اولین پیامبر خدا کیست + اولین و آخرین پیامبران

اولین پیامبر خدا کیست + اولین و آخرین پیامبران

در طول تاریخ پیامبران بسیاری برای ارشاد و هدایت بشر مبعوث شده اند. آدم اولین پیامبر خدا و حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) آخرین آنها بود. تعداد پیامبران به طور قطع مشخص نیست ، اما در برخی از احادیث تعداد آنها یکصد و بیست و چهار هزار نفر ذکر شده است. برخی از پیامبران دین و قانون خاصی داشتند و برخی دیگر قانون خاصی نداشتند بلکه قانون پیامبر سابق را تبلیغ می کردند. بعضی از آنها کتاب داشتند و برخی دیگر کتاب نداشتند. گاهی اوقات چندین پیامبر در شهرها و شهرهای مختلف درگیر مأموریت الهی بودند.

روزی از ابوذر نقل شده پرسیدم: چند پیامبر وجود دارد؟ فرمود: صد و بیست و چهار هزار پیامبر. پرسیدم: چند پیامبر وجود دارد؟ گفت: سیصد و سیزده نفر از یک گروه قابل توجه! پرسیدم: اولین پیامبر کی بود؟ گفت: آدم ، من پرسیدم: آیا او از پیامبران بود؟ فرمود: آری ، خداوند او را با دست خود آفرید و روحش را در او دمید. سپس فرمود: ای اباذر:

چهار نفر از پیامبران سریانی اند: آدم، شیث، اخنوخ که همان ادریس و اولین فردی بود که با قلم نوشت و نوح. چهار نفر از عرب اند: هود، صالح، شعیب، و پیامبرت محمد. اولین نبی از فرزندان اسرائیل موسی و آخرشان عیسی است که مجموعاً ششصد نبی بودند.

پرسیدم: ای پیامبر خدا ، چند کتاب نازل شده است؟ وی گفت: صد و چهار کتاب که خداوند برای شیث “پنجاه” ، برای ادریس “سی” و ابراهیم “بیست” فرستاد و همچنین تورات ، انجیل ، زبور و ملاک را نازل کرد. [۱]

پنج پیامبر بزرگ خدا که قانون خاصی داشتند “اولین عزم” نامیده می شوند که عبارتند از: نوح ، ابراهیم ، موسی ، عیسی و محمد (صلی الله علیه و آله). [۲]

اسماعیل جعفی به نقل از امام باقر (علیه السلام) فرمود:

اولین پیامبران پنج نفرند: نوح ، ابراهیم ، موسی ، عیسی و محمد (صلی الله علیه و آله).

ما نام همه پیامبران را به طور دقیق نمی دانیم ، فقط نام برخی از آنها در کتاب های تاریخ ذکر شده است. در قرآن کریم ، نام ۲۶ نفر از آنها ذکر شده است: آدم ، نوح ، ادریس ، هود ، صالح ، ابراهیم ، لوط ، اسماعیل ، الیشع ، ذولکفل ، الیاس ، ایوب ، یونس ، اسحاق ، یعقوب ، یوسف ، شعیب ، موسی ، هارون ، داود ، سلیمان ، زکریا ، یحیی ، اسماعیل صادق الوائد ، عیسی و محمد (صلی الله علیه و آله).

برگرفته از ویکی پدیا

کلیدواژه : پیامبرانقرآن
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید