فایده یک ساعت زود بیدار شدن از خواب

فایده یک ساعت زود بیدار شدن از خواب

یافته های محققان دانشگاه کلرادو برخی از قوی ترین شواهد را نشان می دهد که نسخه کرونوتیپ – میل فرد به خوابیدن در یک ساعت مشخص – بر خطر افسردگی تأثیر می گذارد.

وی افزود: “ما مدتی است می‌دانیم که بین زمان خواب و خلق و خو رابطه وجود دارد، اما سوالی که اغلب از پزشکان بالینی می‌شنویم این است: چقدر زود از خواب بیدارشدن فایده دارد؟” »

“ما دریافتیم که حتی یک ساعت تغییر در زمان خواب با کاهش قابل توجه خطر ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد.”

مطالعات مشاهده ای قبلی نشان داده است که شب زنده دارها بدون توجه به مدت خواب شان، دو برابر بیشتر از افراد سحرخیز دچار افسردگی می‌شوند. اما از آنجا که اختلالات خلقی خود می‌توانند الگوی خواب را مختل کنند، محققان هنوز در رمزگشایی علل آن هستند.

شناخته شده است که بیش از ۳۴۰ نوع ژنتیکی متداول ، از جمله PER2 به اصطلاح “ژن ساعت” ، روی کرونوتیپ شخصی فرد تأثیر می گذارد و ژنتیک در کل ۱۲-۴۲٪ از اولویت های زمان خواب ما را توضیح می دهد.

محققان دریافته اند که یک ساعت کمبود خواب با کاهش ۲۳ درصدی خطر ابتلا به اختلالات افسردگی همراه است.

با توضیح دلیل این امر ، برخی تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور بیشتر در طول روز ، که افراد صبح زودتر به آن مبتلا می شوند ، منجر به ایجاد تعداد زیادی اثر هورمونی شده است که می تواند بر روحیه تأثیر بگذارد.

محققان تأکید می کنند که یک آزمایش بالینی تصادفی بزرگ برای تعیین قطعی اینکه آیا زود خوابیدن می تواند افسردگی را کاهش دهد ، ضروری است./مهر

کلیدواژه : افسردگیخواب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید