شنبه , ۱۰ آبان ۱۳۹۹

نصرت الله وحدت بازیگر + بیوگرافی و عکس های جوانی

نصرت الله وحدت متولد هزار و سیصد و چهار ( ۱۳۰۴ ) در اصفهان ، کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر ایران بود.

وحدت از بنیانگذاران تئاتر اصفهان بود و از ۱۸ سالگی در تئاتر حرفه ای حضور داشت

شیرینی بیان و سخنان او قلب ها را شاد و مجذوب خود میکرد و سرانجام به دنیای شیرین کمدی و شادی آور روی آورد.

اولین نمایش او “خلیفه یک روزه” در تئاتر المپ بود و پس از آن سالها با رضا ارحام صدر در این تئاتر و تئاتر سپاهان کار کرد.

وی پس از مدتی وارد سینما شد. وی می گوید: “از زمانی که به سینما آمدم ، روزها فیلمبرداری کردم و ساعت ۶ شب به تئاتر می رفتم و تا ساعت ۸ که زمان اجرای عمومی بود تمرین می کردم.” او فیلمنامه این فیلم ها را کارگردانی کرد.

وحدت در بیش از ۴۳ فیلم حضور داشته است. فیلم عروس فرنگی ساخته سال ۱۳۴۳ یکی از بهترین کارهای وی است. این اولین فیلم ایرانی بود که برنده جایزه دلفین طلایی از جشنواره فیلم آسیا شد. وی می گوید: “من این مجسمه را چندین سال پیش به موزه سینما اهدا کردم.”

وحدت در آخرین سال فعالیت خود در سینما در سال ۱۳۵۷ در مورد خنداندن مخاطب گفت: “خنداندن مردم دشوار شده است. با همه این مشکلات دیگر مردم نمی توانند هیجان زده شوند. خندیدن نیاز به زمینه ای مستعد از نظر روحی دارد ، وقتی کسی روحیه خوشی دارد و به سینما می آید و با یک کلمه یا حرکت خنده دار می خندد ؛ “اما وقتی به هزار دردسر فکر می کند ، چگونه می تواند بخندد؟” وی درباره فعالیت های هنری خود در ۳۰ سال گذشته گفت: ” متأسفانه من بعد از انقلاب ۵۷ فعالیت هنری زیادی نداشتم. “تنها فعالیت من محدود به اجرای دو یا سه نمایش در خارج از ایران است و تقریباً در تمام این سالها در خانه زندگی کرده و خاطرات خود را می نویسم.” حضور در مراسم بزرگداشت رضا ارحام صدر ، که پس از مرگ وی در اواخر دسامبر ۲۰۰۸ برگزار شد ، یکی از فرصت هایی بود که مردم وحدت را می دیدند و این مسئله باعث می شد که مردم هنگام تشییع جنازه ، احساسات خود را نسبت به او ابراز کنند. وی پس از انقلاب دیگر دست از کار کشید و تا پایان عمر در تهران زندگی کرد.

نصرت الله وحدت در ۱۵ مهر ۱۳۹۹ بر اثر کهولت سن و در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

همسرش فروغ رجایی علوی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ چند ماه قبل از وی درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *