طبرسی: نمی‌دانیم یک میلیون دوز برکت کجاست؟

index
ب

طبرسی: نمی‌دانیم یک میلیون دوز برکت کجاست؟

پیام طبرسی عضو تیم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت، در پاسخ به این پرسش که «هنوز ما نمی‌توانیم بر واکسن داخلی تکیه کنیم؟» گفته «بهتر است بگویم نمی‌دانم، از یک سو سازندگان می‌گویند واکسن‌ها به وزارت بهداشت تحویل داده شده است، اما وزارت بهداشت می‌گوید که دریافتی با این مشخصات مخصوص نداشته است و ما هنوز خودمان گیج هستیم که چه اتفاقی افتاده است».

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری افزوده که «سازندگان واکسن برکت می‌گویند یک میلیون دُز به وزارت بهداشت تحویل داده‌اند اما وزارت بهداشت اظهار می‌کند که هیچ واکسنی دریافت نکرده‌ است و معلوم نیست این واکسن‌ها الان کجاست».

او در عین حال احتمال داده که «شاید هم وزارت بهداشت تحویل گرفته است اما تزریق نکرده است» و البته گفته «این واکسن با نگهداری و انباشت تأثیری بر سلامت جامعه نمی‌گذارد، حالا این واکسن کجا است تکلیفش را باید معلوم کنند».

با این وجود جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو گفته «تاکنون میزان قابل توجهی واکسن ایرانی کوو برکت به وزارت بهداشت تحویل داده شده که در مرحله کدگذاری است».

خبرگزاری آنا: طبرسی درباره واکسن موسوم به پاستور-کوبا هم گفته «سفارت کوبا اظهاراتی متفاوت از آنچه که مسئولان ما می‌گویند داشت، این سفارت اعلام کرد که این واکسن ایرانی-کوبایی نیست و کاملاً کوبایی است و ما آن را برای تحقیقات به ایران دادیم که ایرانی‌ها به آن مجوز اضطراری مصرف دادند، مسئله این است که ما باز باید از کوبا واکسن را خریداری کنیم و مال ما حساب نمی‌شود».

از مدت‌ها قبل وزارت بهداشت اعلام کرده بود که انیستیتو پاستور واکسنی مشترک با انیستیتو فیلای کوبا به نام سوبرانا-۲ در دست ساخت دارد، اما سفارت کوبا در تهران اعلام کرده که سوبرانا-۲ کاملا کوبایی است.

این در حالیست که مقامات بهداشتی تاکید داشتند که اجازه ندادیم مردم ایران موش آزمایشگاهی واکسن‌های کشورهای دیگر شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.