نکاتی درباره جلوگیری از سرما خوردگی

۳۶۶۲۳۶۲۳۶۲
ب

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی مسری است که دستگاه تنفسی فوقانی را آلوده کرده و باعث تحریک و ترشح مجاری تنفسی می شود. سرماخوردگی می تواند در اثر تماس با فرد آلوده یا تجهیزات آلوده باشد و گاهی عواملی مانند سرماخوردگی ، استرس و خستگی می تواند زمینه را برای فعالیت ویروس سرماخوردگی مشترک در مجاری تنفسی فراهم کند.

سرماخوردگی معمولاً به طور ناگهانی شروع می شود. ترشحات در ابتدا مشخص است و ممکن است تشدید شده و زرد شود. گرفتگی بینی ، سرفه ، گلودرد ، بی حالی ، خستگی ، بی حوصلگی ، بی اشتهایی ، گاهی اشک و التهاب از علائم اصلی آن است.

چه عواملی باعث بروز سرماخوردگی می شود؟

ویروس های سرماخوردگی پس از ورود به بدن باعث ایجاد بیماری در غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی می شوند و می توانند همراه با ترشحات تنفسی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. بنابراین:

دست دادن ، مالیدن ، عطسه و سرفه در مکان های عمومی باعث گسترش آن می شود.

رطوبت و دما در شیوع ویروس نقش دارند ، این بیماری در کشورهای معتدل در زمستان (زمستان و پاییز) به دلیل بارندگی و رطوبت شیوع بیشتری دارد.

دلایل دیگر افزایش شیوع سرماخوردگی در فصل سرما وجود مکان های شلوغ مانند حمل و نقل عمومی و تجمع در فضاهای بسته و استفاده نکردن از تهویه مناسب است.

تغذیه یکی از مهمترین عوامل در عملکرد سیستم ایمنی بدن است. بنابراین ، سو تغذیه نقش مهمی در بروز بیماری های عفونی دارد. بیماری های مزمن قلب ، کلیه و ریه نیز فرد را مستعد این عفونت می کند.

به گفته دفتر آموزش ارتقای سلامت وزارت بهداشت ، سرماخوردگی بیماری است که اگرچه کشنده نیست اما مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد می کند و باعث می شود کارشان از دست برود. از طرف دیگر ، با اقداماتی به راحتی می توان از بروز آن جلوگیری کرد ، بنابراین در مبارزه با سرماخوردگی ، پیشگیری باید هدف اصلی باشد. برای جلوگیری از اقدامات زیر باید انجام شود:

۱ – دستان خود را بشویید

بیشتر ویروس های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر می شوند. فرد مبتلا به سرماخوردگی به دستان خود عطسه می کند و سپس اشیایی مانند تلفن ، صفحه کلید کامپیوتر یا شیشه را لمس می کند.

میکروب ها می توانند ساعت ها و در بعضی موارد هفته ها زنده بمانند و سپس به فرد بعدی که آن اشیا را لمس می کند منتقل شوند. بنابراین ، باید مرتباً دستان خود را بشویید. اگر نمی توانید دستان خود را بشویید ، دستان خود را به مدت یک دقیقه خیلی محکم به هم بمالید. با این کار بیشتر ویروس های سرماخوردگی از روی پوست پاک می شوند.

۲ – سرفه و عطسه خود را با دست نپوشانید

وقتی احساس سرفه یا عطسه می کنید ، از دستمال کاغذی استفاده کنید و سریعاً آن را دور بریزید. اگر دستمال ندارید ، سر خود را از افراد نزدیک خود برگردانید و سر باز کنید.

۳- به صورت خود دست نزنید

ویروس های سرماخوردگی از طریق چشم ، دهان و بینی وارد بدن شما می شوند. لمس صورت کودکان راه اصلی سرماخوردگی آنهاست و همچنین سرماخوردگی را از آنها به والدین منتقل می کند.

۴- مایعات زیادی بنوشید

آب سیستم بدن شما را پاک می کند و سموم را از بدن شما دفع می کند. یک بزرگسال سالم روزانه به طور متوسط ​​به ۸ لیوان مایعات نیاز دارد.

۵- از سونا استفاده کنید

وقتی به سونا می روید هوایی که تنفس می کنید بالای ۸۰ درجه است و این دما ویروس های سرماخوردگی را از بین می برد.

۶- از هوای آزاد استفاده کنید

بیشتر افراد در هنگام سرد بودن هوا در خانه و بیرون از خانه می مانند ، بنابراین میکروب های بیشتری در اتاق های خشک و شلوغ گردش می کنند.

۷. ورزش هوازی را به طور منظم انجام دهید

این تمرینات تعداد سلولهای ضد ویروس را در بدن افزایش می دهد.

۸- غذاهای گیاهی بخورید

مواد طبیعی موجود در گیاهان باعث افزایش ویتامین های بدن می شوند. بنابراین ، میوه ها و سبزیجات سبز تیره ، قرمز و زرد مانند اسفناج ، کاهو ، هویج ، گوجه فرنگی ، سیر و … بخورید هرچه آب پرتقال تازه تر باشد ، ویتامین C بیشتری دارد و مدت زمان درمان کمتر است.

۹- ماست بخورید

باکتری های مفید موجود در ماست تولید مواد سیستم ایمنی بدن را که با بیماری مبارزه می کنند تحریک می کنند.

۱۰- سیگار نکشید

 

آمار نشان می دهد سیگاری ها بیشتر و بیشتر سرما می خورند. حتی نزدیک بودن به افراد سیگاری به وضوح سیستم ایمنی بدن را از بین می برد. دود مجاری تنفسی بینی را خشک کرده و مژه ها را فلج می کند. مژه ها موهایی ظریف هستند که مخاط بینی و ریه ها را می پوشانند و با حرکات مواج خود ویروس های سرماخوردگی را از مجاری بینی خارج می کنند. یک سیگار ۳۰-۴۰ دقیقه مژه ها را فلج می کند.

۱۱- مصرف الکل را متوقف کنید

الکل کبد ، اولین سیستم تصفیه کننده بدن را از بین می برد ، به این معنی که انواع میکروب ها به سرعت از بدن خارج نمی شوند.

۱۲- راحت و آرام باشید

اگر می توانید آرام باشید ، می توانید سیستم ایمنی بدن خود را در صورت لزوم فعال کنید.

۱۳- غرغره با نمک

با این کار گلو مرطوب شده و به طور موقت بهبود می یابد. این کار را با استفاده از یک قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب ولرم حدود ۴ بار در روز انجام دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.