سه شنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۹

یانگوم بازیگر سریال جواهری در قصر + همسرش

یانگوم بازیگر سریال جواهری در قصر

 

لی یونگ ئه بازیگر معروف کره ای که با حضور در درام تاریخی جواهری در قصر(۲۰۰۳) در نقش سو یانگوم نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای دنیا به محبوبیت دست یافت و هنوز بسیاری او را با نام یانگوم می شناسند.

از آنجا که نام این بازیگر، کره ای است بنابراین “لی” نام خانوادگی اوست و نام کوچک او یونگ ئه (یونگ آئه) خوانده می شود. وی در ۳۱ ژانویه سال ۱۹۷۱ در شهر سئول – کره جنوبی به دنیا آمد. به گزارش پرشین وی وی مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه هانیانگ و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته تئاتر و فیلم از دانشگاه چانگ آنگ دریافت کرد. وی دو برادر بزرگ تر از خود دارد.

لی برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ کار مدلینگ را آغاز کرد. پس از حضور در چندین تبلیغات تلویزیونی، وی در سال ۱۹۹۳ در سریالی به نام “شوهرت چطوره؟” اولین کار خود را به عنوان بازیگر انجام داد که همان برای وی جایزه “بهترین بازیگر زن جدید” را در مراسم اهدای جوایز اس بی اس دراما (SBS Drama Awards) به ارمغان آورد.

در سال ۲۰۰۰ در یک فیلم رازآلود به نام “منطقه امنیتی مشترک” بازی کرد که تبدیل به یکی از پرفروش ترین فیلم های کره در آن زمان شد. پس از آن در ملودرام “Last Present” ظاهر شد و برای بازی در نقش زن جوانی که با واقعیت های مرگ زودرس دست و پنجه نرم می کرد، مورد تحسین قرار گرفت. وی سپس در فیلم “One Fine Spring Day” باز کرد و موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در “مراسم اهدای جوایز منتقدان فیلم بوسان” شد. وی همچنین در سریال تلویزیونی “آتش بازی” حضور یافت که با این سریال به مخاطبان تایوانی معرفی شد و شهرت او از مرز کره جنوبی عبور کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *