پ
علت تورم غدد لنفاوی بعد از زدن واکسن کرونا چیست ؟

علت تورم غدد لنفاوی بعد از زدن واکسن کرونا چیست ؟

برخی افراد پس از دریافت واکسن کرونا ، غدد لنفاوی متورم را تجربه می کنند. اما اگر پس از دریافت واکسن به چنین علامتی مبتلا شدید ، نگران نباشید ، این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن شما در حال کار است. اگر غدد لنفاوی شما هرگز متورم شده باشد ، می دانید که […]

برخی افراد پس از دریافت واکسن کرونا ، غدد لنفاوی متورم را تجربه می کنند. اما اگر پس از دریافت واکسن به چنین علامتی مبتلا شدید ، نگران نباشید ، این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن شما در حال کار است.

اگر غدد لنفاوی شما هرگز متورم شده باشد ، می دانید که حضور آنها چقدر ناخوشایند (و به طور موقت آزار دهنده) است.

اما وقتی غدد لنفاوی (غدد لوبیایی شکل کوچک) در سراسر بدن شما رشد می کنند ، معمولاً نشانه این است که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به آنچه تهدید می کند واکنش نشان می دهد.

پس از تزریق واکسن ، بدن شما بعد از تکمیل ایمن سازی ویروس کرونا ، ویروس جدیدی را تشخیص می دهد ، به این معنی که ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند اما کوتاه مدت به ویژه بعد از دوز دوم داشته باشید ،

علائم شما ممکن است تورم و درد در ناحیه بازو در اطراف محل تزریق ، تب خفیف ، سردرد ، لرز و احتمالاً حتی تورم غدد لنفاوی باشد. حتی برخی از زنان غدد لنفاوی متورم در زیر بغل را با سرطان پستان اشتباه می گیرند.

با این حال ، جیمی آلن ، داروساز ، Ph.D. دانشیار داروسازی در دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید: “مطمئن باشید که غدد لنفاوی متورم فقط نشانه کار سیستم ایمنی بدن شما پس از واکسن است.”

اما این غده ها چه شکلی هستند؟ و اگر این عارضه جانبی آزار دهنده را تجربه کردید ، تورم چه مدت طول می کشد؟ سیستم ایمنی بدن شما از شبکه عروق لنفاوی و غدد لنفاوی تشکیل شده است. طبق انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، آنها سیستم لنفاوی شما را تشکیل می دهند که مایعات ، مواد زائد ، ویروس ها و باکتری های وارد شده به بافت های خارج از جریان خون شما را جمع می کند.

عروق لنفاوی شما کمی شبیه عروق خونی است. اما به جای خون ، آنها حاوی مایع شفاف و آبکی (معروف به مایع لنفاوی) هستند. عملکرد اصلی این مایعات مبارزه با عفونت ها با کمک گلبول های سفید خون است. بنابراین اساساً ، غدد لنفاوی ما به عنوان فیلتر مواد بالقوه مضر عمل می کنند.

اگر اتفاقاً دچار عفونت ، آسیب یا بیماری مانند سرطان شده باشید ، غدد گردن ، زیر بغل ، زیر چانه یا اطراف کشاله ران شما ممکن است متورم یا بزرگ شوند زیرا آنها در تلاشند مواد مضر خارج از بدن شما را فیلتر کنند.

اگر بعد از تزریق تورم ایجاد شود ، به احتمال زیاد آنها را در زیر بغل و گردن خود مشاهده خواهید کرد ، معمولاً در اطراف محل تزریق هستند و مانند یک توده نرم احساس می شوند. یادآوری این نکته نیز مهم است که این عارضه جانبی فقط مختص واکسن کرونا نیست و حتی می تواند در نتیجه تزریق آنفولانزا ایجاد شود.

افرادی که غدد لنفاوی متورم را تجربه می کنند ممکن است به طور متوسط ​​۱۰ روز پس از واکسیناسیون دچار این مشکل شوند. اما بدن متفاوت است و تورم ممکن است حدود یک هفته طول بکشد.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید