ژولیده نیشابوری کیست + زندگینامه و درگذشت

ژولیده نیشابوری کیست + زندگینامه و درگذشت
ب

حسن فرحبخشیان ملقب به ژولیده نیشابوری کیست ؟

حسن فرحبخشیان ملقب به ‘ژولیده نیشابوری’ یکی از شاعرانی به نام ایران اسلامی است که در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی در شهر نیشابور متولد شد.
وی که علاقه زیادی به خاندان عصمت و طهارت ( ع ) داشت ، از ۱۲ سالگی شروع به سرودن شعر کرد و به احترام ائمه اطهار شعرهای زیادی سرود.

در خرداد سال ۱۳۴۲ ، وی در مدرسه فیضیه در پای منبر امام خمینی (ره) دو شعر درباره اهمیت و ارزش ولایت فقیه سرود و آن مجلس را چنان دگرگون ساخت که پس از سخنرانی امام ، دستگیر و به زندان ساواک . در قم منتقل شد

وی سپس به بند یکی از زندان قصر منتقل شد و در آنجا چند روز بعد در راه بازپرسی با مرحوم آیت الله طالقانی ملاقات کرد و در آنجا به محافظان گفت: “این کثیفی خاک را از کجا آورده اید؟”

وی پس از جلسات متعدد با آیت الله طالقانی ، نام حسن فرحبخشیان ژولیده را گذاشت.

این شاعر عالی رتبه طی سه بازداشت توسط مأموران ساواک چهار سال و سه ماه را در زندانهای رژیم ستم شاهی به سر برد.

وی همچنین در جنگ عراق و ایران در جبهه های نبرد حضور داشت و برخی از اشعار حماسی وی به آن زمان برمی گردد.

وی از سال ۱۳۶۸ تا زمان درگذشت در شهر ورامین زندگی می کرد و در طول ۸ سال دفاع مقدس یکی از پسران وی به نام مهدی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

در روز ورود امام خمینی (ره) به میهن اسلامی ، مرحوم ژولیده شعرهای طولانی به نام “در بهار آزادی جای شهد خالی ” که مورد علاقه امام بود ، سرود.

بیش از ۴۰ جلد کتاب شعر از استاد ژولیده نیشابوری به جا مانده است که شامل آثاری چون، چکمه پوشان پهلوی، چه کنم دلم می سوزد، همراز با حافظ، ارمغان اهل بیت، گلبانگ عشق، سفینه نور و ای چشمها بگریی اشاره کرد.

ژولیده نیشابوری روز پنجشنبه ، ۱۹ مهرماه سال ۱۳۸۶ در سن ۶۶ سالگی درگذشت و در قبرستان حسین رضا در ورامین به خاک سپرده شد.

ژولیده نیشابوری کیست + زندگینامه و درگذشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.