ماجرای چالش مومو و خودکشی + هشدار پلیس فتا

ماجرای چالش مومو و پیام ها تهدید آمیز

رئیس مرکز شناسایی و پیشگیری از جرایم اینترنتی پلیس فتا گفت: در روزهای اخیر بار دیگر شاهد چالش مومو در برخی از استان های کشور به ویژه استان های جنوبی بوده ایم.

براساس گزارش اول فارس ، پس از مدت ها نام بازی ترسناکی به نام چالش Momo و ارسال کلیپ های آن بر سر زبان ها افتاده است. گفته می شود چالش مومو باعث افزایش خشونت و اقدام به خودکشی در کودکان می شود. در همین رابطه رئیس مرکز کشف و پیشگیری از جرایم اینترنتی پلیس FATA گفت: در روزهای اخیر شاهد چالش مومو در برخی از استان های کشور به ویژه در استان های جنوبی بوده ایم و برخی از کاربران که بیشتر آنها دانش آموزان ، پیام های حاوی مربوط به مومو دریافت کرده اند.

 اما چالش مومو چیست؟

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم اینترنتی پلیس FATA با اشاره به ارسال کلیپ های چالش Momo  برای برخی از کاربران به ویژه دانش آموزان گفت: والدین باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدهای تماس گیرندگان چالش مومو را جدی و استرس نگیرند و اضطراب را به فرزندان خود منتقل ندهند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس ، سرهنگ علی محمد رجبی افزود: “بررسی ارسال پیام ها و کلیپ های چالش مومو به طور خاص در دستور کار پلیس FATA قرار دارد و به زودی افراد داخلی که قصد آزار و اذیت دانش آموزان را داشتند ، گرفتار قانون خواهند شد.

وی از والدین خواست در صورت مواجه شدن فرزندشان با محتوای مومو با آنها صحبت کرده و اضطراب آنها را کاهش دهند ، زیرا والدین درک بهتری از تهدیدهای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند.

سرهنگ رجبی افزود: در روز‌های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان‌های کشور به خصوص استان‌های جنوبی بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آن‌ها دانش آموز بوده اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند؛ دریافت پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو بیشتر از طریق اپلیکیشن واتس اپ صورت گرفته است.

وی در تشریح این موضوع گفت: مومو یک اکانت واتس آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت و پس از شروع به گفتگو از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتار‌های خطرناک دعوت می‌شود.

سرهنگ رجبی گفت: برخی کاربران واتس اپ از حساب‌های کاربری با شماره ایرانی و بعضا خارجی پیام‌هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آن‌ها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ بررسی‌های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام‌ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی خانواده‌ها در پی ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکار‌های فنی و صحبت کردن با آن‌ها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده‌اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا موج جدید مزاحمت‌های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و گفت: پلیس فتا پیش‌تر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ هشدار داده بود، ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس‌های مجازی به جای برنامه شاد در واتس اپ تشکیل می‌شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مشکلات را فراهم کرده است.

هشدارهای پلیس درباره چالش مومو به دانش آموزان

سرهنگ رجبی از والدین و معلمان خواست به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان‌های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده‌های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مشکلات دانست و افزود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کنند.

سرهنگ رجبی از هموطنان خواست هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید