جمعه , ۲ آبان ۱۳۹۹
زمان آزمایش واکسن کرونای ایرانی روی انسان

زمان آزمایش واکسن کرونای ایرانی روی انسان

زمان آزمایش واکسن کرونای ایرانی روی انسان

دکتر سعید نمکی با اشاره به پیشرفت ایران در زمینه تولید واکسن کرونا گفت: ما در مراحل مختلف کار را دنبال کرده ایم و آزمایشاتی روی نمونه های حیوانی تا میمون ها انجام شده و نتایج بسیار خوبی نیز بدست آورده ایم.

وی افزود: طی ۲ تا ۳ هفته آینده آزمایش واکسن را بر روی نمونه انسانی آغاز می کنیم. تمام اقدامات ما در این زمینه مطابق با استانداردها و پروتکل های بین المللی سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان بهداشت جهانی ارائه می شود.

وی با اشاره به ابهامات موجود در زمینه واکسن کرونا گفت: ما در حال گام های موثری برای دسترسی به واکسن هستیم اما هنوز ابهاماتی در مورد ماندگاری ، اثر بخشی و … واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می شود. ”

وی افزود: با وجود همه تحریم های ظالمانه ، ما در زمینه تولید داروهایی که تأثیر چندانی در درمان کرونا مانند فاویپیراویر و رمیدسویر ندارند ، فعال بوده ایم و اکنون محصولات خود را مصرف می کنیم. همین امر در مورد واکسن ها صادق است و امروز بعد از ظهر ما نتایج تحقیقات خود را در جلسه دوم اعلام خواهیم کرد. چندین بستر برای واکسن وجود دارد و حدود ۷ گروه تحقیقاتی روی تولید واکسن کار می کنند و من از روز اول مراحل را رصد می کنم.

وی همچنین در مورد واکسن آنفلوانزا گفت: به دلیل مشکلات تحریم ها و دانش من در مورد تولید واکسن ، من از مارس سال گذشته شروع به مذاکره برای واکسن کردم. سال گذشته ۴۰۰ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در جهان تولید شد و امسال به دلیل افزایش تقاضا ، این تعداد به ۷۰۰ میلیون دوز رسید. با اقدامات اولیه برای دریافت واکسن آنفلوانزا ، من قول دادم که ۱۶ میلیون دوز واکسن را از تولیدکنندگان دریافت کنم ، بخشی از آن تهیه شد.

نمکی ادامه داد: امسال به دلیل تحریم ها سخت ترین سال ارزی کشور است اما سرانجام با تلاش دوستان ، ارز خرید واکسن آنفلوانزا از ۱۵ شهریور تأمین شد اما در این بین شرکت های واکسن سازی روبرو شدند با افزایش قیمت واکسن و تحریم های آمریکا. ” تاکنون حدود ۱.۷ میلیون دوز واکسن به کشور ما رسیده است که در مراکز بهداشتی به گروه های پرخطر تزریق می شود. دفعه بعدی که واکسن در راه است. اگرچه ما می خواستیم این واکسن در تاریخ ۱۵ شهریور در دسترس باشد ، امروز می بینیم که کشورهای دیگر نیز از ۱۵ اکتبر واکسیناسیون را آغاز کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر ، با استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی ، شیوع آنفلوانزا کاهش یافته است و باید این آگاهی وجود داشته باشد که واکسن ۱۰۰٪ مصونیت ایجاد نمی کند. حداکثر محافظت در برابر آنفلوانزا ۳۰ تا ۳۵٪ است ، اما ما در حال تلاش برای تهیه واکسن برای گروه های پرخطر هستیم. ما خود واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه کردیم و همچنین به داروخانه ها اجازه می دهیم با ارز نیمایی واکسن تهیه کرده اما بر فرایند قیمت‌گذاری نظارت خواهیم کرد.

وی گفت: “موج جدید کرونا سنگین تر از موج های قبلی بود.” در مورد داشتن تختخالی در بیمارستان ها ابهاماتی وجود دارد اما نکته مهم این است که افراد نباید بیمار شوند زیرا تختخالی ها خالی هستند. جلسات روزهای گذشته در تهران برگزار می شد و خوشبختانه آمادگی کامل در این استان وجود دارد. با دستور رهبر معظم انقلاب ، تخت بیمارستان های نیروهای مسلح در اختیار ما قرار گرفت و با دستور وزیر رفاه ، در صورت لزوم ، تخت بیمارستان های تأمین اجتماعی در اختیار ما قرار گرفت.

وی افزود: ممکن است بخشهای کرونا در بیمارستانها پر باشد و با تخلیه بخشهای دیگر تختخوابها را به بیماران اختصاص دهیم. به مردم بگویید که ما از ذخایر استراتژیک استفاده می کنیم و بیماران انتخابی که منتظر عمل جراحی بودند در صف هستند. در همین زمان ، درآمد بیمارستان ها نیز کاهش یافته است./ ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *