیده نشان می داد، ارتش آمریکا تایید کرد که یکی از جت های جنگنده اش به یک هواپیمای تجاری ایرانی در آسمان سوریه نزدیک شده تا آن را “بررسی” کند.»

یک مقام نظامی آمریکایی به سی ان ان گفت که دو جت جنگنده اف ۱۵ در آسمان بودند اما تنها یکی از آنها برای «شناسایی بصری» به نزدیکی هواپیمای ایرانی فرستاد شد.

الجزیره هم به نقل از رسانه های ایرانی نوشت: «عده ای از مسافران در یک هواپیمایی ایرانی در آسمان سوریه زخمی شدند پس از اینکه خلبان برای اجتناب از برخورد با یک جت آمریکایی مسیر خود را عوض کرد اما ایالات متحده گفت جت اف ۱۵ فاصله امن را حفظ کرده بود.»

الجزیزه افزود، این هواپیمای ایرانی روز پنجشنبه از تهران عازم بیروت بود که خلبان آن یک مانور امن انجام داد.

در ادامه گزارش الجزیره آمده است که این اتفاق در بحبوبحه تنش تهران و واشنگتن رخ داد که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای و اعمال مجدد تحریم های علیه ایران تشدید شده است.

رویترز نیز به نقل از رسانه های ایرانی گزارش داد که چگونه یک مسافر هنگام تغییر مسیر هواپیما سرش به سقف خورده است و ویدیوی دیگر مسافری مسن را نشان می داد که در کف هواپیما دراز کشیده است.

این رسانه انگلیسی به نقل از رئیس فرودگاه بیروت گزارش داد، تمام مسافران از هواپیما پیاده شدند و بعضی از آنها جراحات خفیفی داشتند.

جرزالم پست هم نوشت: «پس از اینکه در ابتدا گفته می شد که یک جت اسرائیلی نزدیک هواپیمای ایران شده، خبرگزاری ایرنا از خلبان ایرانی نقل کرد که دو فروند جت بودند که خود را آمریکایی معرفی کردند.»

وب سایت نشریه ایندیپندنت در گزارشی درباره این رویداد نوشت: «یک جنگنده اف ۱۵ به یک هواپیمای مسافری ایرانی در فراز سوریه نزدیک شد که باعث ایجاد وحشت در میان سرنشینان این هواپیمای غیرنظامی شد و عده ای نیز زخمی شدند.»

ایندیپندنت با اشاره به اینکه بعضی مسافران زخمی شده و ترسیده بودند، آورده که این اتفاق در حالی رخ داد که آمریکا و متحدانشان در ماه های پایانی دولت دونالد ترامپ تحرکات خود را علیه ایران تشدید کرده اند.

در ادامه گزارش خاطر نشان شده که پیش از این چند مورد برخورد بین جت های جنگنده و هواپیمایی غیرنظامی در حریم هوایی سوریه رخ داده است.

 

لحظه تعرض جنگنده‌های متخاصم به هواپیمای ماهان

 

 

روایت مسافر هواپیمای ماهان

مسافر لبنانی در سفر اخیر به تهران در باغ کتاب کمیل حمادی یکی از سرنشینان لبنانی این پرواز در گفتگو با مهر این لحظات را این چنین توصیف می‌کند:

«امروز برای اولین بار معنی عبارت: “خدا رو شکر خوبم” را درک کردم و این کلمه را از عمق قلبم بر زبان آوردم.

امروز تمام کسانی که در آن هواپیما بودند مرگ را به چشم خود دیدند.

تا امروز این‌طور برایم ملموس نبود که همه ما خواهیم مرد.

در اولین لحظات احساس می‌کردم خواب می‌بینم.

از صندلی‌ام کنده شده و با شدت به سقف هواپیما برخورد کردم.

پیر و جوان، حتی بچه‌های کوچک همه در وضعیت من و معلق بین زمین و آسمان بودند.

هنوز صدای فریادهایشان در گوشم هست.

شنیدیم که برای در امان ماندن از هواپیمای جنگی که احتمال برخوردش با ما وجود داشت خلبان باید ارتفاع هواپیما را کم و زیاد کند.

نمی‌دانم دلیل اصلی پیدا شدن سر و کله جنگنده چه بود فقط می‌دانم خلبان یک قهرمان بود که الحمدالله هواپیما را هدایت کرد.

اما لحظاتی که بر ما گذشت لحظاتی طبیعی نبود.

صدای گریه‌ها و صوت مناجات‌ها و ندا‌های یا الله هنوز در گوشم می‌پیچد.

عمر دست خداست و خدا زندگی دوباره‌ای به ما بخشید.»

ماجرای هوایپمای ماهان در سوریه چیست + عکس و فیلم

بیانیه ماهان

 

در پی این اقدام، شرکت هواپیمایی ماهان بیانیه ای صادر کرد که به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

شب گذشته پرواز ۱۱۵۲ شرکت هواپیمایی ماهان در مسیر تهران – بیروت پس از طی حدود دو ساعت پرواز بر فراز خاک سوریه مورد تهدید دو فروند جنگنده آمریکایی قرار گرفت.

خلبان این پرواز با درایت و بر اساس قوانین و مقررات هوانوردی برای پرهیز از هرگونه خطر احتمالی، پس از دریافت اخطار TCAS مبنی بر کاهش فوری ارتفاع، بلافاصله شروع به کم کردن ارتفاع کرد و به دلیل اینکه هواپیما در وضعیت ثبات قرار داشته و مسافران مجاز به باز کردن کمربندها بوده اند، کاهش سریع ارتفاع و به سرعت دور کردن هواپیما از خطر احتمالی، منجر به آسیب رسیدن به تعدادی از مسافران و خدمه پروازی که مشغول خدمت رسانی بوده اند، شد که بلافاصله پس از فرود هواپیما جهت درمان به بیمارستان منتقل شدند.

از آنجایی که پروازهای این مسیر توسط شرکت هواپیمایی ماهان بیش از یک دهه به صورت برنامه ای انجام شده و این شرکت همواره تابع قوانین و مقررات هوانوردی در انجام پروازها بوده، لذا این اتفاق را می توان از دیگر مصادیق قانون گریزی رژیم حاکم بر آمریکا تلقی کرد.

بدیهی است همانگونه که مقامات جمهوری اسلامی و همچنین دستگاه حاکمیتی (سازمان هواپیمایی کشوری) اعلام کرده اند، اقدامات لازم قضایی و حقوقی در این خصوص به عمل خواهد آمد.

شایان ذکر است، این هواپیما در ساعت ۱۸:۴۵ روز پنجشنبه دوم مرداد ۱۳۹۹ فرودگاه امام خمینی (ره) را به مقصد بیروت ترک کرد و در ساعت ۲۰ به وقت محلی در فرودگاه بیروت به زمین نشست.

همچنین این هواپیما در ساعت ۲۳:۱۰ فرودگاه بیروت را ترک و در ساعت ۲:۵۰ بامداد روز جمعه سوم مردادماه در تهران به زمین نشست.

 

بازداشت خلبان پرواز ماهان تهران -بیروت صحت دارد؟

یک منبع آگاه با رد شایعه بازداشت خلبان و کروی پروازی افزود: وقتی این هواپیما به کشور برگشته، افراد مسئول با آن‌ها مصاحبه می‌کنند که اتفاقات رخ داده را توضیح دهند؛ همچنین بازرسان سازمان هواپیمایی کشوری هواپیما را بازرسی کرده‌اند و سالم بودن آن را تأیید کرده‌اند و این هواپیما در خط پروازی قرار گرفته است.

 

واکنش صریح ظریف

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ماهان در توییتی نوشت: «#آمریکا به صورت غیرقانونی سرزمین یک کشور دیگر را اشغال می‌کند و سپس پرواز مسافربری از پیش برنامه‌ریزی شده را آزار می‌دهد – جان مسافران غیرنظامی بی‌گناه آن را به خطر می‌اندازد – به بهانه اینکه از نیروهای اشغالگر خود حفاظت کند. گستاخی برای افزودن بی‌قانونی روی بی‌قانونی. قانون‌شکنان باید قبل از اینکه فاجعه [درست شود]، متوقف شوند.»

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *