علی آشکار دانشمند ایرانی کیست + عکس

علی آشکار دانشمند ایرانی و محقق درمان سرطان پستان کیست؟

6346234623463 - علی آشکار دانشمند ایرانی کیست + عکس

دانشمندان دانشگاه مک مستر ، با کمک محقق ایرانی علی آشکار ، روش جدیدی برای ایمنی درمانی سرطان ایجاد کرده اند که جایگزینی برای درمان “گیرنده آنتی ژن سلول T-chimeric” یا “CAR-T” است.

در این روش از سلولهای سرطانی که به آنها سلولهای کشنده طبیعی نیز گفته می شود ، استفاده می شود که به طور ژنتیکی در خارج از بدن برای یافتن و از بین بردن تومورهای بدخیم ساخته شده اند.

این سلولهای کشنده اصلاح شده می توانند سلولهای هدف را با مارکرهای مقایسه ای از سلولهای سالم متمایز کرده و فقط سلولهای هدف را از بین ببرند.

سلولهای T مهندسی شده در CAR-T درمانی در برابر برخی از سرطانهای منتقله از خون بسیار موفق هستند اما هنوز قادر به شناسایی سلولهای سرطانی و غیر سرطانی نیستند. اگرچه به خوبی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما به طور مداوم با تمام سرطان ها ارتباط ندارند. در بیماران با تومورهای جامد ، سلول های T می توانند عوارض جانبی ویرانگر و حتی کشنده ای ایجاد کنند.

در این مطالعه ، دانشمندان ابتدا سلولهای کشنده طبیعی گرفته شده از خون بیماران سرطانی پستان را تکثیر کردند. سپس آنها با هدف تولید گیرنده های خاص سلولهای سرطانی ، از نظر ژنتیکی مهندسی شدند و توانستند سلولهای CAR-NK را در آزمایشگاه بر روی سلولهای تومور مشتق شده از بیماران سرطانی پستان آزمایش کنند.

آنا پورتیلو ، محقق ارشد تحقیق ، گفت: “ما می خواستیم بتوانیم به این تومورهای بدخیم که در برابر سایر روشهای درمانی مقاوم شده اند حمله کنیم.” تاثیری که با سلولهای CAR-NK در آزمایشگاه می بینیم بسیار امیدوارکننده است و دیدن عملی بودن این روش درمانی بسیار مهم است. اکنون گزینه های بسیار بهتر و مطمئن تری برای تومورهای جامد داریم.

علی آشکار ، دانشمند دانشگاه مک مستر گفت: “این سلولهای CAR-NK کمی هوشمندتر هستند و فقط سلولهای دشمن را می کشند.” این سلول ها فکر دوم آگاهانه ای دارند که می گوید: “من این هدف را تشخیص می دهم ، اما آیا این قسمت هدف سلول سالم است یا بخشی از سلول سرطانی؟ آنها سلول های سالم را تنها می گذارند و سلول های سرطانی را از بین می برند.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید