بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش

دلیپ کومار متولد ۱۱ دسامبر ۱۹۲۲  و درگذشته در تاریخ  ۷ جولای ۲۰۲۱، با نام اصلی محمد یوسف خان ، یکی از بزرگترین بازیگران تاریخ سینمای هند بود که در سال ۱۹۲۲ در پیشاور پاکستان متولد شد.
وی در دوران نوجوانی به همراه خانواده اش به بمبئی نقل مکان کرد و پس از چند سال با کمک دویکا رانى سر از دنیای سینما درآورد. اکران اولین فیلم او ، جوار باتا ، به سال ۱۹۴۴ یعنی ۲۲ ساله بود. فیلمی که در آن بازی دلیپ خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

dilip kumar ed 1 - بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
آغاز بازیگری

بعد از جوار باتا ، او در دو فیلم دیگر بازی کرد ، تا اینکه جاگنو بود (۱۹۴۷). بازی در این فیلم بود که او را به چهره ای برجسته تبدیل کرد. دو سال بعد (۱۹۴۹) ، او به همراه همشهری خود راج کاپور ، فیلم ملودرام را با نرگس بازی کرد. موفقیت عظیم مادی این فیلم ، کومار را به یک ستاره تبدیل کرد. “انداز” تنها فیلمی بود که کومار و راج کاپور در آن با هم بازی کردند و به پرفروش ترین فیلم ساخته شده تبدیل شدند. اما رکورد فیلم انداز در آن سال توسط فیلم “برسات” راج کاپور که نرگس نیز در آن بازی کرده بود شکسته شد.

ll 1502966693 725x725 - بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
سلمان خان و امیرخان در کنار دلیپ کومار

فروش بالا

دلیپ کومار در دهه های پسین به کار خود ادامه داد و بسیاری از فیلم های وی  جزء پرفروش ترین آثار بالیوود شدند. فیلم های آن (۱۹۵۲) ، دیوداس (۱۹۵۵) ، آزاد (۱۹۵۵) ، مغول بزرگ (۱۹۶۰) ، قانون (۱۹۸۲) ، کارما (۱۹۸۶) که هر یک از فیلم های پرفروش صنعت فیلم هند است.

پایان بازیگری

در سال ۱۹۷۶ او به طور موقت بازیگری را رها کرد و ۵ سال دنیای سینما را ترک کرد. او تقریباً از همان سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰ دو همسر داشت که پس از فاش شدن موضوع از همسر دوم خود جدا شد تا چهره وی را خدشه دار نکند. کومار در سال ۱۹۸۱ با پرفروش ترین فیلم Cranty به سینماها بازگشت. او با وجود کهولت سن در فیلم های پرفروش مانند قانون (۱۹۸۲) ، کارما (۱۹۸۶) و بازرگان (۱۹۹۱) بازی کرد. سرانجام در سال ۱۹۹۸ در فیلم قلعه بازی کرد و پس از آن رسماً بازنشستگی خود را اعلام کرد.

dilipkumar21623578394 - بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
دلیپ کومار و نرگس دات ( مادر سانجای دات )

دارنده رکورد فیلم

دلیپ کومار اولین بازیگری است که در فیلم Fair جایزه بهترین بازیگر مرد (مرد) را از آن خود کرده و با ۸ جایزه با شاهرخ خان رکورددار است. جشنواره فیلم Fair برای اولین بار در سال ۱۹۵۳ ، ۴۰ سال پس از تولد سینمای هند ، در سال ۱۹۵۲ سینمای هند را قضاوت کرد ، زمانی که دلیپ کومار برای بازی در فیلم Daag نامزد بهترین بازیگر شد و جایزه بهترین بازیگر زن را برای مینا کوماری برای بازی در فیلم ” باجو باورا ».

زندگی شخصی

نام اصلی این ستاره سینما “محمد یوسف خان” بود که قبل از بازی در اولین فیلم خود و بعد از کشف آن توسط Doika Rani ، توسط نویسنده هندی “Baguati Charan Varma” نام فیلم Dilip Kumar به او داده شد.
نام دیگر وی دلیپ شهاب است.

پدرش ، لاله غلام سرور ، تاجر میوه و صاحب باغ های بزرگ در پیشاور و دولالی در ماهاهاترا بود. دلیپ ۱۲ خواهر و برادر داشت.

برادر کوچکتر او نصیرخان نیز بازیگری بود که در کنار دلیپ در فیلم های Ganga Jumna (1912) و Bayrag (1976) بازی کرد.

sairabanu - بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
دلیپ کوما و همسر اولش

دلیپ کومار در سال ۱۹۶۶ وقتی ۴۴ ساله بود با سیرا بانو ازدواج کرد. چهارده سال بعد ، در سال ۱۹۸۰ ، خبر ازدواج دلیپ کومار با زنی به نام اسما منتشر شد و معلوم شد که سه سال از ازدواج آنها گذشته است. این خبر چهره دلیپ کومار را لکه دار کرد ، بنابراین او در اواسط دهه ۱۹۸۰ از همسر جدید خود جدا شد.

سیرا بانو هنوز همسر دلیپ کومار است.

Asma 1625641091 - بیوگرافی دلیپ کومار بازیگر افسانه ای هند + همسرانش
دلیپ کومار و همسر دومش

درگذشت

وی به دلیل عارضه تنفسی، در سی‌امین روز از ماه ژوئن در بیمارستان بستری شد درحالیکه ماه‌ها با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد.

بازیگران و سیاستمداران هندی، درگذشت این بازیگر را به همسر وی «سایرا بانو» از دیگر بازیگران بالیوود تسلیت گفتند.

گفتنی است که تماشاچیان سینمای هند از او به عنوان یک افسانه یاد می‌کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید