نهنگ ولگرد نیمی از کره زمین را شنا کرد! + عکس

دانشمندان دریافته اند که یک نهنگ خاکستری نزدیک به ۲۶۰۰۰ کیلومتر مسافت را طی کرده است که بیش از نیمی از محیط زمین است و رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرده است.

این طولانی ترین مسافت طی شده توسط یک مهره دار دریایی است که تاکنون توسط دانشمندان ثبت شده است.

این پستاندار دریایی یک نهنگ نر ۱۲ متری است که در سال ۲۰۱۳ در سواحل نامیبیا مشاهده شد. این نهنگ معمولاً در آبهای نیمکره شمالی ، به ویژه در اقیانوس آرام شمالی یافت می شود و اولین نهنگ خاکستری است که در نیمکره جنوبی زمین یافت می شود.

گروهی از محققان انگلیسی در تحقیقی که روز چهارشنبه ۹ ژوئن در مجله Biology Letters منتشر شد ، گفتند که پس از چندین سال تحقیق ژنتیکی برای تأیید منشا این نهنگ ، اکنون می توانند آن را تأیید کنند. این حیوان همچنین از اقیانوس آرام شمالی آمده است.

در دنیا دو نوع نهنگ خاکستری وجود دارد. یکی نهنگ خاکستری شرقی است که جمعیتی نسبتاً پایدار در حدود ۲۰۵۰۰ نفر دارد و دیگری نهنگ خاکستری غربی است که بیشتر در معرض خطر شکار تجاری قرار دارد و در مجموع فقط ۲۰۰ مورد در طبیعت دارد. باقی ماندن.

745753454 - نهنگ ولگرد نیمی از کره زمین را شنا کرد! + عکس

نهنگ های خاکستری شرقی برای تولید مثل از دریاهای اطراف آلاسکا و روسیه به مناطقی در کالیفرنیا ، مکزیک مهاجرت می کنند. اما دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد تولید مثل و رشد نهنگ خاکستری غربی ندارند. تعدادی از آنها که ظاهراً برای غذا مهاجرت می کنند ، تاکنون در آبهای شرقی روسیه مشاهده شده اند.

سایمون آلوین ، جانورشناس از دانشگاه استلنبوش در آفریقای جنوبی و یکی از نویسندگان تحقیق فوق گفت: “در ابتدا من کمی در مورد آن شوخی کردم.” “انگار یک خرس قطبی در پاریس دیده شده است که از نظر فنی ممکن است خرس قطبی را به پاریس برده باشد ، اما در حالت طبیعی آن واقع بینانه نیست.”

دانشمندان با مشاهده عکس ها تایید کردند که نهنگی که در نزدیکی نامیبیا دیده می شود یک نهنگ خاکستری است. این حیوان به دلیل سو تغذیه احتمالاً دو ماه در سواحل نامیبیا ماند و دانشمندان توانستند نمونه های آن را جمع آوری کنند.

نویسندگان یک مقاله علمی در مورد این نهنگ پاسخ دقیقی برای این سوال ندارند. آنها حدس می زنند که کاهش سریع یخ در قطب شمال به دلیل تغییرات آب و هوایی ، نهنگ های خاکستری را مجبور به یافتن زیستگاه های جدید کرده است. همچنین ممکن است تغییرات در شرایط محیطی غریزه مسیریابی را مختل کرده و راه خود را گم کرده باشد.

راس هولزل ، استاد زیست شناسی تکاملی در دانشگاه دورهام انگلستان می گوید: “نهنگی که معمولاً بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر مسافت طی نمی کند ، طی مسافت های طولانی در چنین مسافتی می تواند برایش بسیار گران تمام شود.”

دانشمندان ژن های نهنگ خاکستری یافت شده در آبهای جنوب غربی آفریقا را با ژن های دیگر نهنگ خاکستری مستقر در مرکز اطلاعات ملی بیوتکنولوژی آمریکا مقایسه کردند تا ببینند این ژن ها از گله ناشناخته دیگر نهنگ های خاکستری آتلانتیک شمالی است.

مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده ژن های بیش از هزار موجود زنده را ذخیره می کند.

573353547 - نهنگ ولگرد نیمی از کره زمین را شنا کرد! + عکس

محققان دریافتند که این نهنگ کوهان دار از همان گونه شناخته شده است و احتمال کشف گله جدید از آنها تقریباً منتفی است. علاوه بر این ، شواهد فسیلی وجود نهنگهای خاکستری در اقیانوس اطلس وجود دارد و طی چند سال گذشته دو نهنگ خاکستری در اقیانوس اطلس شمالی و مدیترانه مشاهده شده است.

ژن های نهنگ نامیبیایی همچنین با نهنگ های خاکستری اقیانوس آرام شمالی ذخیره شده در پایگاه های داده بیوتکنولوژی سازگار هستند. محققان سازگاری نهنگ را با جمعیت در معرض خطر نهنگ خاکستری غربی تأیید کرده اند ، اما این امر بسیار عجیب است.

در مرحله بعدی مطالعه خود ، تیم تحقیق رویداد محتمل تری را در نظر گرفت که احتمالاً این حیوان از طریق گذرگاه شمال غربی کانادا ، فاصله کانادا و قطب شمال ، به اقیانوس اطلس سفر کرده است. مسیری که ممکن است سایر پستانداران دریایی از آن استفاده کرده باشند.

گزینه های دیگر ، مانند دور زدن آمریکای جنوبی یا شنا کردن از طریق اقیانوس هند ، تا حدی به دلیل گزارش عدم وجود نهنگ های خاکستری در این مناطق قابل قبول نیست. از طرف دیگر ، نهنگ های خاکستری به احتمال زیاد در آب کم عمق تغذیه می کنند و سفرهای طولانی در اقیانوس های بزرگ هند و آرام را دشوار می دانند.

مورد دیگری که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده این است که این نهنگ احتمالاً تنها حیوان گله خود است که چنین سفر طولانی را انجام داده است ، زیرا نمونه دیگری از این خانواده در غیر زیستگاه آن دیده نشده است.

بنابراین مشاهده این حیوان نمی تواند دلیلی بر “مهاجرت” نهنگ های خاکستری به چنین مسافتی باشد. طبق نتیجه گیری محققان در مقاله علمی خود ، “این نهنگ احتمالاً یک نهنگ ولگرد است” و سفر وی شامل پدیده مهاجرت نیست که مقصد خاصی داشته باشد.

تاکنون رکورد طولانی ترین مسیری که یک حیوان آبزی پیموده بود به لاک پشت چرمی تعلق داشت. دانشمندان فاصله لاک پشت در اقیانوس آرام را حدود ۲۰ هزار کیلومتر تخمین زده اند.

منبع
یورونیوز
کلیدواژه : نهنگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید