علت فراموشی و آلزایمر در دوران بارداری چیست ؟

علت فراموشی و آلزایمر در دوران بارداری چیست ؟
ب

برخی از زنان برای اولین بار در دوران بارداری متوجه عملکرد ضعیف حافظه می شوند و تعجب می کنند که چرا اینقدر فراموشکار شده اند. بدون شک ، بدن در طول بارداری تغییرات بی شماری را تجربه می کند ، اما چگونگی تأثیر این تغییرات بر عملکرد مغز به عوامل مختلفی بستگی دارد.

طبق مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ ، زنان باردار بیش از زنان غیر باردار و زنانی که اخیراً زایمان کرده اند دارای مشکلات روحی هستند. فراموشی مغز ناشی از بارداری برای مادران آزار دهنده است ، اما کاملا طبیعی است. در این مقاله ، برخی از دلایل علمی این مسئله و راه های مقابله بهتر با این شرایط را بحث خواهیم کرد:

تغییرات هورمونی

افزایش تولید هورمون در دوران بارداری می تواند دلیل اصلی هرگونه تغییر داخلی در بدن باشد. از استرس گرفته تا نفخ شکم و حالت تهوع صبحگاهی. مواد شیمیایی مانند استروژن ، پروژسترون ، اکسی توسین و … در بدن توزیع می شوند و عملکرد یکدیگر را تحت تأثیر قرار می دهند. با افزایش سطح هورمون ها در دوران بارداری ، علائم فراموشی شدت می یابد و مادر با گذراندن دوران بارداری فراموشی بیشتری پیدا می کند. این تغییرات ممکن است حتی پس از زایمان برای مدت کوتاهی ادامه داشته باشد.

کمبود خواب

مادران از ماه های قبل و بعد از تولد کودک بی خوابی را تجربه می کنند. در سه ماه اول بارداری ، مادران به دلیل رفتن مکرر به دستشویی از خواب خوب و بدون وقفه در شب محروم می شوند. آنها همچنین در سه ماه اول سوزش معده ، درد و گرفتگی پا ، اضطراب و گرسنگی را تجربه می کنند. این مشکلات تا سه ماهه سوم بارداری ادامه دارد ، زمانی که رحم به مثانه فشار می آورد و خواب عمیق را غیر ممکن می کند. به گفته محققان ، تمام این عوامل بی خوابی رابطه مستقیمی با فراموشی دوران بارداری دارند. بدون داشتن خواب شبانه خوب ، مغز در طول روز در تمرکز مشکل خواهد کرد.

آماده سازی بدن برای زایمان

دلیل دیگر فراموش شدن بارداری مربوط به تغییراتی است که برای آماده سازی یک زن باردار برای تولد کودک در مغز ایجاد می شود. محققان فعالیت شدید مغزی مرتبط با مهارت های عاطفی را در مادران کشف کرده اند و معتقدند که این فعالیت ها می تواند راهی طبیعی برای اطمینان از آمادگی مغز و اعصاب مادر برای برقراری ارتباط با فرزند پس از تولد باشد. بنابراین فراموش شدن بارداری می تواند از عوارض جانبی این فعالیت ها باشد.

در این شرایط چه باید کرد؟

مدام به خود یادآوری کنید که این یک وضعیت موقتی است و توانایی تفکر و حفظ اطلاعات با گذشت زمان برمی گردد.

در زمینه نوشتن کمک بگیرید ، کارهای روزمره ، خریدها و همه چیزهایی را که نیاز دارید یادداشت کنید و وسایل ضروری مانند کلیدها و داروها را از خود دور کنید.

به اندازه کافی خوابیدن. اگر به مدت طولانی در خواب مشکل دارید ، برای یک چرت یا استراحت کوتاه در اواسط روز برنامه ریزی کنید. بعضی اوقات فقط دراز کشیدن ، بستن چشم و استراحت مغز می تواند به کاهش فراموشی کمک کند.

غذاهای غنی از امگا ۳ ، غذاهایی مانند ماهی آزاد ، تخم مرغ ، گردو و بلوبری را که به عملکرد مغز شما کمک می کنند ، بخورید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *