آنگ سان سوچی کیست + عکس

آنگ سن سوچی کیست + عکس
ب

نام او از سه نام پدرش ، ژنرال آنگ سان ، مادربزرگ پدری اش سو و چی ، نام مادرش گرفته شده است.

آنگ سان سوچی در سال ۱۹۴۵ در رانگون ، پایتخت میانمار متولد شد.

پدر وی بنیانگذار ارتش جدید برمه (میانمار) و از مذاکره کنندگان استقلال برمه از انگلیس در سال ۱۹۴۷ بود. وی که به عنوان یکی از قهرمانان استقلال برمه شناخته می شد ، شش ماه قبل از اعلام استقلال این کشور ترور شد.

مادر وی همچنین یک شخصیت سیاسی در دولت جدید برمه بود و به عنوان سفیر هند و نپال اعزام شد و فرصتی را برای آنگ سان برای تحصیل علوم سیاسی در دهلی در سال ۱۹۶۴ فراهم کرد.

در سال ۱۹۶۹ ، آنگ سان سوچی دوره کارشناسی خود را در رشته های فلسفه ، علوم سیاسی و اقتصاد در کالج آکسفورد به پایان رساند. وی سپس سه سال در نیویورک زندگی کرد و در سازمان ملل کار کرد.

در همان زمان ، وی مجبور شد برای تأمین مخارج زندگی خود برای مایکل اریس ، محقق فرهنگی تبتی ، نامه بنویسد. این دو در سال ۱۹۷۲ ازدواج کردند. وی دکترای خود را دریافت کرد. در سال ۱۹۸۵ از دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی در دانشگاه لندن.

آنگ سان سوچی در سال ۱۹۸۸ برای مراقبت از مادر بیمار خود به برمه بازگشت و از همان سال فعالیت های دموکراسی خواهی خود را آغاز کرد.

آنگ سن سوچی کیست + عکس

وی پس از بازگشت به برمه ، درگیر مبارزه با نینوین ، دیکتاتوری شد که با کودتای نظامی در ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۸ به قدرت رسید. این مبارزات توسط ارتش به شدت سرکوب شد.

آخرین ملاقات او با شوهرش ، مایکل اریس ، در کریسمس سال ۱۹۹۵ بود. آنگ سان در آن زمان در برمه ماند و شوهرش کشور را ترک کرد ، اما دولت برمه درخواست های بعدی ویزا برای شوهرش را رد کرد.

اریس در سال ۱۹۷۷ از سرطان صعب العلاج خود مطلع شد. علی رغم درخواست مستقیم کوفی عنان و پاپ ژان پل دوم از دولت برمه برای اعطای ویزا به وی ، آنها از اعطای ویزا به مایکل اریس امتناع ورزیدند و گفتند که آنها امکانات مراقبت ندارند برای او.

در عوض ، آنها پیشنهاد کردند که آنگ سان سوچی برای دیدار از کشور خارج شود. وی به طور موقت از حبس خانگی آزاد شد تا بتواند کشور را ترک کند.

اما او ، با دانستن اینکه در صورت ترک اجازه ورود به کشور را ندارد ، امتناع کرد. اریس در سال ۱۹۹۹ در ۵۳ سالگی خود درگذشت.

در ماه مه ۱۹۹۰ ، دولت نظامی برمه دستور برگزاری انتخابات را صادر کرد. اگرچه سوچی در رانگون در حصر خانگی به سر می برد ، حزب وی ، لیگ ملی برای دموکراسی ، با یک پیروزی چشمگیر پیروز شد.

ژنرال های ارتش از پذیرش پیروزی لیگ ملی برای دموکراسی امتناع ورزیده و همچنان در میانمار قدرت دارند. خانم سوچی علی رغم دریافت جایزه صلح نوبل تا سال ۱۹۹۵ در زندان بود.

سفر خانم سوچی به شدت محدود شده بود. او دوباره در سال ۲۰۰۰ دستگیر شد و دو سال بعد بدون قید و شرط آزاد شد.

آنگ سان سوچی از ترک برمه خودداری کرد و گفت که ترجیح می دهد در کنار مردم کشورش بماند. حدود یک سال بعد ، سوچی در پی درگیری بین طرفداران سوچی و حامیان دولت دوباره به زندان افتاد. از آن زمان تا زمان آزادیش در سال ۲۰۱۰ ، سوچی تقریباً بی وقفه در زندان بود.

در سال ۲۰۰۳ ، خانم سوچی در اولین حضور علنی خود پس از چندین سال زندان ، از پشت دروازه های خانه خود با تعدادی از راهبان معترض بودایی ملاقات کرد.

فقط چند روز بعد ، ارتش برمه برای خنثی کردن جدی ترین تهدید برای ژنرال های این کشور در دو دهه اخیر ، سرکشی شدید علیه اعتراضات را آغاز کرد.

از آن زمان به بعد ، دیپلمات های ارشد بین المللی به ندرت اجازه دیدار با آنگ سان سوچی را داشتند. دولت های غربی همیشه سعی کرده اند خانم سوچی را آزاد کنند.

سوچی دو پسر دارد که یکی از آنها کیم آریس ، ساکن تایلند است. او چندین نوه دارد که آنها را ندیده است.

آنگ سان سوچی در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۱۰ از حبس خانگی آزاد شد.

حکم آزادی رهبر مخالفان میانمار ، آنگ سان سوچی و برچیده شدن مراکز پلیس در اطراف خانه وی ، به حصر خانگی برنده جایزه صلح نوبل پایان داد و صدها نفر از طرفداران سوچی وی را در بیرون از خانه اش تماشا کردند.

وی به دلیل سرکوب وحشیانه مسلمانان روهینگیا به عنوان حاکم میانمار بدنام شد. کناره گیری وی از جایزه نوبل در اعتراضات جهانی نیز مطرح شد.

بازداشت

سخنگوی ائتلاف ملی برای دموکراسی در میانمار گفت که رهبر آنگ سان سوچی به همراه تعدادی از چهره های حزب حاکم صبح روز دوشنبه دستگیر شدند.

دستگیری خانم آنگ سان سوچی و دستیارانش در حالی است که تنش های فزاینده ای بین دولت غیرنظامی و ارتش بر سر انتخابات اخیر در میانمار رخ داده است ، ارتش این ارتش را جعلی خواند.

میو نیونت سخنگوی ائتلاف حاکم میانمار از طریق تلفن به رویترز گفت که رئیس خانم میانمار سوچی ، رئیس جمهور میانمار و دیگر رهبران در ساعات اولیه روز دوشنبه دستگیر شده اند.

وی گفت: “من می خواهم به مردم ما بگویم که با عجله واکنش نشان ندهند و مطابق قانون رفتار کنند.”

این مقام میانمار همچنین گفت که فکر می کند دستگیر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *