کیوان صمیمی کیست + ماجرای زندانی شدن

به نقل از باشگاه خبرنگاران ، عباس عبدی، فعال اصلاح طلب در توئیتی به اجرای حکم سه سال حبس کیوان صمیمی بهبهانی، سردبیر ماهنامه فعلی ایران‌فردا و مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده نامه واکنش نشان داد. وی در این باره نوشت:  کیوان صمیمی را می‌شناسم. کمتر افرادی در سیاست به آزادگی و خیرخواهی و انصاف و صداقت و آرامی و نیز خالی از کینه چون او می‌توان یافت. جای او در زندان نیست. نه در ۷۱ سالگی و نه حتی در ۳۰ سالگی. او را آزاد کنید.

کیوان صمیمی سردبیر نشریه ایران فردا

کیوان صمیمی‌بهبهانی، سردبیر نشریه «ایران فردا» و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر است. صمیمی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۸ همزمان با روز جهانی کارگر، به همراه ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس بازداشت و در تاریخ ۲۷ خرداد ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. صمیمی بهبهانی در کانال تلگرامی خود نوشت که دلیل صدور این حکم مواردی چون «تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران (در ۲۲ سال پیش) «سردبیری ایران فردا» و «فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر» اعلام شده است.

نیروهای امنیتی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۸ به محل نشریه ایران ‌فردا رفته و ضمن تفتیش محل بسیاری از اسناد و مدارک از جمله کامپیوتر او را با خود برده بودند. کیوان صمیمی ‌بهبهانی سال ۹۴ و پس از گذراندن شش سال زندان آزاد شده بود. او یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری دوره دهم در بیست و سوم خرداد ماه سال ۸۸، بازداشت شده بود. کیوان صمیمی بهبهانی، مدیرمسئول ماهنامه توقیف ‌شده «نامه»، عضو شورای ملی صلح، عضو کمیته حمایت از حقوق شهروندی و نیز عضو کمیته دفاع از حق تحصیل است.

بیوگرافی کیوان صمیمی

 

کیوان صمیمی بهبهانی به سال ۱۳۲۷ در آبادان متولد شد. وی فرزند حبیب‌الله صمیمی و عفت عسکری است. پدرش به دلیل آن‌که دانش آموخته‌ دانشکده نفت بود پس از اتمام تحصیل در سطح کارشناسی به استخدام پالایشگاه آبادان درآمد. پدرش از طرفداران سر سخت مصدق بوده و مادرش نیز که از خانواده‌ای اشرافی بوده به تدریس در دبیرستان دخترانه اهواز مشغول بوده است. وی پس از ورود به دانشگاه شریف وارد فضای سیاسی شد.

 صمیمی در سال ۵۰ به سازمان مجاهدین خلق می‌پیوندد. اما در سال ۱۳۵۱ به دلیل تفکرات مارکسیستیش در جریان تظاهرات علیه نیکسون دستگیر می‌شود و به شش ماه زندان محکوم شد. پس از آزادی از زندان فعالیت سیاسی را کنار گذاشت. پس از تمام شدن درس برادرش ساسان و بازگشت وی به تهران با همکاری کیوان صمیمی به گروه وحید افراخته از اعضای سازمان مجاهدین خلق پیوستند. پس از دستگیری وحید افراخته در تابستان ۵۴ کیوان و برادرش نیز در مرداد ماه همان سال دستگیر می‌شوند.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید