پ
آنچه استعداد و خلاقیت کودکان را از بین می برد

آنچه استعداد و خلاقیت کودکان را از بین می برد

بازی یکی از مهمترین جنبه های زندگی کودک است ، زیرا به او می آموزد که چگونه به طور اجتماعی فکر کند و تعامل کند. کودکان خلاقیت و استعدادهای خود را در بازی پرورش می دهند و این می تواند به کودک در رشد اجتماعی ، عاطفی ، ذهنی و حتی جسمی کمک کند. بازی […]

بازی یکی از مهمترین جنبه های زندگی کودک است ، زیرا به او می آموزد که چگونه به طور اجتماعی فکر کند و تعامل کند. کودکان خلاقیت و استعدادهای خود را در بازی پرورش می دهند و این می تواند به کودک در رشد اجتماعی ، عاطفی ، ذهنی و حتی جسمی کمک کند.

بازی برای کودکان مزایای دیگری از جمله یادگیری مهارت های حرکتی ، نحوه حل تعارضات و همچنین خلاقیت و تخیل را به همراه دارد ، اما گاهی اوقات دخالت های غیرضروری والدین هنگام بازی کودکان و همچنین برخی اشتباهات دیگر والدین منجر به کور شدن استعداد و خلاقیت کودکان می شود.

تذکرهای بیش از حد

بعضی از والدین هنگام بازی کودک ترس هایی دارند که باید کنار بگذارند ، زیرا این ترس ها در واقع می تواند مانع از این شود که کودک چیزهای جدیدی را امتحان کند. فرض کنید کودک نقاشی می کشد و والدینی دائماً به او یادآوری می کنند: “مراقب باشید مداد در چشم نگذارید.” به جای این هشدارها ، والدین می توانند از کودک خود مراقبت کرده و او را ترغیب به ترسیم و ایده پردازی کنند.

تشویق کودک به بازی باعث افزایش اعتماد به نفس ، خلاقیت و استعداد او می شود. سعی کنید نگران کارهای کوچکی باشید که کودکان انجام می دهند. البته ، ایمنی امری حیاتی است و این نشان می دهد که شما نگران سلامتی فرزند خود هستید ، اما این نگرانی ها باید متعادل باشد. در غیر این صورت ، ممکن است در حالی که فرزندتان از نظر جسمی سالم است ، نگرانی در مورد رشد و استعداد او غرق شوید و از نظر عاطفی آسیب دیده باشید.

Increase talent and creativity in children 2 - آنچه استعداد و خلاقیت کودکان را از بین می برد

پاداش بیش از حد

تحقیقات علمی نشان داده است که پاداش ها مانع خلاقیت و کنجکاوی در کودکان می شود. با پاداش دادن به یک رفتار یا انجام کاری ، کودک سعی می کند آنچه را که والدین می خواهند انجام دهند تا تنها پاداش را دریافت کند. در واقع ، جوایز لذت ذاتی فعالیت های خلاقانه را از بین می برد.

تشویق به رقابت

قرار دادن کودکان در موقعیت از دست رفته منجر به عدم پیشرفت و از بین رفتن خلاقیت و استعداد در کودکان می شود. رقابت سخت است و همیشه دو طرف دارد. یک طرف موفقیت است و یک طرف دیگر باخت. در این بین یکی پیروز می شود و دیگری می بازد. کودکی که می خواست برنده شود با ضرر روبرو می شود و این باعث می شود کودک به توانایی و انگیزه خود برای ادامه کار ایمان نیاورد و دیگر به دنبال موفقیت رضایت بخش نباشد. از طرف دیگر تشویق کودک برای رقابت باعث استرس ، اضطراب و پرخاشگری می شود.

انتظارات زیاد

اصرار والدین برای بهتر شدن ، برتری و … همیشه نتیجه مطلوب آنها را برآورده نمی کند. انتظارات زیاد معمولاً کودکان را تحت فشار قرار می دهد تا از رهنمودهای کاملاً مشخصی پیروی کنند و خلاق ، اکتشافی و ابتکاری نداشته باشند.

همچنین ، وقتی انتظارات والدین از کودک با علایق ، استعدادها و گرایش های آنها مطابقت ندارد ، انتظارات می تواند صدمات جبران ناپذیری به رشد و استعداد کودک وارد کند. القا “” شما باید بهترین باشید “به هر شکل و با هر رفتاری کودک را وادار می کند تا برای رسیدن به این خواسته در مقابل این میل درونی تلاش کند.

این باعث می شود که کودک دائماً اضطراب داشته باشد ، انتظاراتی فراتر از توانایی های او وجود دارد. حال ، اگر کودک نتواند این مهارت را در عمل نشان دهد ، دچار نارسایی ، درماندگی ، استرس و اضطراب می شود که مانع خوشبختی ، استعداد و خلاقیت کودک می شود. بنابراین ، انتظارات والدین باید متناسب با سن ، توانایی ، سطح رشد جسمی و روحی کودک باشد و باید توجه داشت که این توانایی ها در کودکان یکسان نیست.

با موبایل بازی کنید

بازی یک روند خلاقانه قابل توجه است که سلامت عاطفی ، تخیل ، حل مسئله و تفکر کودک را افزایش می دهد. وقتی کودک سناریوهای مختلفی را در بازی اختراع می کند ، اعتماد به نفس او افزایش می یابد. با این حال ، در بازی های موبایل ، آنچه کودکان روی صفحه می بینند ، فقط نمایانگر چیزهایی در دنیای واقعی است.

نمادهای صفحه به اندازه تعاملات آنها با مردم و اشیای دنیای واقعی قادر به ارائه تجربه کاملی برای کودکان نیستند. علاوه بر این ، بازی و نحوه انجام آن قبلاً توسط برنامه نویس تجویز شده است. کاری که کودکان در بازی های موبایل انجام می دهند بازی با قوانین و طراحی توسط شخص دیگری است.

در بازی های موبایل ، کودک حتی اگر خودش بخواهد نمی تواند ایده و خلاقیت نشان دهد. در نتیجه ، استعدادها و خلاقیت کودکان هرگز بروز نمی کند. بنابراین به جای سرگرمی کودکان با تبلت و تلفن همراه ، سعی کنید با انجام بازی های غیر موبایل ، کودکان تجربه های متنوعی را تجربه کنند.

انواع اسباب بازی ها را بخرید

آنچه والدین باید بدانند این است که اسباب بازی های بیش از حد باعث افزایش خلاقیت کودکان نمی شود. به گفته متخصصان ، تعداد زیادی از اسباب بازی ها حواس کودکان را پرت کرده و از تمرکز آنها می کاهند.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که بازی با تعداد زیادی اسباب بازی می تواند بر میزان تمرکز کودکان تأثیر بگذارد و حتی خلاقیت ، مهارت های زندگی ، تعاملات اجتماعی ، تخیل ، سلامت روان و کار گروهی را مختل کند. به عنوان یک قاعده ، شما می توانید تعدادی از اسباب بازی ها را در اختیار کودک خود قرار دهید که به عنوان کمکی برای نیازهای مختلف رشد وی به کار می روند. آنها می توانند اسباب بازی هایی مانند پازل ، بلوک های خانه ، اسباب بازی های شنی ، نقاشی و … باشند که تخیل ، خلاقیت ، فعالیت بدنی ، مهارت حل مسئله و … را در کودکان تحریک می کنند.

Increase talent and creativity in children 3 - آنچه استعداد و خلاقیت کودکان را از بین می برد

آموزش نقاشی با کپی برداری

کودکان معمولاً آنچه را که در هنگام نقاشی در ذهن دارند ترسیم می کنند. پیاژه معتقد بود که نقاشی کودکان فعالیتی بین بازی و تصویرگری است که از طریق آن کودک دنیای واقعی را نشان می دهد. در واقع ، کودکان آنچه را که در ذهن دارند پردازش می کنند و سپس به روش خود می کشند.

کتاب هایی وجود دارد که در آن کودک باید یک شکل را از شکل نقاشی شده رنگ کند یا شکل ناقص را از شکل دیگر کامل کند. چنین کتابهایی نه تنها مفید نیستند ، بلکه روحیه خلاقیت و استعداد هنری کودکان را از بین می برند. بنابراین ، والدین باید کودک را برای افزایش تخیل راهنمایی کنند و با دادن ایده به او ، او را ترغیب به ایده پردازی کنند.


منبع
برگرفته از برترین ها
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید