چگونه بفهمیم بدن کم آب است؟

چگونه بفهمیم بدن کم آب است؟

نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب برای خانم ها و ۳ تا ۴ لیتر آب برای آقایان ضروری است. آب یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده بدن است. به گونه ای که بیش از دو سوم وزن بدن هر فرد سالم آب باشد. این اهمیت این سیال زندگی را به بهترین شکل ممکن تعیین می کند. اما کم آبی بدن نوعی اختلال است که هر کسی می تواند با آن روبرو شود که بسیار خطرناک است.

کمبود آب بدن منجر به از بین رفتن مواد معدنی می شود که مسئول ریتم طبیعی قلب هستند. کمبود پتاسیم و منیزیم یکی از دلایل ریتم غیر طبیعی قلب است. کلید هضم و جذب ویتامین ها و مواد معدنی ، از بین بردن سموم ، محافظت از بافت ها ، مفاصل ، نخاع و تنظیم دمای بدن از طریق تعریق و در نهایت هر عملکرد بدن ، آب است.

حتی اگر هیچ نشانه کم آبی ندارید ، خود را ترغیب کنید که در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید. علاوه بر این ، مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات آبدار رسیده باعث افزایش میزان آب در بدن و همچنین جذب ویتامین ها و مواد معدنی می شود.

dehydration - چگونه بفهمیم بدن کم آب است؟

این علائم کم آبی را جدی بگیرید و به محض دریافت ۱۰ اخطار ، نوشیدن آب را در اولویت قرار دهید:

بوی بد دهان

دلیل اصلی بوی بد دهان کاهش بزاق و خشکی دهان است. بزاق دهان را از باکتری پاک می کند و هنگامی که کمبود آب بدن در اثر کم آبی بدن کاهش می یابد ، باکتری های دهان افزایش یافته و تنفس شما بد می شود.

هوس های غذایی

کمبود آب بدن از آزاد شدن گلیکوژن و سایر اشکال انرژی توسط اعضای بدن جلوگیری می کند. زیرا برای ترشح آن به آب نیاز دارند. این امر بدن شما را هوس غذاها ، به ویژه شیرینی می کند ، زیرا بدن نمی تواند گلیکوژن تولید کند. قبل از اینکه به دنبال شیرینی بروید یک لیوان آب بنوشید. حتی می توانید میوه یا سبزیجات را میل کنید.

درد و التهاب

غضروف در مفاصل در حضور آب وجود دارد که به عنوان روان کننده عمل می کند. وقتی بدن کم آب است ، غضروف ها آب کافی برای خیس شدن ندارند که باعث چروک شدن آن می شود. این باعث ایجاد اصطکاک زیادی در هنگام حرکت مفاصل می شود که منجر به درد مفاصل می شود. کاهش قهوه ، نوشیدنی های غیر الکلی و چای های غیر گیاهی و افزایش مصرف آب می تواند درد مفاصل را تا حد زیادی کاهش دهد.

سردرد

کمبود آب بدن باعث می شود که بافت مغز آب خود را از دست بدهد. این باعث فشار از جمجمه به مغز می شود و نتیجه ای جز سردرد و سبکی سر ندارد. از طرف دیگر ، جریان خون کاهش می یابد ، که میزان اکسیژن رسیده به مغز را کاهش می دهد ، رگ های خونی را گشاد می کند و باعث سردرد می شود. هنگام سردرد سعی کنید به جای چای یا سایر نوشیدنی ها آب بنوشید.

ریتم غیر طبیعی قلب

کمبود آب بدن منجر به از بین رفتن مواد معدنی می شود که مسئول ریتم طبیعی قلب هستند. کمبود پتاسیم و منیزیم یکی از دلایل ریتم غیر طبیعی قلب است.

یبوست و عملکرد ضعیف گوارشی

کم آبی یکی از رایج ترین علائم یبوست مزمن است. کمبود آب بدن باعث می شود که روده بزرگ نتواند مواد زاید را دفع کند. آب به تجزیه مواد مغذی کمک کرده و مواد مغذی را بهتر جذب می کند. عدم نوشیدن آب کافی منجر به عملکرد ضعیف گوارشی می شود.

خشکی پوست و لب ها

هنگامی که کمبود آب دارید ، بدن اولویت بندی کرده و آب را به مهمترین مکان ممکن مانند مغز می فرستد. اولین قربانی کم آبی است! کاهش خاصیت ارتجاعی پوست در نتیجه کمبود آب ، آن را در معرض چین و چروک زودرس قرار می دهد.

کاهش عملکرد مغز

عدم توانایی در تمرکز ، مشکلات حافظه ، خستگی مغز ، سردرد ، عصبانیت ، افسردگی و مشکلات خواب از دیگر علائم کم آبی بدن است. ۸۵ درصد مغز برای عملکرد مناسب به آب نیاز دارد. آب انرژی الکتریکی لازم برای تمام کارهای مغز از جمله فرآیندهای فکر و حافظه را به مغز می دهد. کم آبی کم منجر به کاهش ظرفیت مغز در تمام سنین می شود.

ادرار تیره

ادرار تیره غلظت سموم زیادی دارد و نشانه فوری این است که باید فوراً آب بنوشید. کمبود آب بدن می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

خستگی

وقتی بدن شما آب کافی نداشته باشد ، حجم خون کاهش می یابد ، فشار خون بالا می رود و قلب شما به فعالیت بیشتری احتیاج دارد و در نتیجه خواب آلودگی بیشتری ایجاد می شود.

آبرسانی بسیار مهمتر از آن است که فکر می کنید. آب را نزدیک میز خود نگه دارید. زیرا یادآوری نوشیدن آب به خود آسان تر خواهد بود. در طول کار روزانه آب بنوشید. یک قانون کلی نوشیدن ۱۷۰ میلی لیتر آب در هر ۱۵ دقیقه است.

کلیدواژه : آببدن
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید