اسم بر سرنوشت و شخصیت تاثیر می گذارد؟

اولین چیزی که اغلب درباره هر غریبه ای می شنویم نامی است که مادر و پدرش به او داده اند.

نام ما می تواند تأثیر شگفت انگیزی در نحوه درک دیگران از ما داشته باشد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که والدین شما چگونه در شکل گیری شما تأثیرگذارند ، مانند گرمی یا سخت گیری ، یا سخاوت و سخاوت آنها ، اما آیا در مورد یکی از مهمترین یادگارهای مادر و پدر خود یعنی نام خود نیز فکر کرده اید؟ خواه نام خود را دوست دارید یا نه ، یا دیگران اسم شما را چگونه می بینند؟

مادران و پدران اغلب برای انتخاب نام فرزند خود با مشکل روبرو می شوند ، این ممکن است آزمایشی از خلاقیت آنها یا راهی برای بیان شخصیت یا هویت آنها از طریق کودک باشد.

اما نکته ای که ممکن است آنها در نظر نگیرند تأثیری است که این نام می تواند بر نگرش دیگران نسبت به فرزندشان و شخصیتی که در نتیجه پیدا می کنند داشته باشد.

دیوید ژو ، روانشناسی که روانشناسی نام را در این کشور می خواند ، می گوید: “از آنجا که نام ها برای شناسایی فرد و برقراری ارتباط روزمره با او استفاده می شوند ، این اساس می شود مبنای درک شخص از خود ، به ویژه در رابطه با دیگران”. دانشگاه آریزونا.

البته ، عوامل دیگری نیز هستند که شخصیت ما را شکل می دهند ، که تا حدودی تحت تأثیر ژنتیک ، تجربیات رشد و بلوغ ، و همچنین جوامع ما و در نهایت نقش هایی که در کار و زندگی بر عهده داریم ، وجود دارد. اینها همه نقش دارند.

img - اسم بر سرنوشت و شخصیت تاثیر می گذارد؟

در میان همه این عوامل ، نقشی که نام ما بازی می کند به راحتی فراموش می شود ، یک نفوذ بسیار شخصی است که پس از تولد تحمیل می شود و تأثیرات آن معمولاً یک عمر باقی می ماند (مگر اینکه برای تغییر نام به خود زحمت دهیم).

گوردون آلپورت ، یکی از بنیانگذاران روانشناسی شخصیت ، در سال ۱۹۶۱ گفت: “در طول زندگی ما ، نام ما مهمترین مرجع برای تعریف خودمان بوده است.”

در سطح ابتدایی ، نام ما می تواند جزئیاتی از قومیت یا ریشه و تاریخ ما را آشکار کند.

این عواقب اجتناب ناپذیری در جهانی مملو از تعصبات اجتماعی خواهد داشت.

به عنوان مثال ، یک مطالعه در ایالات متحده پس از حملات ۱۱ سپتامبر نشان داد که با همان دفترچه یادداشت های شغلی ، هنگامی که نام فرد به نام های عربی شباهت دارد ، تا زمانی که نام فرد سفید نشود ، کمتر دعوت به مصاحبه می شود.

این از هر لحاظ ناعادلانه است ، خصوصاً اینکه نام شاخص قابل اعتمادی برای نسب نیست.

چنین عواقبی را نباید به راحتی نادیده گرفت ، اما تأثیر نام در اینجا پایان نمی یابد.

حتی در درون یک فرهنگ ، نام همه ممکن است معمولی یا نادر ، مثبت یا منفی ، یا جذاب ، به سبک قدیمی یا نامطلوب باشد.

البته این دیدگاه ها با گذشت زمان تغییر می کنند. در نهایت ، این جنبه های نام ما به ناچار بر نحوه رفتار دیگران با ما و احساس ما در مورد خود تأثیر می گذارند.

جین توینگژ ، روانشناس آمریکایی ، در دهه ۲۰۰۰ تحقیقی انجام داد که نشان داد حتی کسانی که دارای سابقه خانوادگی و نارضایتی عمومی از زندگی هستند از نظر روانشناختی سازگاری کمتری دارند.

به احتمال زیاد یا آنها اسم خود را دوست ندارند زیرا اعتماد به نفس و عزت نفس ندارند و یا اینکه اسم خود را دوست ندارند ، اعتماد به نفس ندارند. خانم تانگ و همکار او نوشتند: “این نام به نمادی از” خود “تبدیل می شود.

برای بررسی تأثیر نام ما در نحوه برخورد دیگران با من ، به مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ در آلمان اشاره کردم که در آن از کاربران یک سایت دوست یابی پرسیده شده بود که آیا دوست دارند دیگران را بر اساس دوستی خود دنبال کنند.

Jochen Gbaier ، محقق در دانشگاه مانهایم ، و همکاران وی ، از جمله وبکه نبریش ، دریافتند که کسانی که در طول مطالعه نام آنها گم شده شناخته شده بود (مانند کوین) احتمالاً دوستی خود را رد می کنند تا افرادی که نام آنها مد شده است (مانند به عنوان اسکندر).

اگر قرار ملاقات نمونه ای از نحوه برخورد با هر فرد در طول زندگی است ، به راحتی می توان دریافت که نام فرد رفتار دیگران را شکل می دهد و رفتار دیگران نیز به نوبه خود در شکل گیری فرد تأثیر می گذارد.

تحقیقات جدید منتشر شده در آلمان نشان داده است که کمک به غریبه هایی که دارای نامه های دارای امتیاز منفی هستند کمتر از کمک به غریبه هایی است که با نام مثبت معرفی شده اند.

نام ما دارای چنین پیامدهای گسترده ای است زیرا بر درک ما از خود و نحوه برخورد دیگران با ما تأثیر می گذارد. می توان تصور کرد که شخصی که هر روز با نام او طرد می شود خونگرم بودن و مثبت اندیشی (یا به زبان روانشناسی “سازگاری”) دشوار است.

مطالعه دوست یابی نیز این موضوع را تأیید می کند: دوستانی که نامه های منسوخ آنها بیشتر رد می شود ، معمولاً از تحصیلات و اعتماد به نفس کمتری برخوردارند ، گویی دست نوشته هایی که در این دوستیابی تجربه می کردند بازتابی از کل زندگی آنها بود.

مطالعات دیگر اثرات مضر اسم های نامطبوع یا دارای بار منفی را نشان داده اند.

هوآجیان کای و همکارانش در انستیتوی روانشناسی پکن اخیراً اسامی هزاران نفر را در معرض خطر جنایت و محکومیت بررسی کردند.

حتی با در نظر گرفتن تأثیرات خانوادگی و اجتماعی ، کسانی که نامه های کم کلید یا با بار منفی داشتند (نامه هایی که دارای امتیاز “گرم” یا “اخلاقی” کمتری بودند) بیشتر درگیر فعالیت های جنایی بودند.

این گرایش به رفتار مجرمانه را می توان ظاهری ظاهراً کمتر سازگار دانست.

این با این دیدگاه سازگار است که نامه های به ظاهر منفی یا نامطبوع ، فرد را در معرض طرد اجتماعی قرار می دهد و احتمال شخصیت ناسازگار را افزایش می دهد.

“نام ها چنین عواقبی دارند زیرا بر احساس ما در مورد خود و رفتار دیگران با ما تأثیر می گذارند:” از آنجا که یک اسم می تواند خوب یا بد باشد. این نتایج خوب یا بدی دارد ، من به والدین توصیه می کنم بهترین تلاش خود را انجام دهند. “در فرهنگ خود ، آنها می توانند آن را به عهده فرزندان خود بگذارند.”

تاکنون ، این مطالعات به پیامدهای مضر نامهای منفی یا نامطبوع اشاره داشته است ، اما برخی از یافته های اخیر نیز به مزایای بالقوه نامه ها پرداخته اند.

به عنوان مثال ، اگر نامی “رسا” مانند مارلا دارید ، که در مقایسه با حروفی که یک باره گفته می شود روان است ، به احتمال زیاد دیگران تصورات بیشتری درباره شما دارند و این مزایای آن را دارد.

علاوه بر این ، اگرچه یک نام کمتر رایج ممکن است در کوتاه مدت عوارض منفی داشته باشد ، اما احتمال رد شدن یا کاهش محبوبیت را افزایش می دهد ، اما ممکن است دارای مزایای طولانی مدت و احساس منحصر به فرد باشد.

در مطالعه دیگری ، هوآجیان کای و همکارانش در انستیتوی روانشناسی پکن دریافتند که حتی در زمینه های اقتصادی اجتماعی ، نام نادرتر آن با افزایش احتمال حرفه های غیرمعمول مانند کارگردان فیلم یا قاضی ارتباط دارد.

محققان می گویند: “در اوایل زندگی ، حروف نسبتاً منحصر به فرد ممکن است به برخی از افراد احساس هویت منحصر به فردی بدهد.

” چنین احساسی می تواند “انگیزه ای” برای “متمایز” بودن باشد که فرد را به یک مسیر شغلی غیرمعمول اما کاملاً مشخص سوق می دهد. به نظر می رسد این نوعی “جبرگرایی اسمی” است ، به این معنی که معنای نام ما بر تصمیماتی که در زندگی می گیریم تأثیر می گذارد. این به عنوان مثال ، فراوانی متخصصان مغز و اعصاب به نام دکتر مغز (به معنای مغز) و موارد جالب و مشابه دیگر را توضیح می دهد.

طبق تحقیقات دیوید ژو در دانشگاه ایالتی آریزونا ، یک نام غیرمعمول حتی ممکن است شخص را به خلاقیت و ذهن بازتر شکل دهد.

دیوید ژو و همکارانش به بررسی اسامی مدیران عامل در بیش از هزار شرکت پرداختند و دریافتند که هرچه نام آنها نادرتر باشد ، استراتژی های تجاری متمایزتر آنها خصوصاً اگر ذاتاً از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشند.

دیوید ژو ، مشابه Huawei Kai می گوید: “مدیرعاملانی با نام های غیرمعمول معمولاً از همتایان خود تمایز پیدا می کنند که به آنها انگیزه می دهد تا استراتژی های نامتعارفی را دنبال کنند.”

اگر قرار است در آینده پدر و مادر شوید ، ممکن است این سال برای شما پیش بیاید که آیا باید یک نام مشترک انتخاب کنید و شانس دوست داشتن یا دوست داشتن فرزندان خود را افزایش دهید یا برای آنها اسمی انتخاب کنید و به آنها کمک کنید احساس خاصی داشته باشند.

خلاق تر عمل کنید و رفتار کنید دیوید ژو توصیه می کند: “نام های متداول و نامتعارف دارای مزایا و معایبی هستند ، بنابراین والدین باید از مزایا و معایب نام ها آگاه باشند ، مهم نیست که چه اسمی به فرزند خود می گذارند.”

شاید بهترین ترفند انتخاب یک نام مشترک باشد که به راحتی به یک نام متمایز تبدیل شود و هر دو مزیت داشته باشد.

به توصیه دیوید ژو ، “اگر به کودکی نام بسیار معمولی بگذارید ، این باعث می شود که دیگران در کوتاه مدت او را دوست داشته و بپذیرند.”

“با این حال ، والدین باید راهی پیدا کنند تا به کودک خود کمک کنند تا بداند که او بی نظیر است ، شاید با دادن نام دوم خاص به او یا تأیید مکرر ویژگی های منحصر به فرد او.”

 

کلیدواژه : شخصیت شناسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید