همسر رئیس جمهور ترور شده هائیتی به حرف آمد + عکس

index
ب

ماجرای ترور رئیس جمهور هائیتی

همسر رئیس جمهور ترور شده هائیتی برای اولین بار از زمان حمله افراد مسلح به خانه آنها صحبت کرد.

به گزارش الجزیره ، همسر رئیس جمهور ترور شده هائیتی ، جووینل مویس ، برای اولین بار از زمان حمله افراد مسلح به خانه این زوج در پورتو پرنس صحبت کرد و گفت که حمله ای که باعث کشته شدن شوهرش شد “در یک” چشمک زدن بود اتفاق افتاده

مارتین مویس در یک پیام صوتی منتشر شده در حساب رسمی توئیتر خود ، از هائیتی خواست پس از حمله ای که وی را به شدت مجروح کرد ، “راه خود را گم نکند”.

مارتین مویس در یک پیام صوتی که توسط پرادل هنریکس وزیر فرهنگ و ارتباطات هاییتی برای خبرگزاری فرانسه تأیید شد ، گفت: “من زنده هستم ، خدا را شکر.”

وی افزود: “من زنده ام اما شوهرم جووینل را از دست داده ام.”

جووینل مویز ، ۵۳ ساله ، در ساعات اولیه روز چهارشنبه توسط مردی مسلح در اثر آنچه مقامات هائیتی گفتند “حمله کاملاً هماهنگ شده توسط یک گروه کاملاً آموزش دیده و مسلح” به ضرب گلوله کشته شد.

اگرچه تحقیقات در مورد ترور رئیس جمهور هائیتی منجر به شناسایی و دستگیری یک گروه کماندویی شده است ، اما ابهامات در مورد هویت و انگیزه عاملان برطرف نشده است.

به گفته پلیس ، ۲۸ نفر از جمله ۲۶ کلمبیایی و دو هائیتی آمریکایی در این عملیات شرکت داشتند. در همین حال ، تعدادی از فرماندهان عالی رتبه پلیس که مسئول تأمین امنیت رئیس جمهور هستند دستگیر و برای بازجویی به دادگاه احضار شده اند.

مقامات امنیتی هائیتی می گویند پس از تحقیقات در مورد ترور رئیس جمهور برکنار شده ، ۱۷ نفر از جمله ۱۵ کلمبیایی و دو هائیتی آمریکایی را دستگیر کرده اند.

به گفته لئون چارلز ، رئیس پلیس هائیتی ، سه کلمبیایی دیگر در هنگام حمله پلیس برای دستگیری کماندوها در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند و هشت نفر نیز فرار کردند.

پلیس هائیتی در یک کنفرانس خبری در پایتخت از تعدادی سلاح ، تجهیزات مانند تبر و گذرنامه کلمبیایی رونمایی کرد که گفته می شود مهاجمان از آنها استفاده کرده اند. تعدادی از بازداشت شدگان نیز در مقابل روزنامه نگاران ایستاده اند که دستبندهای صف کشیده به دیوار را گرفته اند.

وزیر دفاع هائیتی پنجشنبه شب اعلام کرد که شش نفر از اعضای کماندو از پرسنل نظامی سابق کلمبیا بوده اند.

به گفته فرمانده پلیس هائیتی ، ژنرال خورخه لوئیس وارگاس ، ۱۵ نفر از دستگیر شدگان قبلاً در ارتش کلمبیا خدمت کرده اند.

به گفته سفارت تایوان در پورتو پرنس ، ۱۱ مهاجم در ساختمان سفارت در پایتخت هائیتی پنهان شده بودند ، اما مقامات سفارت اجازه ورود نیروهای امنیتی را به آنها داده و آنها را دستگیر کردند. وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام کرد “آماده همکاری” با پلیس هائیتی است.

کمیسر ایالت پایتخت روز جمعه ، با اشاره به اینکه هیچ یک از افسران پلیس مسئول امنیت رئیس جمهور کوچکترین زخمی نشده اند ، پرسید که چگونه فقط رئیس دولت در این تیراندازی ها کشته شده و همسرش زخمی شده است. هنگام حمله افسران امنیتی کجا بودند؟

سناتور سابق استیون بنوا روز جمعه در یک برنامه رادیویی گفت: “رئیس جمهور توسط عوامل امنیتی خود ترور شده است.” “کلمبیایی های دستگیر شده کارمندان قراردادی دولت هائیتی هستند.”

ترور رئیس جمهور هائیتی وضعیت فقیرترین کشور قاره آمریکا را بی ثبات کرده است.

گفته می شود سناتورها جوزف لمبرت رئیس مجلس سنا را به عنوان رئیس جمهور موقت هاییتی انتخاب کرده اند. جناح سیاسی رقیب ، که شامل نخست وزیر موقت کلود جوزف است ، این اقدام را غیرقانونی خوانده است.

دو نخست وزیر مدعی اداره کشور هستند. جونیل مویز ، روز قبل از ترور ، آریل هنری را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد ، اما او در زمان ترور هنوز رسماً کار خود را آغاز نکرده بود.

در همین حال ، کلود جوزف ، نخست وزیر موقت ، در پی ترور رئیس جمهور ، حکومت نظامی را در این کشور اعلام کرد و اختیارات خارق العاده ای به وی داد.

طبق قانون اساسی هائیتی ، اگر رئیس جمهور نتواند وظایف خود را انجام دهد ، “شورای وزیران به ریاست نخست وزیر ، تا زمان برگزاری انتخابات و انتخاب رئیس جمهور جدید ، کشور را اداره می کند.”
نخست وزیر موقت معتقد است که در زمان ترور رئیس جمهور ، نخست وزیر موقت وی هنوز روی کار نیامده بود و مسئولیت آن را به عهده داشت.

چهار روز پس از ترور رئیس جمهور هائیتی ، که نشانه هایی از دخالت آمریکایی ها در ترور را نشان می دهد ، مقامات هائیتی از ایالات متحده و سازمان ملل متحد خواستند تا از زیرساخت های حیاتی هائیتی و مکان های استراتژیک خود محافظت کنند. به آنها کمک کنید تا بیایند. در همین حال ، ایالات متحده با درخواست هائیتی برای اعزام نیرو برای تأمین زیرساخت های مهم مخالفت کرده است.

هائیتی در جزیره هیسپانیولای کارائیب و پایتخت آن در پورتو پرنس واقع شده است. این کشور ۱۱.۳ میلیون نفر جمعیت دارد و زبانهای رسمی آن فرانسوی و کرئولی هائیتی است. واحد پول آن “گورد” است. هائیتی از شرق با جمهوری دومنیکن همسایه است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.