شنبه , ۱۰ آبان ۱۳۹۹

چند درصد ایرانی ها چاق هستند + علت چاقی

در جهان امروز چاقی یک بیماری همه گیر محسوب می شود و بیشتر مردم کشورها چاق هستند. در ایران ، طبق آخرین تحقیقات علمی ، ۶۰ درصد از افراد دارای اضافه وزن و چاقی هستند و به سمت سبک زندگی کم تحرک پیش می روند. بسیاری از مردم ما چاقی را عاملی خطرساز نمی دانند و معمولاً سعی می کنند با انگیزه زیباسازی بدن وزن کم کنند ، در حالی که مهمتر از همه ، تناسب اندام زیبایی را به ارمغان می آورد ، چاقی فقط منجر به بیماری می شود. در زندگی امروز ایرانیان نشستن پشت میز و استفاده از آسانسور برای بالا رفتن یکی از دلایل چاقی است.

ثابت شده است که منشا بیماری های غیرواگیر شایع به ویژه دیابت ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی عروقی و سرطان چاقی و اضافه وزن است ، همانطور که بسیاری از کارشناسان بیماری بسیاری از ایرانیان را اپیدمی چاقی و دیابت می دانند. دیابت که ناشی از چاقی است و متعاقباً منجر به مشکلات قلبی عروقی و کلیوی می شود.

چرا ایرانی ها چاق تر شده اند؟

مطالعات نشان می دهد پرخوری و کم تحرکی از علل مهم شیوع چاقی و اضافه وزن در بین ایرانیان است. این بدان معناست که ۳۰٪ غذای مصرفی ایرانیان اضافی است و بیش از ۵۰٪ افراد چاق و دارای اضافه وزن هستند. با این وجود ایرانیان یکی از کم تحرک ترین افراد در جهان هستند و بیش از ۹۰٪ آنها فعالیت کافی ندارند.

از آنجا که در دهه های اخیر ژنتیک ایرانیان تغییر چندانی نکرده است ، می توان نتیجه گرفت که نوع و سبک غلط تغذیه و عدم توجه اکثر ایرانیان به اهمیت تحرک منظم و فعالیت بدنی ، منجر به شیوع چاقی شده است.

زنان ایرانی چاق ترند!

مطالعات مختلف در ایران نشان می دهد که چاقی ، به ویژه در زنان ایرانی ، به شدت افزایش می یابد تا جایی که ۷۵ درصد زنان ایرانی چاق یا دارای اضافه وزن هستند. چاقی در زنان به دلیل ساختار خاص هورمونی پیامدهای متفاوتی نسبت به مردان دارد ، به این معنی که اگرچه چاقی با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی ، دیابت و سایر مشکلات متابولیکی و همچنین افزایش خطر سرطان همراه است ، اما زنان در معرض خطر بیشتری هستند. باعث اختلالات هورمونی ، تخمدان های پلی کیستیک و ناباروری می شود و باعث کاهش کارایی و نشاط زنان می شود.

مهمترین دلایل چاقی

چاقی دلایل زیادی دارد ، اما به طور کلی مهمترین علت آن رژیم غذایی نامناسب ، مصرف زیاد قند ، نمک و چربی ، غذاهای چرب و سرخ شده ، فست فودها ، نوشیدنی های گازدار ، نوشیدنی های شیرین و شیرین است. علاوه بر این ، فعالیت بدنی ناکافی یکی دیگر از دلایل چاقی است. در اینجا عوامل موثر در چاقی ذکر شده است:

دریافت بیش از حد کالری

چاقی یک شبه اتفاق نمی افتد و با گذشت زمان ایجاد می شود. یکی از دلایل اصلی چاقی که می تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود ، دریافت بیش از حد کالری است. به عبارت دیگر ، اگر میزان دریافت و سوزاندن کالری را متعادل نکنید ، ممکن است در طولانی مدت فرد بیش از حد چاق یا لاغر شود. مردان برای انجام فعالیت های روزانه خود به طور متوسط ​​در روز حدود ۲۵۰۰۰ کالری و زنان به ۲۰۰۰ کالری نیاز دارند. اگر میزان کالری دریافتی بدن ما بیش از حد باشد ، بدن کالری اضافی را به عنوان چربی در بدن ، به ویژه در شکم ذخیره می کند.

کم کاری تیروئید

اگر تیروئید (غده پروانه ای شکل جلوی گردن شما) به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند ، احتمالاً احساس خستگی ، ضعف و سرما خواهید کرد و وزن شما افزایش می یابد. اگر هورمون تیروئید کافی نباشد ، متابولیسم بدن کند شده و احتمال افزایش وزن افزایش می یابد. حتی اگر عملکرد تیروئید زیر نرمال باشد ، ممکن است افزایش وزن رخ دهد.

کمبود خواب

اگر دیر بیدار باشید ، احتمال اینکه دیر شب بخورید زیاد است و این باعث افزایش کالری دریافتی می شود. از طرف دیگر ، تغییر در سطح هورمون ها در این شرایط احساس گرسنگی و اشتها را افزایش می دهد و بعدا احساس سیری خواهید کرد.

کم تحرکی

کم تحرکی و کمبود فعالیتهای منظم مانند ورزش عامل مهم دیگری است که باعث چاقی می شود. این روزها به دلیل تعطیلی باشگاه های ورزشی و افزایش ارتباط از راه دور ، اوضاع بدتر شده و تحرک نیز کاهش یافته است. اگر خیلی فعال نباشید و کالری زیادی دریافت کنید ، قطعاً اضافه وزن پیدا می کنید. افرادی که کم تحرک هستند و اغلب به جای ورزش می نشینند کالری کمتری می سوزانند. و با گذشت زمان ، کالری زیادی به صورت چربی ذخیره شده و چاق می شود.

استرس

در طول استرس ، بدن کورتیزول یا “هورمون استرس” آزاد می کند و اشتها را افزایش می دهد. علاوه بر این ، ممکن است بخواهید برای رفع استرس غذاهای پر کالری بخورید. مجموعه این دو عامل زمینه را برای افزایش وزن فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *