قرص آ اس آ ( استیل سالیسیلیک اسید ) چیست و چه خاصیتی دارد

قرص آ اس آ ( استیل سالیسیلیک اسید ) چیست؟

استیل سالیسیلیک اسید یا به طور خلاصه آ. اس. آ ASA (نام تجاری: آسپرین Aspirin) با فرمول مولکولی C⁴H⁸O زیرا یک ترکیب معطر است زیرا در ساختار خود یک حلقه بنزن دارد. آسپرین به طور طبیعی در پوست بید یافت می شود. آسپرین در گروه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قرار دارد و به صورت قرص موجود است.

روش آماده سازی

یک گرم اسید سالیسیلیک را در ارلنمای خشک بریزید و ۱.۵ میلی لیتر انیدرید استیک و ۱-۲ قطره اسید سولفوریک غلیظ به آن اضافه کنید و سعی کنید همه مواد را با چرخاندن ارلن مایر مخلوط کنید. فلاسک ارلن مایر را به مدت ۱۵ دقیقه در دمای ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد نگه دارید و محتویات ارلن مایر را هم بزنید. پس از این مدت ، ۱۵ میلی لیتر آب سرد به ارلن مایر اضافه کنید – آسپرین به صورت بلورهای جامد ظاهر می شود. آن را با قیف بوخنر صاف کنید. برای تصفیه آسپرین ، مقدار حاصل را در ۳ میلی لیتر اتانول و ۷ میلی لیتر آب گرم حل و متبلور کنید.

برنامه ها و کاربردها

استفاده از آسپرین شامل درد متوسط ​​تا خفیف ، تب ، بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید و سندرم کاوازاکی و به عنوان یک مهار کننده تجمع پلاکت ها است. از آسپرین برای سرماخوردگی و آنفولانزا باید خودداری کرد زیرا ممکن است باعث سندرم ری شود.

موارد منع مصرف

این دارو در موارد زیر منع مصرف دارد یا باید با احتیاط مصرف شود:

در موارد مصرف طولانی مدت مانند آرتریت روماتوئید و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی ، به دلیل افزایش خطر خونریزی شدید به دلیل مهار تجمع پلاکت های آسپرین ، این دارو باید حداقل یک هفته قبل از جراحی قطع شود. خونریزی از سفیدی چشم ، به ویژه پس از جراحی چشم ، که ممکن است پس از قطع دارو به مدت یک هفته ادامه یابد
در موارد زخم معده یا اختلالات انعقادی خونریزی
بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم یا بیماری کلیوی
پولیپ بینی
در کودکان مبتلا به آنفلوانزا ، آبله مرغان و فاویسم
به هیچ وجه نباید با وارفارین استفاده شود
در کودکان زیر ۱۱ سال ، خطر ابتلا به سندرم رأی دهی کشنده (سندرم رای گیری) بسیار زیاد است

 

توجه : مطالب این بخش فانیگما از منابع خارجی ترجمه شده است و فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد،  از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

کلیدواژه : قرص
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید