پ

بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش

دلیپ کومار متولد 11 دسامبر 1922  و درگذشته در تاریخ  7 جولای 2021، با نام اصلی محمد یوسف خان ، یکی از بزرگترین بازیگران تاریخ سینمای هند بود که در سال 1922 در پیشاور پاکستان متولد شد.
وی در دوران نوجوانی به همراه خانواده اش به بمبئی نقل مکان کرد و پس از چند سال با کمک دویکا رانى سر از دنیای سینما درآورد. اکران اولین فیلم او ، جوار باتا ، به سال 1944 یعنی 22 ساله بود. فیلمی که در آن بازی دلیپ خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
آغاز بازیگری

بعد از جوار باتا ، او در دو فیلم دیگر بازی کرد ، تا اینکه جاگنو بود (1947). بازی در این فیلم بود که او را به چهره ای برجسته تبدیل کرد. دو سال بعد (1949) ، او به همراه همشهری خود راج کاپور ، فیلم ملودرام را با نرگس بازی کرد. موفقیت عظیم مادی این فیلم ، کومار را به یک ستاره تبدیل کرد. “انداز” تنها فیلمی بود که کومار و راج کاپور در آن با هم بازی کردند و به پرفروش ترین فیلم ساخته شده تبدیل شدند. اما رکورد فیلم انداز در آن سال توسط فیلم “برسات” راج کاپور که نرگس نیز در آن بازی کرده بود شکسته شد.

بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
سلمان خان و امیرخان در کنار دلیپ کومار

فروش بالا

دلیپ کومار در دهه های پسین به کار خود ادامه داد و بسیاری از فیلم های وی  جزء پرفروش ترین آثار بالیوود شدند. فیلم های آن (1952) ، دیوداس (1955) ، آزاد (1955) ، مغول بزرگ (1960) ، قانون (1982) ، کارما (1986) که هر یک از فیلم های پرفروش صنعت فیلم هند است.

پایان بازیگری

در سال 1976 او به طور موقت بازیگری را رها کرد و 5 سال دنیای سینما را ترک کرد. او تقریباً از همان سال 1977 تا 1980 دو همسر داشت که پس از فاش شدن موضوع از همسر دوم خود جدا شد تا چهره وی را خدشه دار نکند. کومار در سال 1981 با پرفروش ترین فیلم Cranty به سینماها بازگشت. او با وجود کهولت سن در فیلم های پرفروش مانند قانون (1982) ، کارما (1986) و بازرگان (1991) بازی کرد. سرانجام در سال 1998 در فیلم قلعه بازی کرد و پس از آن رسماً بازنشستگی خود را اعلام کرد.

دلیپ کومار و نرگس دات ( مادر سانجای دات )

دارنده رکورد فیلم

دلیپ کومار اولین بازیگری است که در فیلم Fair جایزه بهترین بازیگر مرد (مرد) را از آن خود کرده و با 8 جایزه با شاهرخ خان رکورددار است. جشنواره فیلم Fair برای اولین بار در سال 1953 ، 40 سال پس از تولد سینمای هند ، در سال 1952 سینمای هند را قضاوت کرد ، زمانی که دلیپ کومار برای بازی در فیلم Daag نامزد بهترین بازیگر شد و جایزه بهترین بازیگر زن را برای مینا کوماری برای بازی در فیلم ” باجو باورا ».

زندگی شخصی

نام اصلی این ستاره سینما “محمد یوسف خان” بود که قبل از بازی در اولین فیلم خود و بعد از کشف آن توسط Doika Rani ، توسط نویسنده هندی “Baguati Charan Varma” نام فیلم Dilip Kumar به او داده شد.
نام دیگر وی دلیپ شهاب است.

پدرش ، لاله غلام سرور ، تاجر میوه و صاحب باغ های بزرگ در پیشاور و دولالی در ماهاهاترا بود. دلیپ 12 خواهر و برادر داشت.

برادر کوچکتر او نصیرخان نیز بازیگری بود که در کنار دلیپ در فیلم های Ganga Jumna (1912) و Bayrag (1976) بازی کرد.

دلیپ کوما و همسر اولش

دلیپ کومار در سال 1966 وقتی 44 ساله بود با سیرا بانو ازدواج کرد. چهارده سال بعد ، در سال 1980 ، خبر ازدواج دلیپ کومار با زنی به نام اسما منتشر شد و معلوم شد که سه سال از ازدواج آنها گذشته است. این خبر چهره دلیپ کومار را لکه دار کرد ، بنابراین او در اواسط دهه 1980 از همسر جدید خود جدا شد.

سیرا بانو هنوز همسر دلیپ کومار است.

دلیپ کومار و همسر دومش
دلیپ کومار و همسر دومش

درگذشت

وی به دلیل عارضه تنفسی، در سی‌امین روز از ماه ژوئن در بیمارستان بستری شد درحالیکه ماه‌ها با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد.

بازیگران و سیاستمداران هندی، درگذشت این بازیگر را به همسر وی «سایرا بانو» از دیگر بازیگران بالیوود تسلیت گفتند.

گفتنی است که تماشاچیان سینمای هند از او به عنوان یک افسانه یاد می‌کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید