آسیب شناسی مرگ آزاده نامداری از منظر زندگی زناشویی

ناصر قاسم‌زاد روانشناس در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: امروزه زندگی زناشویی یکی از مراحل مهم هویت‌یابی زوجین جوان بوده و با اینکه نرخ طلاق در جامعه بالا رفته، اثرات منفی روانی ناشی از طلاق افراد را تحت شرایط بد روحی و اجتماعی قرار می‌دهد. حال هر چه فرد در جایگاه خاص و بالاتری قرار گیرد این تبعات نیز دارای استرس بالاتری در او خواهد بود و می‌تواند فرد را کاندیدای اختلاس عصبی کند.

نگاهی به ازدواج اول خانم نامداری که به کمتر از یک سال منجر به جدایی از مجری مشهور دیگر تلویزیونی شده است، مبین نبود شناخت و انتخاب صحیح بوده و ازدواج مجدد او درست بعد از یک سال با فرد دیگری که خود نیز سرخورده از ازدواج قبلی بوده، جای تامل دارد.

آیا در ازدواج دوم این زوج زخم‌های ناشی از طلاق قبلی التیام یافته بود. صدا و سیما جایی است که در همان برنامه سیمای خانواده که خانم نامداری در آن مجری بود بار‌ها از حضور روان‌شناسان برای شرکت در برنامه‌اش بهره برده و می‌برد. به راستی امروزه جایگاه خدمات روان‌شناختی در جامعه نزد جوانان و خانواده‌هایشان در کجاست.

آیا وجود جریان زرد روان‌شناسی در متن فضا‌های مجازی و واقعی مانع بی‌اعتمادی مردم به این رشته نگردیده است. آیا حضور یک تیم مشورتی روان‌شناس در دستگاه‌های دولتی همچون صدا و سیما و چگونگی تصمیم‌گیری آینده شغلی سلبریتی‌ها بعد از حذف از همکاری ایشان با دستگاه متبوعه را نباید مهم دانست.

آیا مجریان ما از آموزش‌های لازم در صدا و سیما برای حفظ حراست جایگاه شغلی خویش و رفتار‌های خود مراقبتی ضروری بهره‌مند می‌شوند. پرواضح است در قسمت دوم جواب خیر است. چقدر کلیپ در فضا‌های مجازی پس از سرخوردگی این قبیل افراد بعد شکست کاری را شاهد بودیم.

اگرچه اظهارنظر نهایی راجع به مرگ این مجری مشهور به بعد از جواب آزمایشات کالبدشکافی گذاشته شده، اما اشاره به این نکته مهم است در صورت اثبات فرض خودکشی، مجموعه عوامل و حوادث از جمله ازدواج‌های ایشان باید توسط کارشناسان روان‌شناس مورد نقد و بررسی قرار گیرد. برعهده مدیران سازمان نظام روان‌شناسی کشور وظیفه خطیر توسعه خدمات روان‌شناختی و حذف جریان زرد و مانع شدن از توسعه‌یافتگی آن است. فرهنگ‌سازی استفاده از خدمات روان‌شناختی حین بروز بحران از وظایف اصلی صدا و سیماست تا دیگر شاهد بروز اتفاقات ناگوار از این قبیل موارد نباشیم.

تابناک


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید