گرم شدن کره زمین به مرز جدیدی می رسد

گرم شدن کره زمین به مرز جدیدی می رسد
ب

گرم شدن کره زمین به مرز جدیدی می رسد

کارشناسان اقلیم می گویند احتمال نزدیک شدن زمین به یکی از مهمترین مرزهای گرم شدن کره زمین در پنج سال آینده زیاد است.

یک مطالعه گسترده نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۵ ، حداقل در طی یک سال ، ۴۰ درصد زمین گرم تر از ۱.۵ “درجه سانتیگراد بیشتر از” دوره پیش از صنعتی “است.

این نتیجه گیری در گزارشی توسط سازمان جهانی هواشناسی (WMO) منتشر شده است.

این تحلیل بر اساس مدلی بود که توسط آژانس هواشناسی انگلیس تهیه شده و توسط محققان و کارشناسان ۱۰ کشور از جمله ایالات متحده و چین انجام شده است.

در دهه گذشته تخمین زده شد که احتمال رسیدن به ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش در یکی از سالهای آن دهه تنها ۲۰٪ است ، اما همانطور که در بالا ذکر شد ، ارزیابی جدید بیان می کند که این خطر ۴۰٪ است.

لئون هرمانسون ، محقق ارشد آژانس هواشناسی انگلیس ، گفت: “واضح است که دمای پیش بینی شده در مقایسه با دمای سالهای ۱۸۵۰-۱۵۰۹ به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.”

وی گفت: “این افزایش به این معنی است که ما به یک درجه حرارت ۱.۵ درجه سانتیگراد نزدیک می شویم ، اگرچه هنوز به آن نقطه نرسیده ایم ، اما اگر این پیش بینی صحیح باشد ، مشخص است که به آن نزدیک می شویم.”
وی هشدار می دهد که زمان مورد نیاز برای اقدامات قاطع و ضروری به سرعت از دست می رود.

با این حال ، محققان متذکر می شوند که حتی اگر در پنج سال آینده گرمایش کره زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پیش صنعتی برسد ، بازهم موقتی خواهد بود.

روند طبیعی این است که دما ممکن است طی چند سال آینده سرد شود و ممکن است یک یا دو دهه دیگر طول بکشد تا دما به طور دائمی از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر رود.

طبق توافق نامه پاریس ، افزایش دما باید در مقایسه با دوره قبل از صنعتی شدن حداکثر ۲ درجه سانتیگراد باشد و توصیه می شود سعی کنید این رقم زیر ۱.۵ درجه باشد ، اما در این مورد نیز برای افزایش دما برای مدت طولانی این نیست که رسیدن یا عبور از این حد برای یک سال نگران کننده است.

به گفته دکتر جوری روگل ، مدیر تحقیق در دانشگاه لندن ، کالج امپریال گرانتهام کالج ، افزایش ۱.۵ درجه ای گزارش سازمان هواشناسی را نباید با افزایش ۱.۵ درجه ای توافق نامه پاریس اشتباه گرفت.

وی توضیح می دهد که اهداف تعیین شده در موافقت نامه پاریس به گرم شدن کره زمین اشاره دارد ، به این معنی که پس از تنظیم تغییرات سال به سال مشاهده می شود که دمای کره زمین با گذشت زمان افزایش یافته است و اینگونه است که باید باشد. مهم تلقی می شود.

دکتر روگل اضافه می کند که اگر دما در یک سال بالاتر از ۱.۵ درجه سانتیگراد باشد ، اگرچه ممکن است خبر بدی باشد ، به معنای نقض حد تعیین شده در توافق نامه پاریس نیست.

به گفته بی بی سی ، البته وی اضافه می کند که در هر صورت ، حتی افزایش دما در یک سال به ما یادآوری می کند که اقدامات انجام شده تاکنون کافی نیست و باید بلافاصله افزایش انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر رساند.

گزارش جدید یکی از گزارش هایی است که در اجلاس توافق نامه پاریس که در نوامبر سال جاری در گلاسگو اسکاتلند برگزار می شود ، ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.