علت خواب رفتن دست چیست و آیا خطرناک است ؟

خواب رفتن دست
ب

علت اصلی خواب رفتن دست 

بی حسی دست معمولاً در اثر آسیب ، تحریک یا فشرده شدن یکی از اعصاب یا شاخه ای از عصب در بازو و مچ دست شما ایجاد می شود.

بیماری های عصبی محیطی ، مانند دیابت ، می تواند باعث بی حسی شود ، اگرچه با دیابت ، علائم مشابه معمولاً در پاهای شما مشاهده می شود.

به طور غیرمعمول ممکن است بی حسی به دلیل مشکلاتی در مغز یا نخاع شما ایجاد شود ، اگرچه در چنین مواردی ضعف بازو یا دست یا از دست دادن عملکرد نیز ممکن است رخ دهد. خواب آلودگی به تنهایی با اختلالات بالقوه تهدید کننده زندگی مانند سکته مغزی یا تومور همراه نیست.

 

برای تشخیص علت بیهوشی ، پزشک شما نیاز به اطلاعات دقیق در مورد علائم شما دارد. قبل از شروع درمان مناسب ممکن است آزمایش های مختلفی برای تأیید علت مورد نیاز باشد.

در اینجا برخی از دلایل احتمالی گزگز در دست ها یا پاها ذکر شده است.

 

خواب رفتن دست

علل شایع خواب رفتن دست

۱. نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی در نتیجه آسیب عصبی رخ می دهد. در حالی که انواع مختلف نوروپاتی وجود دارد ، نوروپاتی محیطی می تواند اندام ها را تحت تأثیر قرار دهد.

نوروپاتی دیابتی هنگامی رخ می دهد که آسیب عصبی ناشی از دیابت باشد. این می تواند روی پاها و گاهی اوقات روی دست ها تأثیر بگذارد. در نوروپاتی دیابتی ، آسیب عصبی به دلیل بالا رفتن قند خون در جریان خون رخ می دهد. علاوه بر آسیب رساندن به اعصاب ، می تواند به رگ های خونی تأمین کننده اعصاب شما نیز آسیب برساند. وقتی اعصاب اکسیژن کافی دریافت نمی کنند ، ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند.

موسسه ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی تخمین می زند که نیمی از افراد دیابتی به نوروپاتی محیطی مبتلا هستند.

 

۲. کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی

برای سالم نگه داشتن اعصاب به ویتامین B12 نیاز دارید. کمبود ویتامین B-12 می تواند باعث گزگز یا بی حسی در هر دو دست و پا شود.

کمبود پتاسیم و منیزیم نیز ممکن است باعث بی حسی شود.

علائم دیگر کمبود ویتامین B-12 عبارتند از:

ضعف

خستگی

زردی پوست و چشم (زردی)

عدم تعادل در راه رفتن

توهم

 

۳. عصب تحت فشار

وقتی فشار زیادی به عصبی در بافت های اطراف وارد شود ، می تواند باعث تنگ شدن عصب یا تحت فشار قرار گرفتن آن شود. به عنوان مثال ، شرایطی مانند آسیب ، حرکات تکراری و شرایط التهابی می توانند عصب را ضعیف کنند. یک عصب تحت فشار می تواند در بسیاری از مناطق بدن ایجاد شود و می تواند بر روی دست ها و پاها تأثیر بگذارد و باعث گزگز ، بی حسی ، خواب آلودگی یا درد شود.

عصبی در قسمت پایین ستون فقرات ممکن است باعث ایجاد این احساسات در پایین ساق و پاهای شما شود.

 

۴- تونل کارپال

سندرم تونل کارپ شایعترین نوروپاتی محیطی است که در اثر فشرده سازی عصب مدیان در مچ دست هنگام عبور از تونل کارپ به وجود می آید. این می تواند به دلیل آسیب دیدگی ، حرکات تکراری یا شرایط التهابی باشد. افراد مبتلا به تونل کارپ ممکن است در چهار انگشت اول دست خود بی حس یا خواب آلوده شوند.

 

۵- نارسایی کلیه

نارسایی کلیه زمانی اتفاق می افتد که کلیه های شما دیگر به درستی کار نکنند. شرایطی مانند فشار خون بالا یا دیابت می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. هنگامی که کلیه های شما به درستی کار نمی کنند ، مایعات و مواد زائد می توانند در بدن شما جمع شده و منجر به آسیب عصبی شوند. سوزن سوزن شدن سوزن سوزن شدن به دلیل نارسایی کلیه اغلب در پاها رخ می دهد.

 

۶. بارداری

تورمی که در طول بارداری در بدن رخ می دهد می تواند برخی از اعصاب را تحت فشار قرار دهد. در نتیجه ، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها داشته باشید. علائم معمولاً پس از بارداری از بین می روند.

 

۷. داروها

انواع مختلفی از داروها می توانند باعث آسیب عصبی شوند ، که باعث سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست ها یا پاهای شما می شود. داروهای سرطانی (شیمی درمانی) ، اچ آی وی یا ایدز ، فشار خون بالا ، سل و برخی از عفونت ها می توانند باعث ضعف یا بی حسی دست و پا شوند. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا می توانید دوز درمان خود را تغییر دهید تا احساس سوزن سوزن شدن را کاهش دهید.

 

اختلالات خود ایمنی

به طور معمول ، سیستم ایمنی بدن شما را در برابر مهاجمان خارجی محافظت می کند. بیماری خود ایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلولهای بدن شما حمله کند.

 

۸- آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که باعث تورم و درد در مفاصل می شود. این غالباً در مچ دست و دست اتفاق می افتد ، اما می تواند سایر قسمت های بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهد ، از جمله مچ پا و پا. التهاب ناشی از این بیماری می تواند به اعصاب فشار وارد کرده و منجر به گزگز و بی حسی دست شود.

 

۹. مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به اعصاب شما حمله می کند (میلین). این می تواند منجر به آسیب عصبی شود. بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها ، پاها و صورت یکی از علائم رایج MS است.

 

۱۰. لوپوس

لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافتهای بدن حمله می کند. این می تواند بر روی هر قسمت از بدن ، از جمله سیستم عصبی تأثیر بگذارد. سوزن سوزن شدن و بی حسی دست و پا می تواند به دلیل فشرده سازی اعصاب نزدیک التهاب یا تورم ناشی از لوپوس باشد.

علت خواب رفتن دست چیست؟

۱۱. بیماری سلیاک

بیماری سلیاک نوعی بیماری خود ایمنی است که روده باریک را درگیر می کند. واکنش خود ایمنی زمانی اتفاق می افتد که فرد مبتلا به سلیاک گلوتن مصرف کند. برخی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است علائم نوروپاتی داشته باشند ، از جمله گزگز و بی حسی در بازوها و پاها. این علائم ممکن است در افرادی که علائم گوارشی ندارند نیز وجود داشته باشد.

 

عفونت ها

عفونت زمانی اتفاق می افتد که ارگانیسم های عامل بیماری به بدن شما حمله کنند. عفونت ها می توانند ویروسی ، باکتریایی یا قارچی باشند.

علت خواب رفتن دست چیست؟

۱۲. زونا

زونا یک بثورات دردناک است که در اثر فعال شدن مجدد ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود و در اعصاب افراد مبتلا به آبله مرغان خفته است. زونا معمولاً فقط قسمت کوچکی از یک طرف بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد ، که می تواند شامل دست ها ، بازوها و پاها باشد. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی و خواب آلودگی در ناحیه آسیب دیده داشته باشید.

 

۱۳. بیماری لایم

بیماری لایم نوعی عفونت باکتریایی است که از طریق گزش حشره آلوده منتقل می شود. در صورت عدم درمان ، عفونت می تواند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد و باعث سوزن سوزن شدن و بی حسی در اندام ها شود.

 

۱۴. هپاتیت B و C

هپاتیت B و C ناشی از ویروس ها بوده و منجر به التهاب کبد می شود که در صورت عدم درمان می تواند منجر به سیروز یا سرطان کبد شود. هپاتیت C همچنین می تواند باعث نوروپاتی محیطی شود ، اگرچه چگونگی این اتفاق تا حد زیادی ناشناخته است. در برخی موارد ، عفونت با هپاتیت B یا C می تواند منجر به بیماری به نام کرایوگلوبولینمی شود ، وقتی پروتئین های خاصی در سرما در خون جمع شده و باعث التهاب شوند. یکی از علائم این بیماری بی حسی و گزگز و بی حسی دست است.

علت خواب رفتن دست چیست؟

۱۵. اچ آی وی یا ایدز

HIV ویروسی است که به سلولهای سیستم ایمنی بدن حمله کرده و خطر ابتلا به عفونت و همچنین برخی سرطان ها را افزایش می دهد. در صورت عدم درمان ، عفونت می تواند تا آخرین مرحله از عفونت HIV ، ایدز ، که در آن سیستم ایمنی بدن به شدت آسیب دیده است ، پیشرفت کند. اچ آی وی می تواند سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار دهد و در برخی موارد اعصاب اندام را نیز تحت تأثیر قرار می دهد ، تا حدی که ممکن است باعث گزگز ، خواب آلودگی و درد شود.

 

۱۶. جذام

جذام نوعی عفونت باکتریایی است که می تواند پوست ، اعصاب و مجاری تنفسی را تحت تأثیر قرار دهد. هنگامی که سیستم عصبی تحت تأثیر قرار می گیرد ، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در قسمت آسیب دیده بدن کنید که ممکن است شامل دست و پا شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *