بهترین روش برای بستن فاصله میان دندان ها

بهترین روش برای بستن فاصله میان دندان ها
ب

در این مطلب روش های بستن میان دندان ها را برای شما بیان خواهیم کرد.

فاصله بین دندان ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به طور کلی ، دلایل اصلی ایجاد شکاف بین دندانها به شرح زیر است:

بزرگ شدن فک کودکان و کوچک نگه داشتن دندانهای شیری آنها می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندانهای آنها شود. در واقع می توان گفت که فاصله بین دندان های شیری کودکان به ویژه دندان های جلویی آنها کاملا طبیعی است.
اختلاف اندازه بین دندان و فک در بزرگسالان و همچنین کودکان شایع است و یکی از دلایل اصلی ایجاد فاصله بین دندان ها است.
فرنوم لب فوقانی گاهی بیش از حد به برجستگی فک گسترش می یابد و این می تواند دلیل اصلی ایجاد شکاف بین دندانهای جلویی باشد. و عادت های غلط مانند مکیدن انگشت شست می تواند دندان ها را هل دهد و باعث ایجاد مشکلات اسکلتی- دندانی و فاصله بین دندان ها شود.
رفلکس بلع اشتباه نیز یکی از دلایلی است که می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. رفلکس بلع به این معنی است که هنگام بلعیدن ، به جای برخورد به کام ، نوک زبان به دندانهای جلو فشار می آورد. این امر باعث می شود که فاصله دندان های جلویی فرد به مرور زمان مشخص شود.
بیماری لثه همچنین می تواند دلیل ایجاد فاصله بین دندان ها باشد. زیرا با گذشت زمان ، لثه ها و استخوان هایی که از دندان پشتیبانی می کنند از بین می روند و در صورت عدم درمان این بیماری ها ، دندان ها شل شده و بین دندان ها می ریزند.

مشکلاتی که باعث ایجاد فاصله زیاد بین دندان ها می شود

در برخی موارد ، فاصله زیاد بین دندان ها می تواند فرد را دچار مشکل کند. بستن فاصله بین دندان ها علاوه بر زیبایی هرچه بیشتر طرح لبخند و افزایش اعتماد به نفس ، این مشکلات را نیز برطرف می کند. برخی از مشکلات ناشی از فاصله زیاد بین دندانها به شرح زیر است:

فرد سعی می کند کمتر صحبت کند یا کمتر بخندد تا دندان هایش کمتر دیده شود.
رفتن غذا در بین دندان ها می تواند باعث پوسیدگی دندان شود که باعث بوی بد دهان می شود.
باکتری هایی که در فضای بین دندان ها باقی می مانند می توانند منجر به مشکلات لثه شوند.
فک فرد بزرگتر از آنچه که هست به نظر می رسد.
لب های یک فرد بد به نظر می رسد و بر زیبایی صورت فرد تأثیر می گذارد.

بستن فاصله بین دندان ها ؛ بهترین روش چیست؟

کسانی که با فاصله بین دندان ها و مشکلات ذکر شده مواجه هستند باید سعی کنند فاصله بین دندان ها را برطرف کنند. روش های مختلفی برای رفع این شکاف وجود دارد که در ادامه در مورد هریک از آنها بحث خواهیم کرد.

روشهای بستن فاصله بین دندانها

چندین روش مختلف برای از بین بردن فاصله بین دندانها وجود دارد. دندانپزشک متخصص شما بعد از بررسی نوع دندان ها و فاصله بین دندان ها ، بهترین روش را به شما پیشنهاد می کند. به طور کلی ، روش های زیر برای از بین بردن فاصله بین دندان ها وجود دارد:

بستن فاصله بین دندانها به روش خانگی

در مواردی که فاصله بین دندان های شما بسیار کم است ، می توانید این فاصله را در خانه کم کنید. در این روش باید نوار دندان را دور دندانهایی که شب هنگام خواب از یکدیگر دور هستند ببندید تا با گذشت زمان این فاصله بین دندانها از بین رفته و دندانها به یکدیگر نزدیکتر شوند.

بستن فاصله بین دندان ها ؛ بهترین روش چیست؟

هنگام انجام این کار مراقب باشید نوار را از زوایای مختلف نچرخانید ، زیرا این امر باعث کج شدن دندان ها می شود. به طور کلی ، اگر تجربه انجام این کار را ندارید ، به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

بسته شدن فاصله بین دندان ها با اتصال دندان

اگر فاصله بین دندان ها ۲ میلی متر یا کمتر باشد ، اتصال کامپوزیت می تواند گزینه خوبی برای بستن فاصله بین دندان ها باشد. این روش همچنین برای کسانی که دندان های باریک یا ریز دارند بسیار مناسب است. زیرا این روش باعث بزرگتر شدن دندانها می شود.

بسته شدن فاصله بین دندان ها با اتصال دندان

در روش باندینگ ، دندانپزشک ابتدا سطح دندان را با محلول اسیدی مخصوص خشن کرده و سپس باند را بر روی دندان می چسباند. سپس ، برای اینکه دندان ترمیم شده اندازه ای داشته باشد که برای دندان های دیگر مناسب باشد ، نوک نوک دندان جلا داده می شود.

با ارتودنسی فاصله بین دندان ها را ببندید

ارتودنسی دندان یکی از قدیمی ترین و البته موثرترین روش ها برای اصلاح طرح لبخند و همچنین بستن فاصله بین دندان ها است. برای داشتن ارتودنسی باید از دندانپزشکان ارتودنسی کمک بگیرید. این روش برای کودکان مناسب نیست ، زیرا شکل و فرم دندانهای کودکان مناسب نیست و آنها باید صبر کنند تا کودک بزرگ شود و سپس سعی در انجام آن داشته باشد.

با ارتودنسی فاصله بین دندان ها را ببندید

مدت زمان و روش ارتودنسی به فاصله بین دندانها و شکل فک بستگی دارد و پزشک پس از معاینه دقیق آنها را تعیین می کند. بستن فاصله بین دندانها با روش ارتودنسی بیشتر در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که فاصله دندانها زیاد است و نمی توان این فاصله را با روشهای دیگر بست.

بستن فاصله بین دندانها با عمل جراحی فرنیکتومی

همانطور که قبلاً ذکر شد ، در بعضی موارد ممکن است فرنوم لب بالایی بیش از حد تا برجستگی فک امتداد داشته باشد ، که عامل اصلی فاصله بین دندانهای جلو است. در این موارد باید عمل جراحی فرنیکتومی انجام شود. اگر این جراحی در سنین جوانی انجام شود ، دندان ها به جای خود برمی گردند و این باعث می شود فاصله بین دندان ها کاهش یابد.

بستن فاصله بین دندانها با عمل جراحی فرنیکتومی

با استفاده از روکش فاصله بین دندان ها را ببندید

روکش دندان روش دیگری است که برای کاهش فاصله بین دندان ها استفاده می شود. این یکی از ساده ترین راه ها برای بستن فاصله بین دندان ها است که معمولاً دائمی است. روکش های دندان علاوه بر از بین بردن فاصله بین دندان ها ، مزایای بسیار دیگری نیز دارند. به عنوان مثال ، دندانهای شکسته و پوسته پوسته شده به راحتی با روکش دندان حل می شوند.

با استفاده از روکش فاصله بین دندان ها را ببندید

روکشی که برای هر فرد استفاده می شود متناسب با اندازه دندان وی ساخته شده و فاصله دندانها را به خوبی از بین می برد. اما باید توجه داشت که روکش های دندانی باید به یک متخصص واگذار شود تا گذشت زمان باعث جدا شدن روکش ها نشود.

کامپوزیت های دندانی و لمینت های سرامیکی نیز روش های خوبی برای از بین بردن فاصله بین دندان ها هستند و با کمک آنها می توانید لبخندی زیبا داشته باشید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

هزینه بستن فاصله بین دندانها

هزینه از بین بردن فاصله بین دندان ها بسته به روش مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. گرانترین روش بستن فاصله دندان ، ارتودنسی است. اما بسته به عوامل ، هزینه این درمان نیز می تواند مفید باشد.

کامپوزیت و لمینت نیز معمولاً روش های ارزان تری هستند. البته بستن فاصله بین دندان ها در روش خانگی ارزان ترین و گران ترین روش است اما این روش نیاز به تجربه در این زمینه دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *