خواص عصاره گیلاس برای جلوگیری از سکته مغزی

343723437
ب

خواص عصاره گیلاس برای جلوگیری از سکته مغزی

ایسکمی ( سکته مغزی ) سومین علت اصلی مرگ و میر در جهان پس از سرطان و سکته قلبی است. ایسکمی معمولاً به دلیل انسداد رگ های خونی در مغز ایجاد می شود. در این شرایط ، بخشهایی از مغز به طور ناگهانی از خون رسانی و تأمین مواد غذایی و اکسیژن محروم می شوند ، که به نوبه خود اثرات سوئی بر سلامت روانی و جسمی مانند اختلال در تحرک و حرکت ایجاد می کند.

به گفته متخصصان ، مشکل اصلی برای درمان یا کاهش عوارض این عارضه ، ساخت داروهای مناسب و ایده آل است که البته به دلیل پیچیدگی عوامل دخیل در ایجاد آن ، بسیار دشوار است. در حال حاضر ، چندین روش و دارو جدید در حال مطالعه است که نتایج خوبی در مطالعات پیش بالینی نشان داده اند ، اما اغلب در آزمایشات بالینی با شکست روبرو می شوند. با این حال ، مطالعات اخیر نشان داده است که رژیم های غذایی غنی از محصولات گیاهی مانند عناب ، روغن سیاه دانه ، گیاه پنج انگشت ، روغن دانه کدو تنبل و انواع دیگر نمونه های گیاهی ، احتمال آسیب ناشی از سکته مغزی ، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد.

در همین راستا ، تیمی متشکل از چهار محقق از دانشگاه فرهنگیان تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد ، دانشگاه ملایر و دانشگاه فرهنگیان شیراز مطالعه ای را انجام داده اند که در آن اثر عصاره گیلاس بر روی آنزیم های ناشی از انسداد شریان مغزی میانی بررسی شده است.

در این مطالعه از موشهای صحرایی Wistar بعنوان حیوانات نمونه استفاده شد. محققان پس از ۳۰ روز خوردن عصاره گیلاس به حیوانات سکته مغزی ، میزان آنزیم هایی مانند مالون دی آلدئید و کاتالاز را در آنها اندازه گیری کردند و میزان تورم در قشر و زیر قشر مغز آنها را اندازه گیری کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده خوراکی از عصاره گیلاس ، بسته به دوز مصرفی ، دارای اثرات محافظتی در برابر استرس اکسیداتیو و حجم التهاب ناشی از انسداد شریان مغزی میانی در سکته مغزی است.

عصاره گیلاس در دوزهای ۱۷۵ و ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم میزان مالون دی آلدئید و حجم التهاب را در قشر مغز و زیر قشر به طور قابل توجهی کاهش می دهد ، همچنین فعالیت آنزیم کاتالاز را که نقش محافظتی دارد ، در هر دو منطقه مغز افزایش می دهد .

عصاره گیلاس می تواند نقش محافظتی در برابر التهاب ناشی از سکته مغزی و فرآیندهای اکسیداتیو مربوطه داشته باشد. با این حال ، برخی از تفاوت ها در پاسخ مناطق قشر مغز و زیر قشر در برخی از گروه های آزمایش ممکن است به تفاوت در برخی از مسیرهای پیام رسانی ، تفاوت در انواع سلول ها یا مکانیسم های ضد التهابی در قشر مربوط باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *