پ

تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن مبتلایان سرطان پروستات!

در یک مطالعه جدید ، محققان ایتالیایی دریافتند که چاقی می تواند میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات را افزایش دهد.

یک مطالعه جدید نشان می دهد بیماران چاق مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته بیشتر از بیماران دارای اضافه وزن یا وزن طبیعی زنده می مانند.

محققان دانشگاه San Raffaele در ایتالیا در یک مطالعه جدید بیش از 1500 بیمار را طی سه سال مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه ، میزان بقای بیماران چاق با شاخص توده بدنی بالای 30 ، 10٪ بیشتر از بیماران لاغر بود.

اگرچه چاقی اغلب با افزایش خطر مرگ ناشی از سرطانهای مختلف و برخی بیماریهای مزمن همراه است ، اما شواهدی در مورد برخی از سرطانها وجود دارد که میزان بقا در بیماران با شاخص توده بدنی بالاتر را نشان می دهد. این پدیده به “پارادوکس چاقی” معروف است.

تیم تحقیق تصمیم گرفت بررسی کند که آیا پارادوکس چاقی در بیماران با سرطان پیشرفته پروستات اعمال می شود یا خیر.

میانگین سنی بیماران در این گروه مطالعه 69 سال و میانگین توده بدنی آنها 28 سال بود. محققان دریافتند که شاخص توده بدن یک عامل محافظ در میزان بقای بیماران سرطانی است. حتی وقتی محققان دوزهای بالاتر شیمی درمانی را تنظیم کردند ، دریافتند که یک اثر محافظتی باقی مانده است. در طول 36 ماه ، حدود 30٪ از بیماران چاق زنده مانده بودند. در حالی که این رقم در بیماران دارای اضافه وزن یا وزن طبیعی 20٪ بود.

دکتر نیکولا فوساتی ، یکی از محققان این پروژه گفت: “با مطالعه بیماران مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک ، متوجه شدیم که بیماران چاق بیشتر زنده مانده اند.” این بدان معناست که ممکن است از شاخص توده بدن برای پیش بینی میزان بقای این بیماران استفاده شود.

وی افزود: پارادوکس چاقی در برخی از انواع دیگر سرطان نیز دیده شده است که ممکن است به دلیل ارتباط بین بافت چربی و ژنوم سرطان باشد. تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود. بیماران چاق در این گروه سنی برای درمان بیماری های دیگر داروهایی مصرف می کنند و ما نمی فهمیم که چگونه این داروها به هم متصل می شوند.

“با این وجود ، ما اضافه وزن را برای افرادی که به این بیماری یا شرایط دیگر مبتلا هستند توصیه نمی کنیم.” چاقی یک عامل خطر برای بسیاری از سرطان ها و سایر بیماری ها است و بیماران همیشه باید شاخص توده بدنی سالم را که بین 18 تا 24 است ، هدف بگیرند.

پیتر آلبرز ، محقق دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف (HHU) در آلمان گفت: “این نتایج در حال حاضر فقط فرضیه هستند.” برای شناسایی مکانیسم بیولوژیکی پشت این نتایج ، تحقیقات بیشتری لازم است. تا زمانی که این مکانیسم به اثبات نرسد ، ما نمی توانیم هیچ تغییری در درمان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات توصیه کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید