رابطه بین تعداد خواهر و برادر و مشکلات قلبی

رابطه بین تعداد خواهر و برادر و مشکلات قلبی

در یک مطالعه اخیر ، محققان دانشگاه لوند در سوئد رابطه بین تعداد و سن نسبی خواهر و برادر و خطر وقایع قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده را بررسی کردند.

نتایج نشان می دهد عضویت در یک خانواده بزرگتر با چندین خواهر و برادر یا فرزند دوم یا سوم خانواده می تواند خطر مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، بیماری های قلبی عروقی ، که قلب و رگ های خونی را تحت تأثیر قرار می دهد ، یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است.

سابقه خانوادگی و عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب از جمله عوامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی عروقی از جمله بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی است.

2373272 - رابطه بین تعداد خواهر و برادر و مشکلات قلبی

علاوه بر سابقه خانوادگی ، که عمدتا تحت تأثیر عوامل ژنتیکی است ، شواهدی وجود دارد که ساختار خانواده ، به ویژه ترتیب تولد و تعداد اعضای خانواده ، می تواند بر خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی عروقی تأثیر بگذارد.

یک مطالعه مشاهده ای بزرگ روی افراد ۳۰-۵۸ ساله نشان می دهد که تعداد خواهر و برادرها و ترتیب تولد می تواند بر خطر کلی حوادث قلبی عروقی در طی یک دوره پیگیری ۲۵ ساله تأثیر بگذارد.

این مطالعه شامل داده های ۱.۳۶ میلیون مرد و ۱.۳۲ میلیون زن از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ بوده است.

محققان مشاهده کردند از نظر اندازه خانواده، مردان و زنانی که بیش از یک خواهر و برادر دارند، در مقایسه با کسانی که خواهر و برادر ندارند، کمتر در معرض خطر مرگ هستند. اما مردان و زنانی که بیش از سه خواهر و برادر دارند، با ریسک بالاتر مشکلات قلبی عروقی مواجه هستند.

در مورد ترتیب تولد هم، بچه‌های اول در مقایسه با بچه‌های بعد، با خطر کمتر مشکلات قلبی عروقی روبرو هستند. در عوض، بچه‌های اول با ریسک بالاتر مرگ به هر دلیلی روبرو هستند.

محققان تأکید می کنند که برای تعیین وجود این رابطه ، تحقیقات بیشتری لازم است./ مهر

کلیدواژه : سکتهقلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید