FATF ( اف ای تی اف ) چیست؟

FATF ( اف ای تی اف ) چیست؟

FATF - FATF ( اف ای تی اف ) چیست؟

FATF یک سازمان فراملی است که برای مقابله با جرم مالی سیاست ها و استانداردهایی را طراحی و ترویج می کند. این استانداردها پولشویی ، تأمین مالی تروریسم و ​​سایر تهدیدهای سیستم مالی بین المللی را هدف قرار می دهد.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در سال ۱۹۸۹ به دستور گروه هفت (G7) تأسیس شد و در پاریس مستقر است.

افزایش چشمگیر تجارت بین الملل منجر به تعدادی از جرایم مالی از جمله پولشویی با رشد اقتصاد جهانی شده است. گروه ویژه اقدام مالی توصیه هایی را برای مبارزه با این جرایم ارائه می دهد ، نظرات اعضای خود را بررسی می کند و درصدد افزایش پذیرش مقررات مبارزه با پولشویی از کشورهای جهان است.
از آنجا که شیوه های پولشویی به طور مداوم در حال تغییر است ، FATF سالانه این استانداردها را به روز می کند.

در سال ۲۰۰۱ ، دستورالعمل هایی برای مبارزه با بودجه تروریسم به این پیشنهاد اضافه شد. این استانداردها آخرین بار در سال ۲۰۱۲ به روز شده و تهدیدهای جدیدی از جمله منع گسترش سلاح های هسته ای و شفافیت مالی را هدف قرار داده اند.
FATF چند عضو دارد؟

در حال حاضر ، این کارگروه دارای ۳۷ عضو است. بیشتر اعضای FATF کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی هستند. برای عضو شدن ، یک کشور باید دارای ویژگی های مهمی از جمله جمعیت بالا ، تولید ناخالص داخلی قابل توجه ، بخش بانکی توسعه یافته و غیره باشد. اعضا همچنین باید مطابق با استانداردهای مالی پذیرفته شده عمل کنند و عضو سایر سازمانهای مهم بین المللی باشند.
در عین حال ، کشورهای عضو متعهد به تأیید و پشتیبانی از آخرین توصیه های FATF هستند.

تعداد زیادی از سازمانهای بین المللی به عنوان ناظر در FATF شرکت می کنند. صندوق بین المللی پول (IMF) ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) ، بانک جهانی و پلیس بین الملل از جمله این موارد هستند.

کشورهایی که با این سازمان همکاری نمی کنند در لیست سیاه قرار دارند. در حال حاضر ، به جز ایران ، کره شمالی و کوبا در این لیست هستند. ایران برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در این لیست قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۵ ، وضعیت پس از امضای به اصطلاح توافق هسته ای به حالت تعلیق درآمد.

کشورهایی که به عنوان پناهگاه های امن برای حمایت از تأمین مالی تروریسم و ​​پولشویی معرفی شده اند نیز در لیست خاکستری FATF قرار دارند. قرار گرفتن این کشورها در این لیست به معنای هشدار برای احتمال ورود به لیست سیاه است.

بسیاری از کشورها توصیه های این گروه کاری را جدی می گیرند. اگر کشوری در فهرست سیاه FATF قرار گیرد ، شانس خود را برای ادغام در سیستم بانکی جهانی از دست خواهد داد. کاهش تجارت بین المللی ، تحریم های اقتصادی توسط صندوق بین المللی پول ، بانک جهانی ، ای دی بی ….از دیگر پیامدهای قرار گرفتن در لیست سیاه است.

کلیدواژه : چیستان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید