پ
TOI-1431b

کشف یک سیاره جهنمی داغتر از گدازه مذاب + عکس

ستاره شناسان سیاره ای جهنمی داغتر از گدازه مذاب به نام TOI-1431b را کشف کرده اند ، جایی که بیشتر فلزات در آن ذوب می شوند. یک تیم بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی برت ادیسون ، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک دانشگاه جنوب کوئینزلند ، سیاره جدیدی به نام TOI-1431b را کشف کردند که آنقدر […]

ستاره شناسان سیاره ای جهنمی داغتر از گدازه مذاب به نام TOI-1431b را کشف کرده اند ، جایی که بیشتر فلزات در آن ذوب می شوند.

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی برت ادیسون ، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک دانشگاه جنوب کوئینزلند ، سیاره جدیدی به نام TOI-1431b را کشف کردند که آنقدر گرم است که حتی از گدازه مذاب نیز گرمتر است.

سیاره TOI-1431b برای اولین بار توسط ماهواره TESS ناسا در اواخر سال ۲۰۱۹ به عنوان یک سیاره احتمالی مشاهده شد. مشاهدات بعدی به دانشمندان کمک کرد تا وجود این سیاره را تأیید کنند.

این جهان تازه کشف شده ، که به آن “MASCARA-5b” نیز می گویند ، در فاصله ۴۹۰ سال نوری از سیاره ما واقع شده و بسیار بزرگ است ، جرم سه برابر مشتری.

این سیاره به حدی به خورشید درخشان و گرم خود نزدیک است که به مدت دو و نیم روز در مدار است و رسماً در میان گرمترین سیارات کشف شده قرار دارد. دما در این سیاره به حدی است که بیشتر فلزات تبخیر می شوند و در واقع “TOI-1431b” حتی از برخی از ستاره های کوتوله قرمز که کوچکترین ، جالبترین و رایج ترین نوع ستاره هستند ، گرمتر است.

چنین نقاط داغی به عنوان “مشتریهای بسیار داغ” شناخته می شوند و بسیار نادر هستند. دکتر برت آدیسون ، رهبر این مطالعه ، سیاره TOI-1431b را “جهانی جهنمی” توصیف کرد.

وی گفت: “در مورد اینکه این سیاره چقدر گرم است ، این گرما از بیشتر فلزات گرمتر و از گدازه مذاب گرمتر است.” در حقیقت ، دمای این سیاره در هر روز گرمتر از ۴۰٪ از ستاره های کهکشان راه شیری است. دمای این سیاره نزدیک به دمای گازهای خروجی موشک ها است.

حقایق دیگری نیز وجود دارد که باعث جالب تر شدن سیاره “TOI-1431b” می شود ، مانند برگشت پذیر بودن مدار آن. مدار برگشت زمانی است که به نظر می رسد یک سیاره در مدار خود به عقب می چرخد.

Hot jupiter orbitingCROP - کشف یک سیاره جهنمی داغتر از گدازه مذاب + عکس

آدیسون می گوید: “اگر به منظومه شمسی نگاه کنید ، همه سیارات در یک جهت خورشید در حال چرخش هستند ، اما مدار این سیاره جدید چنان کج شده است که در واقع در جهت مخالف ستاره میزبان خود می چرخد.”

با وجود این دما که برای تبخیر بیشتر فلزات کافی است ، TOI-1431b ممکن است مکان خوبی برای تعطیلات تابستانی به نظر نرسد ، اما فرصت خوبی برای ستاره شناسان برای درک بهتر حرکات و جو چنین سیارات است.


کلیدواژه : سیارهفضاناسا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید