پ

نوستالژیک؛ واکمن سونی 42 ساله شد + عکس

واکمن سونی 42 ساله شد

از روزی که سونی با عرضه نخستین واکمن خود توانست گوش دادن به موسیقی را قابل حمل کند، ۴۲ سال می‌گذرد و هیچکس تصورش را نمی کرد که کمتر از نیم قرن، فناوری در این حد پیشرفت کند.

۴۲ سال قبل اولین واکمن سونی در دهم تیرماه ۱۳۵۸ (اول جولای ۱۹۷۹) به بازار عرضه شد. «ماسارو ایبوکا» مدیر ارشد سونی که علاقه فراوانی به موسیقی داشت و اهل سفر کردن بود، برای سفرهای خود نیاز به دستگاهی سبک و قابل حمل داشت تا بتواند آن را برای ضبط صدا در سفرها همراه خود ببرد.

نوستالژیک؛ واکمن سونی 42 ساله شد + عکس

تا آن زمان ماسارو ایبوکا، از ضبط صوت سنگین استریو برای سفرهای خود استفاده می‌کرد. فکر اولیه توسعه واکمن از نیاز وی برای داشتن دستگاهی قابل حمل در سفر کلید خورد. در حدود چهار ماه بعد و به فاصله کوتاهی اولین دستگاه واکمن تولید شد و سونی خیلی مطمئن نبود که این دستگاه بتواند فروش خوبی داشته باشد.

به همین دلیل تصمیم گرفت در فاز اول فقط ۳۰ هزار دستگاه واکمن به بازار عرضه کند. سونی در آن مقطع زمانی، برنامه دقیق و مشخصی برای فروش واکمن در نظر نگرفته بود و این دستگاه با حضور مهندسان جوان این شرکت راهبرد می‌شد. اما اتفاق جالبی افتاد و تمامی ۳۰ هزار دستگاه واکمن تولید شده در زمانی کمتر از سه ماه به سرعت به فروش رفت.

نوستالژیک؛ واکمن سونی 42 ساله شد + عکس

البته باید در نظر داشت که سونی اولین شرکتی نبود که توانست سیستم صوتی قابل حمل تولید کند و در سال ۱۹۵۴، اولین رادیوی ترانزیستوری قابل حمل به بازار عرضه شده بود. اما برخی ویژگی‌های واکمن سونی باعث شده بود که در بین کاربران محبوبیت بالاتری پیدا کند. کاربران به راحتی می‌توانستند با دو عدد باتری قلمی شارژ مورد نیاز واکمن را تامین کنند. دستگاه وزن سبکی در حدود ۴۰۰ گرم داشت و قابلیت پخش نوار کاست و گوش دادن به موسیقی دلخواه دست به دست هم داده بود تا سونی بتواند محصولی کاربرپسند در آن مقطع زمانی به بازار عرضه کند.

بی‌شک واکمن سونی توانسته است در مقطع زمانی، خاطرات خوبی برای کاربران رقم بزند. هرچند امروز گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های مدرن امروزی به صورت گسترده و با امکانات غیر قابل مقایسه بازار را از آن خود کرده است.

منبع
دیجیاتو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید