لوریس چکناوریان کیست + زندگینامه و همسرش

لوریس چکناوریان کیست + زندگینامه و همسرش

بیوگرافی لوریس چکناوریان آهنگساز و رهبر ارکستر

لوریس چکناواریان ، آهنگساز و رهبر ارکستر ، در سال 1316 در بروجرد متولد شد.
به گفته وی ، مادرش از کشتار ارامنه در ترکیه جان سالم به در برد و پدرش از زندانهای استالین به ایران نقل مکان کرد و هر دو در شهر بروجرد ساکن شدند.

وی تحصیلات موسیقی خود را از سال 1332 در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد. مدتی بعد ، وی به وین عزیمت کرد و تا سال 1340 در آکادمی موسیقی این شهر در رشته آهنگسازی و رهبری ارکستر تحصیل کرد. سپس به ایران بازگشت و ضمن تدریس در هنرستان عالی موسیقی و برپایی نمایشگاه سازهای ملی در گوته موسسه در تهران ، او مدیر آکادمی ملی هنرهای زیبا شد.

چکناواریان در پایان سال 1342 عازم اتریش شد و آهنگسازی را در سالزبورگ ادامه داد. او دو سال بعد به ایالات متحده نقل مکان کرد و چندین سال را در رشته آهنگسازی و رهبری در دانشگاه میشیگان گذراند. وی در سال 1349 به ایران بازگشت و علاوه بر کنسرت با ارکستر سمفونیک تهران ، ارکستر اتاق ملی و تلویزیون ایران و … (به عنوان رهبر ارکستر مهمان) ، چندین اثر خلق کرد که بیشتر آنها در تالار رودکی اجرا شد.

 

چکناواریان در سال 1351 به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب شد. چکناواریان پس از انقلاب در ارمنستان اقامت گزید و فعالیتهای هنری خود را در ایروان ادامه داد.

ترکیب فیلم نیز در کارنامه کاری چکناواریان دیده می شود. موسیقی فیلم هایی مانند تنگسیر امیر نادری ، ایران را دوست دارم خسرو سینایی ، پرتوی حماسی منوچهر طیاب ، بیتا هژیر داریوش و بشارت منجی نادر طالب زاده از جمله کارهای چکناواریان در زمینه موسیقی فیلم است.

چکناواریان از سال 1989 تا 2000 ارکستر فیلارمونیک ارمنستان را رهبری کرد و بیشتر در ارمنستان مستقر است. به مدت 3 سال (1991-93) برای اجرای خیریه با این ارکستر در وین بود.

او در اواسط دهه هفتاد به ایران آمد و اجراهای زیادی را به عنوان رهبر ارکستر مهمان با ارکستر سمفونیک تهران داشت و دوره رهبری وی بر این ارکستر یکی از دوره های پر رونق ارکستر سمفونیک تهران بود. چکناواریان همچنین اجراهایی را با برخی خوانندگان از جمله اجرای با شهرام ناظری از مجموعه آثار این خواننده در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی و اجرایی با سید عبدالحسین مختاباد در تالار وحدت و فرهنگسرای بهمن رهبری کرد. وی مدتی رهبر ارکستر مجلسی رودکی بود.

عکس لوریس چکناوریان  و همسرش

به گفته سید علیرضا میرعلینقی ، چکناواریان را می توان آخرین آهنگساز نسل رمانتیک ایران دانست و پروفسور همایون خرم در مراسم رونمایی از آثارش گفت که وی از معدود آهنگسازانی است که با تکنیک های آهنگسازی غربی آشنا است و ملودی های ناب ساخته است.

خاچاتوریان ، آهنگساز مشهور ارمنی ، درباره وی گفت: “او استعداد بزرگی است که به سنت موسیقی ارمنی ادامه داده است … یک نوازنده و رهبر ارکستر برجسته و کار Orf گفت که هدیه او ، که قطعات هنری او است سرانجام ، لوکاس فاس او را به عنوان یک آهنگساز خوب ، یک رهبر باتجربه و یک نوازنده واقعی توصیف می کند.

وی بیش از 75 اثر از جمله سمفونی ، اپرا ، موسیقی مجلسی ، کنسرتو پیانو ، ویولن ، گیتار ، ویولن سل و پیپا ، باله ، کارهای گروه کر ، یک رکوئیم و یک سخنرانی و بیش از 45 موسیقی فیلم را ساخته است.

از کارهای وی می توان به اپرای پردیس و پریسا ، اپرای رستم و سهراب ، باله سیمرغ ، نور و صدا ، توکاتا و فوگ برای ارکستر زهی اشاره کرد.
کنسرتوپیانو ، سمفونی تخت جمشید (2005) و شعر سمفونیک کوروش.

مجموعه آثار وی توسط انتشارات آوای باربد به بازار موسیقی ارائه شده است و علاوه بر این ، در یکی از جلسات نقد ترانه ، بحث و نقد دقیق آثار وی توسط هوشنگ کامکار انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *