زندگی ۷۵۰هزار ایرانی با آلزایمر

index
ب

زندگی ۷۵۰هزار ایرانی با آلزایمر

رییس انجمن مغز و اعصاب ایران هشدار داد: سالانه ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند و در بسیاری از مبتلایان به کرونا به علت التهاب عروقی و لخته شدن خون سکته مغزی بیشتر دیده می‌شود.

دکتر حسین پاکدامن روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: سکته مغزی از شایعترین بیماری های مغز و اعصاب است و در مبتلایان به کرونا این بیماری زیاد دیده شده و بسیاری از بیماران از عوارض سکته مغزی رنج می برند.

وی تصریح کرد: زمان طلایی در ساعات اولیه سکته مغزی برای درمان مهم بوده و باید در چند ساعت اولیه پس از ابتلا به این بیماری اقدامات درمانی سریع انجام شود تا فرد دچار ناتوانی روحی و جسمی نشود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به دیگر بیماری های مغز و اعصاب گفت: آلزایمر یکی دیگر از این بیماری ها است و با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور و پیر شدن جمعیت در آینده ای نزدیک با افراد زیادی که به آلزایمر مبتلا هستند مواجه خواهیم شد که زنگ هشداری برای ما است.

وی افزود: اکنون ۷۵۰ هزار بیمار آلزایمری در کشور وجود دارد و بر اساس آمارهای جهانی یک سوم افراد با سن بالای ۸۰ سال به این بیماری مبتلا می شوند و لازم است سیاست گذاری های اساسی با پیر شدن جمعیت و جلوگیری از بروز مشکلات و افزایش هزینه درمان بیماران مبتلا به آلزایمر در کشور انجام شود.

پاکدامن اظهار داشت: سردرد نیز از دیگر بیماری های شایع مغز و اعصاب در کشور نسبت به کشورهای غربی است و ۱۶ تا ۱۸ درصد مردم از میگرن رنج می برند.

وی تاکید کرد: اکنون ۸۵۰ هزار بیمار مبتلا به ام اس نیز داریم و جزو کشورهای با شیوع بالا در این زمینه هستیم و لازم است این بیماری ها مورد توجه مسوولان و مردم قرار گیرد.

پاکدامن با بیان اینکه در دهه ۹۰ پیشرفت های زیادی برای درمان بیماری های یاد شده در کشور انجام شده افزود: داروهای زیاد و موثری برای درمان صرع، ام اس، سکته مغزی و غیره کشف و تولید شده است، داروهای نسل دوم نیز تولید شدند اما باید اقدامات پیشگیرانه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.