پ
فواید باورنکردنی چرت زدن در روز را بدانید

فواید باورنکردنی چرت زدن در روز را بدانید

پیش از این ، بسیاری از محققان به مردم توصیه می کردند که از چرت زدن در طول روز خودداری کنند. پیشرفت های علمی در دهه های اخیر محققان را به کسب اطلاعات کامل تری در مورد تأثیر عادات خواب و سلامتی بر عملکردهای ذهنی و جسمی سوق داده است. از نظر علمی ، مزایای […]

پیش از این ، بسیاری از محققان به مردم توصیه می کردند که از چرت زدن در طول روز خودداری کنند. پیشرفت های علمی در دهه های اخیر محققان را به کسب اطلاعات کامل تری در مورد تأثیر عادات خواب و سلامتی بر عملکردهای ذهنی و جسمی سوق داده است. از نظر علمی ، مزایای چرت زدن در طول روز کاملاً مشخص است.

وقتی صحبت از خواب روزانه است ، به خاطر داشته باشید که کمبود خواب نباید با خوابیدن در طول روز جبران شود. این جایگزینی می تواند سلامتی افراد را تهدید کند. جدا از آن ، داشتن یک چرت کوتاه (در حالت ایده آل 20 دقیقه و حداکثر 30 دقیقه) و 7 تا 8 ساعت قبل از خواب می تواند فواید زیادی داشته باشد. عملکرد مغز را بهبود می بخشد ، استرس و بسیاری از مزایای ارزشمند را از بین می برد.

از سوی دیگر چرت روزانه ، همانطور که محققان چرت زدن در طول روز را تا اثبات علمی فواید آن توصیه نمی کنند ، بسیاری از افراد چرت زدن را یک عادت خوب نمی داسنتند ، همچنین ، افرادی که موفقیت بزرگی کسب کرده بودند ، مزایای این چرت را رد کردند و تأثیر آن در افزایش بهره وری و تأمین انرژی برای آنها باورنکردنی نبود. علاوه بر این ، مسائل اقتصادی و فرهنگی بر عادت های افراد تأثیر می گذارد و ممکن است به دلیل تعارض با این مسائل ، یک عادت مطلوب و صحیح کنار گذاشته شود. البته عکس این قضیه نیز صادق است و شاید فرهنگ و اعتقادات یک جامعه عادت مفیدی ایجاد کند.

اما نتایج تحقیقات جدید علمی به ما می آموزد که هنگام چرت زدن ، مغز و بدن ما انرژی از دست رفته خود را بازیابی می کنند و هیچ عامل دیگری نمی تواند به اندازه خوابیدن در ترمیم و بهبودی موثر باشد.

در اینجا هشت مزیت خوابیدن در طول روز وجود دارد که تحقیقات علمی ثابت کرده است. اگر در مورد چرت زدن نظر مثبتی ندارید ، خواندن این مقاله می تواند به تغییر عقیده و یافتن دیدگاه علمی و صحیح در مورد این موضوع کمک کند.

woman sleeping day nap book reading tired 732x549 thumbnail 732x549 1 - فواید باورنکردنی چرت زدن در روز را بدانید

 

1. کمبود انرژی را در طول روز جبران می کند

مغز ما به طور طبیعی ترشح هورمون ملاتونین را در نیمه اول بعد از ظهر کمی افزایش می دهد. این روند طبیعی علت خواب آلودگی در روز است که ما معمولاً چیزی در مورد آن نمی دانیم. چرخه خواب و بیداری ما الگوی طبیعی دارد که به ما کمک می کند نتایج تحقیقات علمی را بهتر درک کنیم. طبق این الگوی طبیعی ، محققان ساعات اولیه بعد از ظهر را بهترین زمان برای چرت زدن در طول روز می دانند. پیروی از این توصیه های علمی مزایای چرت زدن در طول روز را برای شما به همراه خواهد داشت.

به جای کمبود انرژی ، یک چرت انرژی زا در اوایل بعد از ظهر می تواند به شما کمک کند ساعت بیولوژیکی بدن را تنظیم کرده و انرژی از دست رفته را بازیابید. چرت بعد از ظهر یک سرمایه گذاری کوتاه مدت است که با بازگشت به بقیه روز نتیجه خود را می دهد.

۲. مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد

تحقیقات نشان داده است افرادی که در طول روز چرت می زنند در حل مشکلات عملکرد بهتری دارند. در واقع ، چرت زدن به این افراد کمک می کند تا اطلاعات مهم را از جزئیات اضافی جدا کنند.

به عبارت دیگر ، چرت زدن مهارتهای تحلیلی ، عملکردهای اجرایی ، تفکر خلاق و نوآوری را افزایش می دهد. در نتیجه ، چرت زدن به ما کمک می کند تا در روندهای ذهنی سازگارتر و انعطاف پذیرتر عمل کنیم و ابتکار عمل بیشتری نشان دهیم. چرت زدن همچنین تاب آوری روانی را افزایش می دهد.

3. عملکرد مغز را تقویت می کند

یک عادت رایج در بین افراد برای داشتن احساس هوشیاری بیشتر و تمرکز ذهنی ، استفاده از کافئین است. مردم به ویژه برای مقابله با خواب ، در طول روز از نوشیدنی های کافئین دار مانند چای یا قهوه استفاده می کنند.

شاید تعجب کنید ، اما چرت زدن به مراتب مفیدتر و موثرتر از مصرف مقادیر زیادی نوشیدنی های کافئین دار است. بر خلاف کافئین ، نشان داده شده است که چرت زدن علاوه بر افزایش هوشیاری و تمرکز ، برخی فرایندهای تثبیت کننده حافظه را نیز افزایش می دهد. در حالی که چرت زدن عملکرد مغز را بهبود می بخشد ، در برخی موارد مصرف کافئین می تواند منجر به اختلال در عملکرد مغز شود.

daytime naps benefits - فواید باورنکردنی چرت زدن در روز را بدانید

4- بهره وری را افزایش می دهد

وقتی مغز خسته باشد ، به راحتی حواسش پرت می شود و فرد حواس پرت مجبور می شود سخت کار کند تا کمترین نتیجه را به دست آورد. مطالعات نشان داده است که حواس پرتی می تواند بهره وری را تا 20٪ کاهش دهد. شما ممکن است تجربه کرده باشید؛ با کمبود خواب ، روز خود را شروع می کنید و سعی می کنید تکالیف خود را انجام دهید. تحت این شرایط ، شما به طور کامل این کاهش در بهره وری حواس پرتی را تجربه کرده اید.

تحقیقات نشان داده است که چرت زدن در طول روز می تواند هوشیاری و عملکرد ناشی از کمبود خواب در شب را کاهش دهد.

نکته مهم: فراموش نکنید که اگر شب نمی توانید به اندازه کافی بخوابید ، چرت زدن در روز جواب نمی دهد. یک اختلال خواب زمینه ای ممکن است دلیل مشکل شما باشد که باید آن را درمان کنید. ادامه این وضعیت به بهبود خواب شما کمک نمی کند.

5- افکار منفی را از بین می برد

وقتی قصد چرت زدن دارید ، به راحتی گرفتار افکار منفی می شوید ، به خصوص اگر اطرافیان شما استراحت و چرت زدن را نمونه ای از تنبلی می دانند. درگیر شدن در عادت ها و عادت هایی که باعث می شود خود را سرزنش کنید ، به توانایی های شما آسیب می رساند و انرژی شما را هدر می دهد. شما باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید تا فرآیندهای طبیعی مرتبط با ساعت بدن شما بدون کوچکترین مزاحمت به جای هدر دادن آسان آن ، ادامه یابد.

یکی از مهمترین اصول در دستیابی به موفقیت فردی و اجتماعی ، توانایی غلبه بر افکار منفی است. شما باید از نظر جسمی ، روحی و روانی استراحت کنید و این تأثیر زیادی در عملکرد شما دارد. نیازهای خود را در نظر بگیرید و سعی کنید شرایط را به بهترین وجه برای رفع آنها مدیریت کنید.

6. به بهبود سلامت کمک می کند

همانطور که قبلاً اشاره شد ، یک چرت کوتاه در طول روز به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن کمک می کند.

با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن ، از کمبود انرژی رنج نمی بریم ، بنابراین برای افزایش انرژی نیازی به مصرف مواد مضر مانند کافئین و کربوهیدرات های ساده نداریم. مصرف این مواد می تواند چرخه خواب و بیداری ما را کاملاً مختل کند. اضطراب ، زوال عقل و سکته مغزی از پیامدهای عدم خواب کافی است.

از طرف دیگر ، مصرف نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای حاوی کربوهیدرات های ساده علاوه بر افزایش وزن ، خطر بیماری های قلبی عروقی ، دیابت ، سرماخوردگی و افسردگی را افزایش می دهد. چرت زدن در طول روز جایگزینی سالم برای کافئین و کربوهیدرات های ساده است. در واقع ، ما می توانیم با یک چرت کوتاه به سلامت خود کمک کنیم.

7. استرس را برطرف می کند

هر وقت از دنیای پرتنش و مشغول امروز دور می شویم ، راهی برای افزایش آرامش درونی و کاهش استرس باز می کنیم. چرت زدن یکی از بارزترین راههای دور شدن از دنیا و شلوغی آن برای مدت کوتاهی است.

این چرت کوتاه به مغز کمک می کند تا اطلاعات را پردازش و سازمان دهد. اطلاعاتی که در طول روز به طور مداوم وارد مغز می شویم و به دلیل مشغله کاری ، فرصتی برای سازماندهی مغز نمی دهیم.

جالب است بدانید برای اینکه از مزایای چرت زدن در طول روز بهره مند شوید ، لازم نیست که بخوابید. به محض بستن چشمان و شل شدن ، فشار مغزی را کاهش می دهد. بیش از 50٪ از ظرفیت مغز صرف پردازش داده های بصری می شود. وقتی چرت می زنید ، چشمانتان را می بندید ، به مغز خود فرصت می دهید تا بهبود یابد و آرام شود.

8- قدرت یادگیری را افزایش می دهد

یادگیری در زندگی ما محدود به مدرسه نیست. ما هر روز یاد می گیریم. رشد شخصی ، موفقیت و حتی خوشبختی ما تحت تأثیر آنچه در طول زندگی می آموزیم ، است. یکی از مراحل یادگیری ، تلفیق داده های جدید در حافظه طولانی مدت است. اگر بعداً نتوانیم به این داده ها دسترسی پیدا کنیم ، یادگیری چه فایده ای برای ما دارد؟

مطالعات متعدد نشان داده است که چرت کوتاه در طول روز به مغز شما کمک می کند تا داده های جدید را بهتر در حافظه طولانی مدت جمع کند. در نتیجه ، قدرت یادگیری شما افزایش می یابد.


کلیدواژه : خواب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید