پ
لنز هوشمندی که علائم اصلی گلوکوم را تشخیص می دهد

لنز هوشمندی که علائم اصلی گلوکوم را تشخیص می دهد

ما انتظار داریم که هنگام استفاده از لنزهای تماسی بینایی ما بهبود یابد ، اما ممکن است آنها بتوانند علائم حیاتی را نیز بررسی کنند. طبق مقاله جدیدی که در مجله Biomedical Engineering منتشر شده است ، یک لنز تماسی نرم و شفاف جدید که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است ، […]

ما انتظار داریم که هنگام استفاده از لنزهای تماسی بینایی ما بهبود یابد ، اما ممکن است آنها بتوانند علائم حیاتی را نیز بررسی کنند.

طبق مقاله جدیدی که در مجله Biomedical Engineering منتشر شده است ، یک لنز تماسی نرم و شفاف جدید که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است ، می تواند فشار داخل چشم (IOP) را از طریق تلفن همراه در زمان واقعی اندازه گیری کند. آهسته

از همه مهمتر ، این دستگاه قادر بود تمام عملکردهای مورد نیاز را به صورت بی سیم انجام دهد و ۱۰ داوطلب آزمایش کننده آن هیچ التهابی نشان ندادند. این دستگاه می تواند فواید مهمی برای مبتلایان به گلوکوم (آب سیاه) داشته باشد.

لنز هوشمندی که علائم اصلی گلوکوم را تشخیص می دهد

این لنزهای تماسی از یک آنتن بی سیم ، یک سنسور فشار ، یک باتری و یک فلز انعطاف پذیر برای ایجاد اتصال بی سیم استفاده می کنند.

وقتی روی خرگوش آزمایش شد ، نتایج قابل مقایسه با فشار سنج چشمی تجاری بود و وقتی روی ۱۰ داوطلب آزمایش شد ، کاملاً ایمن بودند و هیچ التهابی ایجاد نمی کردند. این می تواند علائم حیاتی مانند ضربان قلب ، دمای بدن ، فعالیت الکتریکی قلب و همچنین غلظت گلوکز ، الکل و اسید لاکتیک در مایعات بدن مانند عرق ، اشک و بزاق را اندازه گیری کند. اندازه گیری مداوم این موارد در تشخیص طیف وسیعی از بیماری ها مهم است.

از نظر پزشکی ، چشم گزینه خوبی برای اندازه گیری این علائم حیاتی است زیرا می تواند حسگرها را در معرض مایعات بدن مانند اشک قرار دهد. این فناوری می تواند به تشخیص بیماری های متعدد کمک کند ، اما مطالعات فعلی در تشخیص گلوکوم متمرکز است.

لنز هوشمندی که علائم اصلی گلوکوم را تشخیص می دهد

گلوکوم نوعی اختلال بینایی است که می تواند منجر به کاهش بینایی دائمی شود و دانشمندان معتقدند فشار چشم تنها عامل خطری است که می تواند کنترل شود ، به این معنی که تنها راه درمان ادکلن کاهش فشار چشم است.

فشار چشم معمولاً به روش های مختلفی اندازه گیری می شود ، اما این روش ها وضعیت بالینی فرد را بررسی نمی کنند. این شرایط برای نظارت بهتر مهم است. این لنزهای تماسی می توانند برای حل این مشکل مفید باشند.

اگرچه این لنزها می توانند به نظارت بر آب سیاه کمک کنند ، اما ساخت آنها چالش هایی دارد. به عنوان مثال ، حسگرهایی که از فلزات یا مواد نیمه هادی در داخل استفاده می کنند ، توانایی تشخیص تغییر شکل بسیار کوچک لنز را به دلیل نوسانات فشار چشم ندارند.

علاوه بر این ، مدارهای پیچیده ای برای تقویت حسگرهای زیستی لازم است و مواد الکترونیکی سفت و سخت می توانند بینایی انسان را مسدود کرده و حتی به قرنیه و پلک آسیب برسانند. سرانجام ، اندازه گیری سیگنالهای بیولوژیکی حاصل از لنز به تجهیزات بزرگی نیاز دارد. این می تواند دامنه حرکت فرد را به خانه و مرکز درمانی محدود کند.

اگرچه خیلی زود است که این لنزهای هوشمند به ابزاری مناسب برای تشخیص گلوکوم تبدیل شوند ، اما این تحقیقات هنوز قابل ستایش است و می تواند روشی جدید و بدون عارضه برای تشخیص ، پایش و درمان بیماری هایی مانند گلوکوم باشد.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید