علت شوری آب دریا چیست + عکس

علت شوری آب دریا چیست + عکس
ب

علت شوری آب دریا چیست ؟

سنگهای زمینی منبع اصلی نمکی است که در آب دریا حل می شود. آب باران کمی اسیدی است و هنگام بارندگی باعث فرسایش سنگها و در نهایت از بین رفتن آنها می شود ، بنابراین یونهای نمک به رودخانه ها و رودخانه ها ریخته می شوند و سپس به اقیانوس ها می ریزند.

علت شوری آب دریا چیست ؟   بسیاری از یونهای محلول توسط ارگانیسم های اقیانوس استفاده می شوند و از آب خارج می شوند ، در حالی که برخی دیگر حذف نمی شوند و غلظت آنها با گذشت زمان افزایش می یابد. همانطور که در سرگرمی و بخشهای مختلف نمک نمک ذکر شد ، یکی دیگر از منابع نمک در اقیانوس ها ، مایع هیدروترمال است که توسط دریچه ای در بستر دریا تشکیل می شود. آب اقیانوس به سنگهای بستر دریا نفوذ می کند و توسط هسته ماگما گرم می شود ، که به نوبه خود باعث یک سری واکنش های شیمیایی می شود.

آب همچنین تمایل به از دست دادن اکسیژن ، منیزیم و سولفاتها دارد و فلزاتی مانند آهن ، روی و مس را از سنگهای اطراف جذب می کند. آب گرم شده از طریق دریچه های بستر دریا آزاد شده و فلزات را با خود حمل می کند. برخی نمک های اقیانوس از فوران های آتشفشانی زیر آب ناشی می شود که مواد معدنی را مستقیماً به داخل اقیانوس آزاد می کند.

یونهای رایج در آب دریا کلرید و سدیم است.

کلرید و سدیم با هم حدود ۸۵٪ کل یونهای محلول در اقیانوس را تشکیل می دهند. منیزیم و سولفات ۱۰٪ دیگر از یونهای محلول در اقیانوس است و سایر یونها با غلظت بسیار کم یافت می شوند.

غلظت نمک در آب دریا (شوری) با توجه به دما ، تبخیر و بارش متفاوت است.

شوری آب به طور کلی در خط استوا و در دو قطب کم و در عرض های میانی زیاد است. متوسط ​​شوری حدود ۳۵ قسمت در هزار است ، به عبارت دیگر ، حدود ۳.۵٪ از وزن آب دریا از نمکهای محلول بدست می آید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *