ویروس مخملک چیست + شیوع دوباره در جهان

۵۶۶۷۶۵[
ب

پیدایش ویروس مخملک در جهان

ویروس تب مخملک که سال ها بود اثری ازش نبود ، مدتی است که دوباره کودکان ما را آلوده کرده و در سراسر جهان رو به افزایش است.
مخملک یا تب مخملک ، از زمانی که تقریباً به طور کامل در دهه ۱۹۴۰ ریشه کن شد ، در سراسر جهان در حال افزایش است. گروهی از محققان بین المللی به سرپرستی دانشگاه کوئینزلند استرالیا ، علت شیوع کلونهای به اصطلاح سوپرشارژ استرپتوکوکوس پیوژنز است.

به گفته محققان فوق ، شیوع این بیماری در کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۱ مقامات بهداشت جهانی را متعجب کرد. زیرا این بیماری در دهه ۱۹۴۰ ناپدید شده بود.

باکتری عامل تب قرمز مانند ویروس Covid-19 معمولاً توسط افرادی که سرفه یا عطسه دارند پخش می شود. این بیماری علائمی مانند گلو درد ، تب ، سردرد و تورم غدد لنفاوی دارد و برگ های آن قرمز یا مایل به قرمز است. این بیماری معمولاً کودکان بین دو تا ۱۰ سال را درگیر می کند.

به گفته دانشمندان دانشگاه کوئینزلند ، “پس از سال ۲۰۱۱ ، شیوع دیگری از این بیماری در سال ۲۰۱۴ با گزارش هایی از انگلستان آغاز شد و اکنون نمونه هایی از این بیماری در استرالیا مشاهده می شود.” عود تب مخملک در سراسر جهان بیش از چهار برابر شده است. و بیش از ۶۰۰۰۰۰ مورد را در سراسر جهان ثبت کرده است. ”

دانشمندان کشف کرده اند که برخی از انواع باکتریهای استرپتوکوک پیوژنس که قادر به تولید سموم به نام سوپرانتیژن هستند ، در حال تشکیل جمعیتها و کلونهای جدید هستند.

این شکل جدید از باکتریهای فوق در پی آلودگی به ویروسهایی که حامل ژنهای جدید سم هستند ایجاد شده است. در حقیقت ، ژن های جدید Streptococcus pyogenes را قادر به دستیابی به این سموم جدید کرده اند.

“ما نشان داده ایم که این سموم به استرپتوکوک پیوژنس اجازه می دهد که در بدن میزبان خود کلنی بهتری ایجاد کند و با سایر سویه ها با شدت بیشتری رقابت کند.” این کلونهای باکتریایی سوپرشارژ باعث گسترش تب مدرن قرمز در دنیای امروز ما شده است.

محققان همچنین دریافتند که اگر ژن های تولید کننده سم از باکتری خارج شود ، توانایی کلون شدن آنها در میزبان کاهش می یابد.

با این حال ، مطالعات نشان می دهد که اقدامات فاصله ی اجتماعی که برای کنترل Covid-19 طراحی شده اند ، از بروز تب مایل به قرمز نیز می کاهند. اما بدون تردید با کاهش چنین اقداماتی ، هنوز احتمال گسترش گسترده آن وجود دارد.

همه اینها نشان می دهد که مانند Covid-19 ، جستجو برای یک واکسن مناسب برای گونه جدیدی از مخملک حیاتی است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.