پ
بیماری استئونکروز فک چیست؟

بیماری استئونکروز فک چیست؟

استئونکروز فک که به اختصار ONJ نامیده می شود ، یک بیماری نادر در بافت استخوانی فک پایین یا فک فوقانی است و معمولاً به خوبی بهبود نمی یابد. محققان و دانشمندان در ابتدا تصور می کردند که بافت استخوان فک نسبت به استخوان های سایر قسمت های بدن فعالیت بیشتری دارد و بنابراین در […]

استئونکروز فک که به اختصار ONJ نامیده می شود ، یک بیماری نادر در بافت استخوانی فک پایین یا فک فوقانی است و معمولاً به خوبی بهبود نمی یابد. محققان و دانشمندان در ابتدا تصور می کردند که بافت استخوان فک نسبت به استخوان های سایر قسمت های بدن فعالیت بیشتری دارد و بنابراین در اثر عوامل مختلف مستعد آسیب سلولی است. با این حال ، مطالعه ای در سال 2014 انجام شد که این ایده را کاملا رد کرد.

این مطالعه که یافته های آن از طریق مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده در دسترس است ، هیچ تفاوتی در فعالیت سلولهای استخوان فک با مناطق دیگر مانند لگن در بین 90 بیمار زن مورد مطالعه پیدا نکرد.

در سال 2009 ، یک تیم تحقیقاتی دیگر مطالعه ای را توسط انتشارات Sage منتشر کرد که بیش از 13000 بیمار را در شمال کالیفرنیا برای احتمال ابتلا به ONJ بررسی کرد. از بین 8000 نفری که به این مطالعه علاقه نشان دادند ، 10/0 درصد بیماران پوکی استخوان فک تشخیص داده شد. دانشمندان سپس به نکته مهمتری رسیدند: اکثر بیماران مبتلا به ONJ بیش از 4 سال تحت درمان با بی فسفونات قرار گرفته اند (خانواده ای از داروهای شیمیایی که از تجزیه توده استخوان جلوگیری می کنند و بیشتر در پوکی استخوان استفاده می شوند.) .

بنابراین ، علیرغم نادر بودن استئونکروز فک ، میزان شیوع آن در بیماران دارای بیس فسفونات ، به ویژه انواع قویتر آنها مانند اسید زولدرونیک (دارویی متعلق به خانواده بیس فسفونات ها و موثر در درمان بیماری هایی مانند پوکی استخوان ، افزایش کلسیم خون و به دنبال آن سرطان و تجزیه به دلیل سرطان) بالاتر خواهد بود.

البته ، باید بدانیم که هر علامت مرتبط را نمی توان ONJ در نظر گرفت. برای تشخیص این بیماری علاوه بر آزمایشات لازم ، علائم غالب باید بیش از 8 هفته ادامه داشته باشد. در طول این مدت نسبتاً طولانی ، استخوان بدون پوشش باقی مانده ، خون دریافت نمی کند و شروع به مرگ می کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به استئونکروز فک هستند؟

طبق گزارشی از طرف انجمن دندانپزشکی آمریکا پیش بینی احتمال ابتلا به ONJ بسیار ممکن به نظر نمی رسد ، اما عواملی به نام “ریسک فاکتور” وجود دارد که مدیریت صحیح مجموعه ای از آنها می تواند در کاهش ابتلا موثر باشد :

– سن بالای 65 سال

پوره یا بیماری بافت های اطراف دندان (عفونی که در لثه ها و سایر بافت های پشتیبانی کننده دندان ایجاد می شود)

بهداشت ضعیف دهان و دندان

– به دنبال یک عمل تهاجمی مانند جراحی دندان ، از جمله کشیدن دندان

– سیگار کشیدن

انواع بدخیمی ها مانند سرطان های پستان ، پروستات ، ریه و ام اس

سابقه شیمی درمانی و کورتون درمانی

– استفاده از دندان مصنوعی

سابقه دیابت

یک سری عفونت های ویروسی مانند عفونت هرپس زوستر

استئومیلیت یا عفونت استخوان

چگونه می توان بیماران مبتلا به ONJ را از نظر پزشکی معالجه کرد؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، هیچ آزمایش تشخیصی برای تعیین خطر ONJ یا پیش بینی وقوع آن وجود ندارد. با این حال ، تعدادی از عوامل شناخته شده شناسایی شده اند که می توانند خطر عفونت را کاهش دهند. اما به طور کلی ، بیماری که به نام استئونکروز فک شناخته می شود ، علی رغم وجود استخوان به اصطلاح در معرض دید (در معرض و بدون پوشش) و تداوم علائم برای بیش از 8 هفته تشخیص داده می شود. بیماران به طور معمول از درد فک شکایت دارند و همچنین ممکن است عوارضی مانند تورم بافت نرم و عدم توانایی جویدن غذا را تجربه کنند.

لازم به ذکر است که تعداد زیادی از بیماران مبتلا به پوکی استخوان که ONJ را نیز تجربه می کنند ، به خوبی به درمان با آنتی بیوتیک ها و مسکن های دهانی پاسخ می دهند و بنابراین نیاز به درمان های تخصصی بیشتر از بین می رود. از طرف دیگر ، متخصصان روماتولوژی در زمینه اختلالات اسکلتی عضلانی مانند پوکی استخوان بهترین گزینه درمانی برای ارائه به بیماران خواهند بود.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید