سرطان چشم در کودکان + تشخیص و درمان

۱۳۹۴۰۱۲۵۱۹۴۳۰۰۶۷۲۵۱۰۰۵۹۴
ب

رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه ، بیماری است که چشم انسان را درگیر می کند و معمولاً در سنین پایین رخ می دهد. در حقیقت ، رتینوبلاستوما شایع ترین سرطان چشم در دوران کودکی است.

رتینوبلاستوما ۳٪ از کل سرطانهای دوران کودکی را تشکیل می دهد ، از هر ۱۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تولد یک مورد. این ارقام به این معنی است که سالانه حدود ۵۰۰۰ مورد جدید در سراسر جهان تشخیص داده می شود.

به طور متوسط ​​، تشخیص رتینوبلاستوما در حدود ۱۸ ماهگی رخ می دهد. علاوه بر این ، ۹۰ درصد موارد در پنج سال اول زندگی تشخیص داده می شود و این بیماری به طور مشابه دختران و پسران را تحت تأثیر قرار می دهد.

دلایل

رتینوبلاستوما نوعی بیماری انکولوژیکی است که همراه با جهش در یک ژن است که به آن ژن رتینوبلاستوما نیز می گویند. هنگامی که ما در مورد این ژن صحبت می کنیم ، در مورد جهش کروموزوم ۱۳ صحبت می کنیم.

این بیماری می تواند ارثی یا غیر ارثی باشد.
علائم

لکوکوریا شایع ترین علامت رتینوبلاستوماست و معمولاً اولین بیماری است که ظاهر می شود. لکوره انعکاس رنگ سفید در هنگام تابش نور به چشم است. این وضعیت توسط توموری ایجاد می شود که رنگ قرمز شبکیه را مسدود می کند. در این شرایط ، هنگام عکاسی در نور کم و استفاده از فلاش ، به جای قرمز شدن مردمک چشم با رنگ سفید دیده می شود.

علائم دیگر رتینوبلاستوما عبارتند از:

لوچی
اختلال بینایی
چیز بدنما
پروپتوز یا برآمدگی چشم

تشخیص

اگرچه چشم پزشک شما بدون نیاز به تجهیزات خاصی معمولاً می تواند این بیماری را تشخیص دهد ، آزمایشات دیگری نیز برای تشخیص آن وجود دارد از جمله موارد زیر:

تجزیه و تحلیل DNA
سونوگرافی چشم
توموگرافی
M.R.I

هر یک از این آزمایشات می تواند برای کمک به پزشک در تشخیص رتینوبلاستوما مانند رتینوبلاستوما استفاده شود. در حقیقت ، تومورهای شبیه رتینوبلاستوما گروهی از تومورها هستند که علائم و ویژگی های رتینوبلاستوما را تقلید می کنند و افراد را گیج می کنند.

درمان

درمان رتینوبلاستوما سه هدف اصلی دارد:

جان کودک مبتلا به این بیماری را نجات دهید
محافظت از چشم تحت تأثیر قرار می گیرد
دستیابی به دید بهینه

در بیشتر موارد ، درمان برای هر بیمار شخصی است. همچنین ، پیچیدگی وضعیت در نظر گرفته شده است. رایج ترین روش های درمانی رتینوبلاستوما عبارتند از:
پرتودرمانی خارجی

در این روش درمانی ، پزشکان معمولاً تومور را به صورت موضعی کنترل می کنند و معمولاً هیچ تأثیری بر روی شبکیه چشم ندارند. با این وجود ، میزان مرگ و میر با استفاده از این روش درمانی به طور قابل توجهی بالا است. همچنین ، این روش درمانی ممکن است رشد استخوان های صورت را متوقف کند.

پلاک های ایزوتوپ رادیواکتیو

در این روش پزشک پلاک های ایزوتوپ رادیواکتیو را روی چشم قرار می دهد. این نوع درمان به حداقل رساندن بافت سالم در برابر اشعه کمک می کند.

با این حال ، آنها فقط می توانند از این روش در بخشهای خاصی از تومور استفاده کنند.

شیمی درمانی

این روش درمانی معمولاً برای پیچیده ترین و پیشرفته ترین موارد رتینوبلاستوما استفاده می شود. پزشکان همچنین می توانند از شیمی درمانی همراه با تابش اشعه خارجی برای کوچک شدن تومور استفاده کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.