پ

زندگینامه لویی پاستور ( کاشف واکسن هاری )

زندگینامه لویی پاستور ( کاشف واکسن هاری )

لویی پاستور متولد 27 دسامبر 1822  و درگذشت در سال 28 سپتامبر 1895  شیمی دان و زیست شناس مشهور فرانسوی بود. شهرت وی به دلیل ارائه نظریه جرم و رد نظریه ارسطو بود. همچنین ، عمل پاستوریزاسیون که به نام وی نامگذاری شده است ، یکی از اختراعات این دانشمند مشهور است. پاستور اولین کسی بود که کشف کرد نقرس گوسفندی مسری است. برجسته ترین کار شیمی دان کشف دارویی برای درمان بیماری وحشتناک هاری است. پس از آن ، هیچ کس در مورد هاری و سگهای هار وحشت نکرد.

اکتشافات پزشکی وی حمایت مستقیمی از نظریه میکروبی بیماری و کاربرد آن در پزشکی بالینی می کند. وی بیشتر به خاطر اختراع تکنیک درمان شیر و شراب برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی شناخته شده است ، فرایندی که اکنون پاستوریزاسیون نامیده می شود. وی به عنوان یکی از سه بنیانگذار اصلی باکتری شناسی به فردیناند کوهن و رابرت کوچ احترام دارد و “پدر باکتری شناسی” [1] و “پدر میکروب شناسی” است گرچه آنتونی ون لیواناک نیز چنین کرده است. فرجام خواهی شده است .

پاستور مسئول انکار نظریه نسل خود به خودی بود. وی آزمایشاتی را انجام داد که نشان داد میکروارگانیسم ها بدون آلودگی نمی توانند تشکیل شوند. وی تحت نظارت آکادمی علوم فرانسه نشان داد که در بطری های استریل و مهر و موم شده ، هیچ چیز هیچ وقت توسعه نیافته است. برعکس ، در گلدان های استریل اما باز ، میکروارگانیسم ها می توانند رشد کنند. [4] اگرچه پاستور اولین کسی نبود که میکروب را پیشنهاد می داد ، اما آزمایشات او این موضوع را ثابت کرد و بیشتر اروپا را متقاعد کرد.

امروزه ، او اغلب به عنوان یکی از پیشگامان نظریه میکروبی شناخته می شود. در اوایل کار او ، تحقیقات او در مورد اسید تارتاریک منجر به اولین تجزیه آنچه اکنون ایزومرهای نوری نامیده می شود ، شد. کار او منجر به درک فعلی یک اصل اساسی در ساختار ترکیبات آلی شد.

وی تا زمان مرگ مدیر انستیتوی پاستور بود كه در سال 1887 تاسیس شد و جسد وی را در خزانه زیر موسسه دفن كردند. اگرچه پاستور آزمایش های پیشگامانه ای انجام داد ، اما شهرت وی با جنجال زیادی روبرو شد. با ارزیابی مجدد تاریخی کتابچه وی مشخص شد که وی برای غلبه بر رقبای خود مرتکب فریب شده است.

زندگینامه لویی پاستور ( کاشف واکسن هاری )

خلاصه زندگی

لوئیس پاستور در 27 دسامبر 1822 در شاتو ویل نووالتان ، جورا متولد شد. پدرش ، یک تکاور فقیر ، در خانواده یک گروهبان مستعفی از ارتش شکست خورده ناپلئون ، ژان ژوزف پاستور به دنیا آمد. پدربزرگش دباغ بود. تحصیلات خود را در دانشگاه پاریس به پایان برسانید. او هنگام تدریس فیزیک در دیژون و تدریس شیمی در استراسبورگ ، همه به فکر کشف آفت آبجو و شراب افتادند. زیرا تا آن زمان آنها علت را نمی دانستند و ذهنشان دائماً به آن مشغول بود. پاستور از تلاش بیهوده همکارانش ناامید نشد و سرانجام فهمید که ذرات زنده عامل اصلی این تحولات هستند. وی کتاب معروف خود را در مورد تخمیر در سال 1872 نوشت و از آن زمان سازندگان آبجو دستورالعمل های وی را دنبال کردند. در سال 1865 ، کرم ابریشم در فرانسه بیمار شد و درگذشت و صنعت ابریشم رنج برد. پاستور و دوستش دوما سخت روی این موضوع مهم کار کردند. پس از مدتی ، آنها دریافتند که نوعی باسیل موذی علت همه آفات است ، در نتیجه از بین بردن آن آسان تر است. پرورش میکروب ها از ابتکارات وی است. او به مدت یک هفته میکروب ها را از بین برد و سپس آنها را به گاو تزریق کرد و جان هزاران گاو و گوسفند را نجات داد. او این روش را برای مرغها به کار برد که ثابت شد مفید است. پاستور با حوصله از بیماری هاری برای درمان هاری استفاده کرد و آزمایشات زیادی را روی سگ ها انجام داد و برای اولین بار با شجاعت نتایج تحقیقات خود را بر روی انسان آزمایش کرد (1885). سه سال بعد ، موسسه پاستور در پاریس تاسیس شد و سپس نمونه های زیادی در جهان ایجاد شد. این موسسات تاکنون جان میلیونها نفر را نجات داده است. کشیش مردی ساده و مهربان بود و هدفی جز خدمت به دانش و انسان نداشت. او از انگیزه های دنیوی مبرا بود. مرگ این دانشمند خیرخواه در سال 1895 در حوالی پاریس اتفاق افتاد.

تولد و تحصیل

پس از گذراندن دو سال در مدرسه ابتدایی ، لوئی پاستور به عنوان دانش آموز روزانه وارد مدرسه دانشگاهی شد.

او در سالهای اولیه دانشجویی متوسط ​​بود و از نظر علمی علاقه خاصی به ماهیگیری و طراحی نداشت. [1] او نقاشی های زیادی از والدین ، ​​دوستان و همسایگان خود نقاشی کرده است. [11] کشیش در دبیرستان در کالج تحصیل کرد.  در اکتبر 1838 ، وی برای پیوستن به Barbet Pension عازم پاریس شد ، اما آن را از دست داد و در نوامبر بازگشت. [13] وی یک دانش آموز متوسط ​​با استعداد قابل توجه در زمینه هنر محسوب می شد. در سال 1843 برای دومین بار در آزمون ورودی دبیرستان فرانسه شرکت کرد و پس از فارغ التحصیلی ، در سن 26 سالگی (1848) به عنوان استاد شیمی در دانشگاه استراسبورگ پذیرفته شد. وی دکترای خود را با نوشتن مقالاتی در مورد فیزیک و شیمی به دست آورد. وی پس از نوشتن نامه ای به رئیس دانشگاه استراسبورگ و جلب رضایت وی ، در تاریخ 29 مه 1849 با دختر 22 ساله خود ازدواج کرد. لوئی پاستور در آن زمان 26 ساله بود.

همسر جوان لوئیس پاستور نیز با حمایت از فعالیت های علمی همسرش مسئولیت کارهای اداری و دفتری را بر عهده می گیرد.

خانواده

آنها شش دختر دارند که هر سه آنها قبل از بلوغ می میرند و یک دختر چهارم و یک پسر به نام ژان باتیست که بعداً سیاستمدار می شود. ژان باتیست در زمان كودكی توسط پدرش از مرگ نجات یافت ، اما 50 سال بعد ، در سال 1940 ، هنگامی كه آلمانی ها به فرانسه حمله كردند و سعی كردند با زور وارد مخزن مقبره پاستور شوند ، پسرش مقاومت كرد. کلش ، ژان باتیست جان خود را از دست می دهد)

پس از مدتی ، پاستور به فعالیت نوری علاقه مند شد و تحقیقات زیادی انجام داد.

پاستور تحقیقات خود را در زمینه فرآیند تخمیر ادامه داد و در این زمینه به نتایج مهمی دست یافت. وی دریافت که تخمیر نتیجه فعالیت ارگانیسم های میکروسکوپی و باکتری ها است.

آزمایشات پاستور در مورد موادی مانند چغندر قند ، سرکه ، شراب ، شیر و عصاره های گوشت موفقیت آمیز بود و به فرضیه (خود به خودی) خاتمه داد. آزمایش کشیش این بود که مقداری از عصاره گوشت را در یک ظرف شیشه ای ریخته و روی آن را با یک درپوش بپوشانید و برای آزمایش کنترل به همان مقدار گوشت در یک ظرف دیگر ریخته شود اما درب آن را نبندد. پس از مدتی متوجه شد که ظرفی که در آن درب دارد بوی بدی می دهد و مواد داخل آن خراب است ، در حالی که ظرفی که در آن درب دارد بوی عصاره گوشت می دهد و به هیچ وجه آسیب ندیده است. پس از این آزمایش ، او به این نتیجه رسید که هر ماده ای به خودی خود بوجود می آید ، بلکه نتیجه واکنش موجودات دیگر است. او همچنین کشف کرد که موجوداتی به نام باکتری در هوا وجود دارد و برای اطمینان ، او یک پنبه را در عصاره گوشت فرو برد و آن را به عنوان درب داخل یک ظرف شیشه ای حاوی عصاره گوشت قرار داد. پس از مدتی فهمید که پنبه سیاه شده و از وجود باکتری در هوا اطمینان پیدا کرد. تلاش علمی این دانشمند بزرگ جهشی جدید در دانش پزشکی تلقی می شود و به عنوان راهی برای اکتشافات بیشتر در تاریخ بشر ثبت شده است.

منبع
برگرفته از ویکی پدیا
کلیدواژه : لویی پاستورواکسن
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید