پ

درمان افسردگی زنان در دوران یائسگی با کپسول ریحان

درمان افسردگی زنان در دوران یائسگی با کپسول عصاره برگ ریحان

“افسردگی” یکی از مهمترین مشکلاتی است که زنان پس از ورود به یائسگی به صورت رنج با آن روبرو می شوند. محققان این کشور استفاده از ریحان را برای مقابله با این پدیده توصیه کرده اند.

یائسگی یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی یک زن است. در دهه های اخیر ، با افزایش امید به زندگی در جهان ، حدود 95٪ از جمعیت زنان در دوره یائسگی قرار دارند. طبق سرشماری سال 2016 در ایران ، تعداد زنان در گروه سنی 45 تا 65 سال حدود 7 میلیون نفر برآورد شده است. در دوران یائسگی ، تغییرات هورمونی می تواند منجر به عوارض مختلفی شود که یکی از مهمترین آنها افسردگی است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، افسردگی یک بیماری مزمن است که بیش از 260 میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

به گفته کارشناسان ، افسردگی منجر به علائمی مانند کاهش انرژی ، خلق افسرده ، اختلالات خواب ، اختلالات خوردن ، احساس بیهودگی و بی ارزشی ، بازده منفی در روابط اجتماعی خانواده و ایجاد فشار روحی و روانی و عدم لذت بردن از زندگی می شود.

درمان افسردگی زنان در دوران یائسگی با کپسول ریحان

افسردگی در زنان دو برابر مردان است و در بین دوره های مختلف زندگی زنان ، افسردگی یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی بیشتر دیده می شود. از مهارکننده های جذب مجدد سروتونین برای کاهش علائم افسردگی استفاده می شود. با این حال ، استفاده از این داروها منجر به عوارضی مانند حالت تهوع و استفراغ ، اختلال عملکرد جنسی و بی خوابی می شود و بنابراین ، تلاش ها برای یافتن درمان های طبیعی تر در حال انجام است.

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحقیقی در این زمینه انجام داده اند که در آن تأثیر کپسول های خوراکی عصاره برگ ریحان بر افسردگی زنان یائسه بررسی شده است.

این مطالعه بر روی 60 زن یائسه مراجعه کننده به مراکز بهداشتی در مشهد انجام شد. نیمی از این زنان به مدت یک ماه روزانه یک کپسول 500 میلی گرم عصاره برگ ریحان دریافت کرده و سپس با روش های علمی و آماری وضعیت افسردگی آنها با گروه دیگر مقایسه شد.

نتایج این مطالعات نشان داد که استفاده از کپسول عصاره برگ ریحان می تواند به خوبی نمره افسردگی در زنان یائسه را کاهش دهد و گیاه دارویی فوق تأثیر قابل قبولی در کاهش این عارضه در زنان یائسه دارد.

در همین رابطه ، حمیده حسینی ، محقق دانشکده پرستاری و مامایی ، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارانش می گویند: “بهبود افسردگی در زنان یائسه توصیه می شود.”

طبق داده های این مطالعه ، ریحان یک گیاه دارویی و معطر از خانواده نعناع است که علاوه بر مواد غذایی و ادویه جات ، دارای اثرات دارویی خوبی مانند ضد درد ، آنتی اکسیدان ، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن ، خواب آور و آرام بخش و همچنین ضد افسردگی و ضد خواص اضطراب

حسینی و همکارانش برای تکمیل پروژه تحقیقاتی خود اظهار داشته اند: “پیشنهاد می شود در مطالعات آینده ، مدت ماندگاری اثر کپسول ریحان پس از قطع مصرف آن ارزیابی شود و توصیه های دارویی دقیق بر این اساس تجویز شود.”

این یافته ها در مجله “زنان ، مامایی ایران و ناباروری” وابسته به معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن زنان و زایمان ایران منتشر شده است.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید