تکذیب فوت دختر ۱۳ساله سروانی حین زایمان

index
ب

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت فوت دختر ۱۳ ساله در سیستان و بلوچستان در حین زایمان را تکذیب کرد.

نسرین چنگیزی، رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، در واکنش به خبر منتشره مبنی بر فوت کودک ۱۳ ساله سراوانی در حین زمان زایمان، بیان کرد: متوفی حدیثه سپاهی ۱۷ ساله در بارداری اول مراقبت‌ها را در خانه بهداشت خوشاب تابعه مرکز بهداشت سور دریافت می‌کرده است و در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ ختم بارداری به طریق سزارین انجام شده است.

وی ادامه داد: این خانم در تاریخ ۱۱ خرداد ماه سال جاری یعنی ۴۶ روز پس از زایمان با توجه به مشکلات کلیوی توسط متخصص داخلی ویزیت شده است و مطابق گزارش فوری دانشگاه علوم پرشکی زاهدان، مرگ ایشان هم بدلیل مشکلات کلیوی بوده که ۶۷ روز پس از زایمان در بیمارستان زاهدان رخ داده است.

چنگیزی افزود: بر اساس تعریف بین المللی، بروز مرگ بعد از ۶ هفته از زایمان، در تعریف مرگ مادری نمی‌گنجد، اما با وجود اصلاح مداخلات و مطابق نظام سلامت کشوری علل مرگ ایشان مطابق دستور العمل‌ها مورد بررسی صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد خطرات بارداری در کودکان گفت: در رابطه با بارداری‌ها در گروه سنی زیر ۱۸ سال مطابق اعلام مستندات جهانی در سال ۲۰۱۹ در امریکا و انگلیس این عدد حدود ۱۶.۷ در هزار گزارش شده است، در ایران این میزان در سال ۱۳۹۹ معادل ۱۸.۴ در هزار بوده است و لازم به ذکر است که مطابق گزارش سال ۲۰۱۶ سازمان بهداشت جهانی، جمهوری اسلامی ایران یکی از ۸ کشور موفق دنیا در دستیابی به هدف پنجم از مجموعه اهداف توسعه هزاره در کاهش مرگ مادران باردار بوده است.

چنگیزی افزود: بر اساس گزارش سال ۲۰۱۹ همان سازمان، ایران یکی از ۱۷ کشور موفق در حرکت در مسیر اهداف توسعه پایدار در سلامت مادران است و برنامه‌های سلامت مادران به صورت نظام مند در نظام سلامت در حال اجراست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.