خطر بیخ گوش زمین ؛ موشکی در حال سقوط است !

گزارش شده است که موشک حامل ماژول مرکزی ایستگاه فضایی چین از کنترل خارج شده و در حال سقوط به زمنین است اما مشخص نیست که در کجا فرود خواهد آمد!

موشک بزرگ حامل ماژول مرکزی ایستگاه فضایی چین در حال وارد شدن به جو زمین است و به طور غیرقابل کنترل سقوط می کند اما هنوز مشخص نیست که کجا فرود خواهد آمد.

موشک Long March 5B چین پس از پرتاب بخشی از ایستگاه فضایی جدید به شکل T چین در روز پنجشنبه به وقت محلی وانچانگ به صورت غیرقابل پیش بینی سقوط می کند. ماژول ایستگاه فضایی ۲۲٫۵ تنی Tianhe پس از عملیات جداسازی ماژول در مدار است که اکنون انتظار می رود طی چند روز یا حدود یک هفته دوباره وارد جو زمین شود.

به گفته اسپیس دات کام ، این یکی از بزرگترین ورودهای مجدد کنترل نشده یک فضاپیما خواهد بود و می تواند به طور بالقوه در یک منطقه مسکونی به زمین بنشیند ، اگرچه کارشناسان تخمین می زنند که این هواپیما می تواند در یک منطقه غیر مسکونی مانند اقیانوس های زمین فرود بیاید که بیش از ۷۰ درصد کره زمین را پوشش می دهد. احتمال برخورد یک فرد خاص با بقایای فضایی یک بار در هر تریلیون تخمین زده می شود.

ترسیم مسیر این مرحله از سقوط موشک دشوار است ، اگر غیرممکن باشد ، زیرا عدم اطمینان زیادی در محاسبه تأثیر کشش جوی بر روی ماژول مرکزی وجود دارد. جو زمین می تواند با فعالیت خورشیدی گسترش یابد یا با آن منقبض شود ، تخمین دقیق زمان و مکان فرود موشک را دشوار می کند.

اسپیس دات کام با اشاره به اینکه شیب مداری این جسم ۵/۴۱ است ، نوشت که سرعت بالای جسم موشک به این معنی است که تقریبا هر ۹۰ دقیقه به دور زمین می چرخد ​​و بنابراین تغییر فقط چند دقیقه در زمان ورود منجر به نقطه ورود مجدد هزاران کیلومتر. به این مفهوم که می تواند به هرجای زمین وارد شود.

Long March 5B - خطر بیخ گوش زمین ؛ موشکی در حال سقوط است !

گفته می شود که بیشتر بقایای موشک در جو می سوزد و تنها بزرگترین قطعات وارد زمین می شوند. مرکز کنترل پرتاب معمولاً تمام تلاش خود را می کند تا قطعه باقی مانده را به زمین برگرداند و محل سقوط آن را تخمین بزند.

جاناتان مک داول ، اخترفیزیکدان دانشگاه هاروارد ، برنامه بازگشت طولانی مارس ۵B را با سایر رویدادهای مهم مقایسه کرد ، مهمترین آنها بازگشت کنترل نشده ایستگاه فضایی ۷۶ تنی ناسا Skylab نزدیک به ۴۲ سال پیش بود و گفت کنترل کننده‌های زمینی توانستند ایستگاه فضایی را تا حدی بالای نقطه برنامه ریزی شده خود برای عبور از اقیانوس هند هدایت کنند، اما مسیر آن بسیار بیشتر از حد انتظار کشیده شد.

مک داول در مورد بازگشت Long March 5B گفت ، این می تواند یک نقطه عطف مهم در حوادث اخیر باشد ، اما مطمئناً بزرگتر از Skylab ناسا نیست.

تیان هی ماژول پایه اولین ایستگاه فضایی چین است. این ماژول بزرگترین فضاپیمایی است که این کشور تاکنون ساخته است. طول آن ۱۸ متر و عرض آن در وسیع ترین نقطه آن ۴٫۲ متر و جرم آن ۲۲٫۵ تن است.

قرار است ایستگاه فضایی چین در مدار کم زمین در ارتفاع ۲۱۱ مایل (۳۴۰ کیلومتر) تا ۲۸۰ مایل (۴۵۰ کیلومتر) کار کند. گفته می شود این ایستگاه ۱۰ ساله است ، اگرچه با نگهداری مناسب می تواند بیش از ۱۵ سال دوام داشته باشد.

چین در حال برنامه ریزی برای ساخت یک پروژه شلوغ در ایستگاه فضایی است که طبق گزارش رسانه های دولتی باید در پایان سال ۲۰۲۲ تکمیل شود. درست مانند ایستگاه فضایی بین المللی ، مجموعه چینی از چندین ماژول تشکیل خواهد شد که نیاز به ۱۰ پرتاب دیگر دارد: پرتاب ماژول ، چهار مأموریت پرتاب خدمه و چهار فضاپیمای باری.

منبع
باشگاه خبرنگاران
کلیدواژه : چینزمینفضاموشک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید