حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود ؟

حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود ؟
ب

یک کارشناس در زمینه کار با بیان اینکه کف حقوق کارگران در سال آینده نباید کمتر از ۵ میلیون تومان باشد

به گزارش ایمنا ، حمید نجف در ارزیابی افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال آینده نظر خود را بیان کرد و گفت: “با توجه به اینکه کارشناسان پیشنهاد کردند دستمزد کارگران در دو مرحله افزایش یابد و شورای عالی شوراهای اسلامی کار طبق وزارت کار ، “دستمزدها در نیمه دوم سال ترمیم شد ، وی خواستار احیای حقوق کارگران در نیمه دوم سال بود ، اما این اتفاق نیفتاد. من معتقدم که این تقاضای ۶ ماهه باید توسط نمایندگان کارگران با حداقل دستمزد ۱۴۰۰ تأمین شود و کف دستمزد را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه کف دستمزد کارگران در سال آینده نباید کمتر از ۵ میلیون تومان باشد ، گفت: اگر بتوانیم حداقل دستمزد را دو برابر کنیم و پایه حداقل دستمزد را بالا ببریم ، معیشت خانواده های کارگر را برای سال آینده حفظ کرده ایم.

این کارشناس حوزه کار اقتصادی آن را زنجیره ای بهم پیوسته و مستمر خواند و گفت: در بحث دستمزد باید یک نمای کلی داشته باشیم و نگوییم یک کارفرما سود آورده و دیگری سود نکرده است. بلکه باید دستمزدها را به گونه ای تنظیم کنیم که کارگر ، کارمند و بازنشسته ای که می خواهد آنها را خرج کند ، در همه بخش های اقتصاد و نه فقط برای غذا صرف کند.
دستمزدها باید به گونه ای تنظیم شود که اقتصاد کشور چرخش یابد

نجف افزود: باید به مسئله دستمزدها به گونه ای نگاه کنیم که چرخه اقتصادی کشور بچرخد. زیرا این حقوق و دستمزد است که این چرخه را پیش می برد. بنابراین ، افزایش دستمزدها باید به گونه ای باشد که اولاً به کارمند یا کارگر قدرت خرید دهد و ثانیاً فرد بتواند کیف ، کفش ، لباس و سایر مایحتاج دیگر را با آن بخرد و نه تنها صرف خرید غذا و مواد غذایی ، یعنی همه طبقات و مشاغل. از کجا می توان حقوق را افزایش داد و امرار معاش کرد. وقتی هزینه ها زیاد است و هزینه های کار کمتر است ، طبیعی است که هزینه های دیگری هم متحمل می شوند. اگر اصناف در سال جاری سود کسب نکردند یا کفاشیان درآمد کسب نکردند ، این فقط به دلیل تاج نیست بلکه خرید لباس و پارچه برای مردم در اولویت نبود و بیشتر به خرید مرغ تخم مرغ ، روغن و غذا توجه داشتند ،

وی در مورد افزایش مسکن کارگران و کمک هزینه غذا گفت: باید مزایای جانبی دستمزد به ویژه کمک هزینه مسکن و غذا افزایش یابد و باید به نقطه ای برسیم که درآمد کارگران در سال آینده کمتر از ۵ میلیون تومان نباشد. ”

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: خوشبختانه امسال اتفاق خوبی که افتاد این بود که حق مسکنی که سال‌های در فیش‌های حقوقی کارگران ۲۰ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان درج می‌شد و مایه شرمندگی بود امسال به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت و اقدام مثبت و ارزشمندی بود که با همراهی دولت رقم خورد ولی آیا در شرایطی که کرایه خانه‌ها بالای یک میلیون تومان رفته این رقم می‌تواند به جبران هزینه مسکن و اجاره بهای کارگران کمک کند؟

کمک هزینه مسکن حق شارژ ساختمان است!

نجف افزود: ما نمی گوییم حق مسکن را افزایش دهیم بلکه اجاره یک اتاق ۳۵ متری در یک روستای دور افتاده یا اجاره خانه ۵۰ متری برای یک خانواده ۴ نفره در شهرهای دیگر هستیم تا از آن به عنوان ملاک استفاده کنیم. برای افزایش حق مسکن. ” . این مبلغ که به نام کمک هزینه پرداخت می کنیم ، دیگر کمک هزینه مسکن و اجاره نیست ، بلکه حق شارژ ساختمان است.

وی گفت: “این سال برای خانواده های طبقه کارگر واقعاً سخت بوده است.” باز هم ، ما نمی گوییم حقوق کارگران را افزایش دهیم ، اما درخواست ما این است که شورای عالی کار اگر نتواند دستمزد واقعی کارگران را تصویب کند و افزایش واقعی حقوق کارگران را در نظر نگیرد ، سال آینده نیز همین وضعیت دشوار را برای کارگران حفظ کند.

این کارشناس کار ادامه داد: در حال حاضر نگرانی فعالان کارگری این است که سال آینده وضعیت کارگران بسیار دشوارتر از شرایط فعلی باشد که البته نشانه های حذف ۴۲۰۰ تومان و آزادسازی قیمت ها را تقویت می کند ، بنابراین ما انتظار از دولت و کارفرمایان دیدگاه مثبت تری نسبت به دستمزد کارگران دارند و معیشت کارگران را برای سال آینده حفظ می کنند.

نجف افزود: به دلیل کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها امسال همه در خانه ماندند و البته هزینه های تحصیل ، آموزش ، غذا ، آب ، برق و اینترنت نیز افزایش یافت ، بنابراین اگر بگوییم سال سخت ، به این دلیل است که هزینه ها و هزینه های بیشتری به خانواده های کارگر تحمیل شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.