پریود چیست + دوره قاعدگی و حالت ماهانه دختران

پریود چیست + دوره قاعدگی و حالت ماهانه دختران
ب

تجربه اولین قاعدگی یا حالت ماهانه یکی از مهمترین وقایع زندگی در دوران نوجوانی است و از آنجا که انتقال از کودکی به بزرگسالی است ، نقطه عطفی در این دوره است. بنابراین شما باید نوجوان خود را با قاعدگی یا پریود آشنا کنید. مقاله زیر همه چیز درباره قاعدگی را شرح می دهد.

پریود یا قاعدگی چیست؟

دوره خونریزی ماهانه از رحم زنان است. همچنین به عنوان قاعدگی ، یائسگی و قاعدگی شناخته می شود. خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافت ریخته شده رحم است. بیشتر دوره های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می کشد.

 

دوره اول نشان می دهد که بدن شما اولین تخمک خود را تولید کرده است. سپس تخمدان ها هر ماه یک تخمک تازه بالغ آزاد می کنند. به این فرآیند تخمک گذاری گفته می شود. سپس تخمک منتظر لقاح است و در صورت عدم لقاح ، ترشحات قاعدگی شما از بین می رود و خونریزی قاعدگی رخ می دهد.

قاعدگی در دختران:

قاعدگی یکی از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگی ، مانند بسیاری دیگر از علائم بلوغ ، می تواند برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است از پریود شدن ترس داشته باشند یا نگران باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از سیستم تولیدمثل زنان و نحوه عملکرد آن در دوران قاعدگی ندارند که همین امر باعث می شود قاعدگی برای آنها یک رمز و راز باشد.

 

دوره چگونه محاسبه می شود؟

پریود مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا روز اول خونریزی ماه بعد است. به عنوان مثال ، اگر اولین خونریزی دختران در ۲۸ مه و اولین روز خونریزی بعدی او در ۲ ژوئن باشد ، قاعدگی وی ۲۴ روز (از ۲۸ مه تا ۱ ژوئن) طول کشیده است.

بلوغ و قاعدگی :

وقتی دختری به سن بلوغ می رسد (معمولاً در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی) ، بدن و ذهن از بسیاری جهات شروع به تغییر می کنند. هورمون ها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را شروع می کنند ، به عنوان مثال سینه ها شروع به رشد می کنند. حدود ۲ تا ۲.۵ سال پس از شروع رشد پستانها ، اولین خونریزی قاعدگی (پریود) در یک دختر اتفاق می افتد.

 

حدود ۶ ماه قبل از شروع اولین قاعدگی ، یک دختر ممکن است افزایش ترشحات دستگاه تناسلی خود را مشاهده کند ، که این یک مشکل رایج در بین دختران است و نباید نگران آن باشید مگر اینکه ترشحات بسیار بدبو یا خارش دار باشد.

 

اولین دوره زمانی اتفاق می افتد که تمام اجزای دستگاه تناسلی دختر بالغ شده و قادر به همکاری با یکدیگر باشند.

 

با بالغ شدن یک دختر ، هورمون هایی از غده هیپوفیز (یکی از غدد مغز) ترشح می شوند که باعث ایجاد تخمدان در هورمون های زنانه می شوند. این هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می شوند که تأثیرات بسیاری بر بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغی او کمک می کنند.

 

با شروع یک قاعدگی توسط دختران ، هر ماه تخمک بسیار کوچکی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست از تخمدان خارج می شود که تخمک گذاری نامیده می شود. تخمک وارد لوله های رحمی می شود و از طریق آن به رحم منتقل می شود. اگر تخمک توسط اسپرم نر در طی این فرآیند بارور شود ، تخمک تشکیل شده و تخمک به رحم رفته و در آنجا کاشته می شود و با اتصال به دیواره رحم ، رشد و نمو شروع می شود تا زمانی که کامل شود – کودک فراری در پایان ۹ ماهگی. .

 

اگر تخمک با اسپرم تماس نگیرد – مشکلی که در بیشتر دوره های قاعدگی رخ می دهد – تخمک بارور نمی شود و از بدن دفع می شود. در این حالت ، رحم که خود را برای دریافت تخمک بارور شده آماده کرده بود و خود را برای کاشت با افزودن مخاط خود آماده کرده بود ، هنگامی که تخمک تشکیل نمی شود (تخمک بارور نمی شود) به حالت اولیه خود برمی گردد و برای این منظور مخاط و بافت رحم اضافی شروع به ریزش می کند.

 

از بین رفتن بافت و مخاطی که خون است همان خونریزی قاعدگی است. لازم به ذکر است ، همانطور که توضیح داده شد ، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست ، بلکه شامل بافت اضافی و مخاط خون است که از رحم خارج می شود.

 

این وقایع هر ماه یک بار اتفاق می افتد. رحم در طی یک ماه به تدریج خود را برای پذیرش تخمک آماده می کند و در نتیجه مخاط و بافت اضافی ایجاد می شود. تخمک گذاری تقریباً در اواسط دوره قاعدگی اتفاق می افتد. اگر تخمک توسط اسپرم مرد بارور نشود ، در پایان ماه تمام بافت های اضافی و مخاط رحم همراه با تخمک به صورت خونریزی قاعدگی (دوره) از بدن خارج می شود و این وقایع ماهانه تا یائسگی به این معناست که یک زن تمام تخمها را در تخمدانهای خود آزاد کرده و دیگر تخمک ندارد. بنابراین دوره های قاعدگی نیز پایان می یابد و دیگر امکان فرزندآوری برای وی وجود ندارد.

 

چرخه قاعدگی چیست؟

خونریزی قاعدگی بخشی از چرخه قاعدگی است. در چرخه قاعدگی ، بدن زن تغییر می کند تا هر ماه برای بارداری آماده شود. یک چرخه قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. میانگین زمان یک چرخه قاعدگی طبیعی ۲۸ روز است. اما یک چرخه طبیعی می تواند از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

خونریزی قاعدگی چند بار اتفاق می افتد؟

همانطور که سن شروع بلوغ در دختران به دختر دیگر متفاوت است ، دوره های دختران نیز متفاوت است. دوره زمانی بین دو خونریزی را قاعدگی می نامند. قاعدگی برای بعضی از دختران ممکن است ۲۸ روز ، برای برخی دیگر ۲۴ روز ، ۳۰ روز یا حتی ۳۵ روز طول بکشد. حتی این زمان ممکن است از یک دوره به دوره دیگر متفاوت باشد.

 

دختران نوجوان و جوان ممکن است پریود نامنظم داشته باشند ، که به خصوص در دوره اول قاعدگی معمول است. به عنوان مثال ، دختری که تازه پریود شده است ممکن است به مدت ۲ ماه متوالی دارای دوره های ۲۸ روزه باشد و در ماه بعد خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصله بسیار کوتاه بین آنها داشته باشد.

دوره های قاعدگی معمولاً بعد از چند ماه بهتر می شوند ، اما برخی از خانم ها حتی در بزرگسالی نیز قاعدگی نامنظم دارند. با گذشت زمان ، با آشنایی بیشتر دختران با شرایط دوره های خود ، دختران معمولاً می توانند دوره خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

چه مقدار خونریزی وجود دارد و چند روز طول می کشد؟

مدت خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند. بعضی از دختران فقط ۲-۳ روز خونریزی می کنند. دیگران ممکن است به مدت ۷ روز یا بیشتر خونریزی کنند.

 

میزان خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد. خونریزی بعضی از دختران آنقدر کم است که حتی ممکن است در پریود شدن یا نبودن شک کنند. دیگران ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند.

 

برای اکثر دختران ، خونریزی به اندازه چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف فنجان (حدود ۱۲۰ میلی لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر برسد اما طبیعی است. خونریزی شدید در دوران قاعدگی امکان پذیر است اما معمول نیست. در حقیقت ، خونریزی بسیار شدیدتر از حد معمول ممکن است مشکلات لخته شدن خون را نشان دهد که نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتر دارد.

 

لازم به ذکر است که حتی از یک ماه به ماه دیگر ، میزان خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر ممکن است متفاوت باشد. اگر نگران بی نظمی یا میزان خونریزی هستید ، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

چرخه قاعدگی از چه سنی شروع می شود؟

متوسط ​​سن شروع قاعدگی حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنا نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعدگی می کنند. دختری از ۸ تا ۱۶ سال ممکن است قاعدگی داشته باشد.

آیا پریود بو می دهد؟
بوی نباید در این دوره باشد. در حقیقت ، بوی قاعدگی هنگامی رخ می دهد که مایع قاعدگی در تماس با هوا باشد. هنگامی که مایع قاعدگی مانند تامپون به داخل واژن جذب می شود ، آن را در معرض هوا قرار نمی دهد ، بنابراین نباید بو را احساس کرد. اما اگر احساس اضطراب می کنید ، فقط مطمئن شوید که مرتباً لنت ها و تامپون های خود را تعویض می کنید تا بوی بد شما گرفته شود.

 

تامپون و نوار بهداشتی

پس از شروع پریود ، باید از دستگاهی برای جذب خون استفاده کنید. برای این منظور باید یک دستمال بهداشتی تهیه کنید. برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می توانید با مادر ، معلمان بهداشت یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید. نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه ها و سوپرمارکت ها موجود است.

 

گرفتگی های قاعدگی:

بسیاری از خانم ها در دوران قاعدگی گرفتگی های دردناک شکمی را تجربه می کنند. عضلات رحم و عضلات شکم برای دفع مایع قاعدگی منقبض می شوند. اعتقاد بر این است که انقباضات عضلانی رحم با افزایش ترشح اسیدهای چرب به نام پروستاگلاندین ها از پوشش رحم ایجاد می شود. به این گرفتگی دیسمنوره اولیه یا درد قاعدگی گفته می شود. شروع زودرس آن معمولاً در طی یک تا دو سال اول زندگی رخ می دهد و ممکن است تا زمان یائسگی ادامه داشته باشد ، اما در بسیاری از زنان علائم دیسمنوره پس از اواسط دهه ۲۰ به تدریج فروکش می کند.

علائم دیسمنوره گاهی اوقات در زنان ناتوان کننده است و دلیل وجود بعضی از این علائم و نبود آن مشخص نیست. تمرکز درمان بر افزایش پروستاگلاندین ها با تجویز ضد پروستاگلاندین ها یا ضد بارداری است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن ، ممکن است علائم را سرکوب کنند.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنم؟

در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

  • – تا سن ۱۶ سالگی قاعدگی ندارد
  • قطع نامعقول قاعدگی
  • خونریزی بیش از ۷ روز
  • خون ریزی بیش از حد
  • – اگر بین پریود خونریزی دارید
  • درد شدید قاعدگی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *